پلك زدن متناوب براي پيشگيري از خشكي چشم ضروري است

۱۳۸۹/۰۸/۲۳ - ۱۳:۱۳ - کد خبر: 21149
پلك زدن متناوب براي پيشگيري از خشكي چشم ضروري است
سلامت نیوز: يك فوق تخصص قرنيه چشم،گفت: فعاليت چشمي طولاني مدت بدون پلك زدن مانند تماشاي مدام تلويزيون يا كار با كامپيوتر در ايجاد خشكي چشم تأثيرگذار است.

عليرضا حبيب‌اللهي در گفت‌وگو با  فارس  افزود: مرطوب نگه داشتن، شست‌وشوي مداوم سطح كره چشم و رساندن اكسيژن و مواد غذايي به قرنيه از وظايف اصلي اشك چشم است

وي گفت: اشك چشم از 3 لايه تشكيل شده است و لايه "موكوسي عمقي " را كه روي قرنيه و ملتحمه را مي‌پوشاند و به پخش شدن لايه آبكي اشك در سطح چشم كمك مي‌كند، يكي از لايه‌هاي چشم است.

وي افزود: لايه "آبكي مياني " از ديگر لايه‌هاي چشم به شمار مي‌رود كه قسمت اصلي اشك را تشكيل مي‌دهد؛ ضمن اينكه 98 درصد اين لايه از آب و بقيه آن از املاح و پروتئين‌ها تشكيل شده است؛ قسمت عمده لايه آبكي اشك از غده اشكي ترشح مي‌شود كه در قسمت خارج و بالاي كره چشم زير پلك فوقاني قرار گرفته است.

اين فوق تخصص قرنيه چشم، لايه "چربي سطحي " را يكي ديگر از لايحه‌هاي چشم بيان كرد و افزود: اين لايه كه از غده‌هاي موجود در لبه پلك ترشح مي‌شود، روي لايه آبكي را پوشانده و از تبخير سريع اين لايه جلوگيري مي‌كند.

وي ادامه داد: با هر نوبت پلك زدن، لايه اشكي روي چشم گسترده مي‌شود و اشك اضافي از طريق 2 سوراخ كوچك در گوشه داخلي پلك‌ها به داخل بيني تخليه مي‌شود؛ همين موضوع، موجب مي‌شود تا در هنگام گريه كردن، بيني دچار آبريزش شود.

حبيب‌اللهي، كار چشمي طولاني مدت را در ايجاد خشكي چشم تأثيرگذار دانست و خاطرنشان كرد: پلك زدن متناوب براي پخش شدن لايه اشك بر روي چشم ضروري است؛ از اين رو در مواردي كه فرد براي مدت زمان طولاني در هنگام كار با كامپيوتر، تماشاي تلويزيون يا مطالعه، خيره شده و پلك نزند، علائم خشكي چشم تشديد مي‌شود.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
4.21944s, 18q