تنها راهكار مقابله با ديابت ، اقدامات پیشگیرانه است

۱۳۸۹/۰۸/۲۳ - ۱۴:۴۳ - کد خبر: 21164
تنها راهكار مقابله با ديابت  ، اقدامات پیشگیرانه است
به گزارش سلامت نیوز به نقل از ایرنا ديابت  يا بيماري قند به علت ناتواني بدن در توليد انسولين پديد مي آيد.
 انسولين ماده اي است كه در بدن توسط لوزالمعده توليد و باعث مي شود قند خون مورد استفاده قرار گيرد.
هنگامي كه ميزان انسولين در بدن كاهش يابد، قدرت مصرف قند و تبديل آن به مواد مورد نياز بدن از بين رفته و ميزان قند خون فرد افزايش مي يابد كه عوارض خطرناكي در پي دارد.
از آنجا كه خود بيماران و خانواده هاي آنها عمده ترين نقش را در كنترل ديابت بر عهده دارند، كسب اطلاعات لازم درباره ديابت به شيوه هاي گوناگون آموزشي از اهميت ويژه اي برخوردار است.
مدير عامل انجمن ديابت آذربايجان شرقي اعلام كرد: حدود پنج درصد از جمعيت استان مبتلا به ديابت هستند كه حدود نيمي از اين افراد از بيماري خود بي خبرند.
 امير حقيقي گفت: 15درصد از جمعيت بالاي 20 سال در استان به دليل برنامه غذايي نامناسب، عدم تحرك بدني مناسب و ورزش و عوامل ارثي در معرض ابتلا به اين بيماري قرار دارند.
وي با بيان اينكه حدود 95درصد جمعيت ديابتي استان مبتلا به ديابت نوع دو و وابسته به انسولين هستند، افزود: ديابت درمان قطعي ندارد و فقط با آنتي بيوتيك و برنامه غذايي قابل كنترل بوده و هزينه هاي بالاي داروها به ويژه آنهايي كه به صورت آزاد به فروش مي رسند به مشكل بزرگي براي بيماران ديابتي تبديل شده است.
وي گفت: به رغم اينكه ديابت به صورت اسمي جزو بيماري هاي خاص محسوب مي شود، ولي در عمل هيچ نهاد دولتي يا غير دولتي از اين بيماران حمايت نمي كند.
حقيقي علايم اين بيماري را در كوتاه مدت، پرخوري، پرنوشي، ادرار زياد و لاغري مزمن عنوان كرد و افزود: در بلند مدت نيز عوارضي مانند مشكلات كليوي، قلبي- عروقي، عوارض چشمي و زخم پا خودنمايي مي كنند.
مدير عامل انجمن ديابت استان يادآور شد: ميزان قند خون افراد در حالت عادي زير 110 است و اگر اين عدد به بالاي 126 برسد فرد مبتلا به ديابت شناخته مي شود.
حقيقي با اشاره به اينكه 80درصد بيماران ديابتي سابقه چاقي دارند، تاكيد كرد: تنها راه مبارزه با ديابت پيشگيري است و بهترين اقدام در اين جهت ورزش، تحرك بدني مناسب و تغذيه سالم است.
وي آموزش را مهمترين اقدام در جهت مبارزه با اين بيماري عنوان كرد و از بيماران خواست در انجمن ديابت استان عضو شده و از برنامه هاي آموزشي رايگان آن استفاده كنند.
14نوامبر(23 آبان ماه) هر سال به عنوان روز جهاني ديابت نام گذاري شده و فرصتي است تا به مشكلات بيماران ديابتي توجه شده و راهكارهاي لازم براي پيشگيري و كنترل اين بيماري بررسي شود.
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
0.16163s, 19q