استفاده ازلوازم دفاع شخصی روابط ميان بيمار و پزشك را خدشه دار مي‌كند

۱۳۸۹/۰۸/۲۳ - ۱۴:۳۱ - کد خبر: 21158
استفاده ازلوازم دفاع شخصی روابط ميان بيمار و پزشك را خدشه دار مي‌كند
به گزارش سلامت نیوز عضو هيات رييسه كميسيون بهداشت و درمان مجلس شوراي اسلامي با تاكيد بر اكراه پزشكان در استفاده از وسايل دفاع شخصي گفت: استفاده از اين‌گونه تجهيزات به روابط ميان بيمار و پزشك خدشه وارد مي‌كند.

انوشيروان محسني بندپي در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاري دانشجويان ايران(ايسنا)، درباره تجهيز پزشكان به تجهيزات امنيتي و دفاع شخصي كه قرار است توسط سازمان نظام پزشكي صورت گيرد، تصريح كرد: تجربه نشان داده است كه با افزايش امكانات امنيتي و تجهيز پزشكان به وسايل دفاع شخصي و چنين مزايايي، امنيتي كه به دنبال آن هستيم تامين نمي‌شود و حتي مي‌تواند عكس آن عمل كرده و روابط بين بيمار و پزشك را زير سوال ببرد.

نماينده نوشهر و چالوس در خانه ملت با تاكيد بر اين‌كه تجهيز پزشكان به وسايل دفاع شخصي به لحاظ روحي و رواني تاثيرات منفي بر بيمار مي‌گذارد، ادامه داد: بيمار پزشك را محرم اسرار خود مي‌داند و مي‌خواهد در علاج بيماري‌اش از او كمك بگيرد، اما وقتي با چنين مساله‌اي مواجه شود و ببيند طبيبش به اين ادوات، آلات و دستگاه‌ها مجهز شده از جنبه روحي و رواني در گرفتن توصيه‌هاي درماني با يك علامت سوال مواجه مي‌شود.

نايب رييس كميسيون بهداشت و درمان هم‌چنين خاطرنشان كرد: متاسفانه ما هرگز از افراط كردن در اين مسايل جواب مثبت نگرفته‌ايم؛ لذا بايد احساس امنيت را در جامعه ايجاد و آن را تقويت كنيم، در چنين مواقعي بايد به دنبال افزايش ضريب اطمينان و اعتماد ميان بيمار و پزشك باشيم.

به گفته وي، اگرچه تجهيز پزشكان به وسايل دفاع شخصي از جانب سازمان نظام پزشكي مطرح شده است اما فكر نمي‌كنم جامعه پزشكي به اين امر تن دهند، چراكه پزشكان تاكنون هم منع و مشكل قانوني براي مجهز كردن خود به اين امكانات و ادوات نداشتند، اما از بكار بردن اين ادوات اكراه داشتند.

محسني بندپي با بيان اين‌كه استفاده از تجهيزات دفاع شخصي نياز به فرهنگ و ظرفيت دارد، خاطرنشان كرد: بهتر است به جاي اين كارها روي مسايل فرهنگي و امنيت اجتماعي كار كنيم تا مشكلات ميان بيماران و پزشكان را به حداقل برسانيم، كه نيازي به استفاده از اين وسايل نباشد؛ چراكه اين‌طور مسايل ارتباط بين پزشك و بيمار را كه بايد علاوه بر تخصصي و كارشناسي بودن معنوي باشد را دچار مشكل مي‌كند.
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
2.20074s, 19q