شيوع ديابت در ايران در سالهاي آينده 2 برابر خواهد شد

۱۳۸۹/۰۸/۲۳ - ۱۴:۳۹ - کد خبر: 21161
شيوع ديابت در ايران در سالهاي آينده 2 برابر خواهد شد
به گزارش سلامت نیوز به نقل از ايرنا دکتر ساسان شرقي امروز در نشست خبري به مناسبت روزجهاني ديابت - که در بيمارستان شريعتي برگزار شد - در جمع خبرنگاران افزود: ديابت در سالهاي اخير شيوع بسياري دارد و عواقب جدي در پي خواهد داشت و اين شيوع طي سالهاي آينده افزايش خواهد داشت .
وي ادامه داد: اين بيماري در کشورهاي در حال توسعه روز به روز بيشتر افزايش است و در همين راستا سازمان بهداشت جهاني و به ويژه فدراسيون جهاني ديابت، توجه بسياري به اين حوزه دارند .
وي با اشاره به اينکه ديابت عوارض و بار مالي بسيار زيادي به جامعه تحميل مي کند خاطرنشان کرد : سازمان بهداشت جهاني امروز دراين روز سعي در اطلاع رساني و آگاهي دادن از اين بيماري خاموش مي کند.
اين متخصص غدد اظهار داشت : در ايران دانشگاه ها و سازمانهاي دولتي و خصوصي فعاليت هاي بسياري را از طريق آموزش و پخش جزوات و سي دي ها و همچنين سخنراني هاي مختلف در جهت کاهش شيوع بيماري ديابت اقداماتي را انجام داده اند .
وي با بيان اينکه انجام غربالگري در ايران به طور کلي در همه سنين و سطح جامعه توصيه نمي شود افزود: افراد بالاي 45 سال به طور منظم بايد تحت آزمايش هايي قرار بگيرند و افراد چاق و کساني که در خانواده خود بيماري ديابت را به طور ژنتيکي دارند بيش از ديگران بايد تحت مراقبت قرار بگيرند.
اين متخصص غدد گفت :طبق مطالعات و تحقيقات اصورت گرفته در دنيا هيچ روش درماني مانند اصلاح شيوه زندگي و رژيم مناسب غذايي در کنترل ديابت موثر نخواهد بود.
وي اضافه کرد :حدود 90تا 95 درصد از ديابت در جوامع ديابت نوع دو است که با ترويج ورزش در سطح جامعه و حفظ تغذيه مناسب غذايي مي توان 60 درصد بروز ديابت نوع دو پيشگيري کرد.
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
0.51435s, 18q