تزريق ژل و بوتاكس در آرايشگاه‌ها، عوارض جبران ناپذيري به دنبال دارد

۱۳۸۹/۰۸/۲۳ - ۱۴:۵۸ - کد خبر: 21170
تزريق ژل و بوتاكس در آرايشگاه‌ها، عوارض جبران ناپذيري به دنبال دارد
سلامت نیوز: فوق تخصص جراحي پلاستيك چشم گفت: تزريق ژل و بوتاكس در آرايشگاه‌ها، عوارض جبران ناپذيري به دنبال دارد.

به گزارش  دانشگاه علوم پزشكي تهران،ابوالفضل رحيمي، عضو كميته علمي كنگره خاورميانه‌اي راينولوژي و جراحي پلاستيك صورت با هشدار نسبت به انجام اعمال جراحي زيبايي از سوي افراد نامرتبط و بروز عوارض جبران ناپذير در متقاضيان اين اعمال، گفت: تزريق ژل و بوتاكس در آرايشگاه‌ها عوارض جبران ناپذيري را به دنبال دارد كه براي رفع آن بايد چندين برابر هزينه شود.

فوق تخصص جراحي پلاستيك چشم و صورت جراحي زيبايي پلك را رايج‌ترين جراحي‌ زيبايي در دنيا عنوان كرد و گفت: شايد جراحي پلاستيك بيني در ايران شايع‌ترين عمل زيبايي باشد اما عمل جراحي زيبايي پلك در دنيا طرفداران زيادي دارد و سرعت رشد آن رو به افزايش است.

وي ادامه داد: عمل‌هاي جراحي زيبايي به دو دسته تقسيم مي‌شوند؛ جراحي‌هاي جوان‌سازي صورت در سنين بالاي 35 سال و جراحي‌هايي كه فرد از خصوصيتي در صورت خود راضي نيست و در سنين پايين‌تر از 35 سال براي اصلاح آن خصوصيت مراجعه مي‌كند.

وي با تاكيد بر لزوم انجام جراحي‌هاي زيبايي توسط متخصصان اين حوزه ادامه داد: امروزه در شرايطي كه علم پيشرفت كرده و تمام رشته‌هاي پزشكي به صورت تخصصي انجام مي‌شوند بهتر است جراحي‌هاي زيبايي نيز از سوي متخصصان مربوطه انجام شوند؛ چرا كه در اين شرايط موفقيت حاصل مي‌شود.

اين فوق تخصص جراحي پلاستيك چشم و صورت افزود: از آنجا كه عمل‌هاي جراحي زيبايي از بازار پرسودي برخوردار است متأسفانه بسياري از افراد نامرتبط حتي از رشته‌هاي غيرپزشكي به اين امر اقدام مي‌كنند؛ به طوري كه برخي در مطب‌ها اعمال فوق تخصصي انجام مي‌دهند.

وي افزود: حتي برخي آرايشگاه‌ها به تزريق ژل و بوتوكس اقدام مي‌كنند. اين در حالي است كه انجام اين اعمال در چنين شرايطي خطرات و عوارض زيادي دارد.

وي گفت: متاسفانه داروها و وسايل تقلبي اين جراحي‌ها نيز زياد شده و به دليل قيمت‌ ارزان در بسياري از مكان‌ها مورد استفاده قرار مي‌گيرند و بيماران پس از بروز عوارض به متخصص مربوطه مراجعه مي‌كنند و براي رفع عوارض بايد چندين برابر هزينه كنند. به اين ترتيب انجام چنين اعمالي در اين مكانها و افراد غير متخصص توصيه نمي‌شود؛ اين اعمال امكانات و شرايط خاص خود را مي‌طلبد و نبايد كيفيت را فداي كميت كرد.

رحيمي در پاسخ به اين پرسش كه برخي متقاضيان اعمال زيبايي هنگام مراجعه با قول‌هاي 100درصد تضميني ارائه كنندگان اين خدمات مواجه مي‌شوند، گفت: در عالم پزشكي قول 100درصد وجود ندارد. چنين قول‌هايي جاي سؤال دارد و متقاضيان اعمال جراحي زيبايي بايد نسبت به اقدامات اين افراد شك كنند؛ چرا كه ممكن است اين افراد براي جذب بيمار از چنين واژه‌هايي استفاده كنند.

وي با تاكيد بر اهميت مشاوره صحيح براي جراحي زيبايي از سوي پزشك متخصص، گفت: آمار جراحي‌هاي زيبايي در ايران از شيوع بالايي برخوردار است و نبايد در اين دام افتاد؛ چرا كه جراحي زيبايي براي هر كسي لازم نيست.

رحيمي گفت: جراحي‌هاي بي‌جا برخي مواقع عوارضي به جا مي‌گذارند و فرد علاوه بر عوارض جسمي با ضايعات روحي فراواني مواجه خواهد شد. اين در حالي است كه بسياري از اين عوارض قابل جبران نيست. پزشك بايد مشاوره مناسب به بيمار ارائه دهد. نبايد فرد به انجام اين گونه اعمال تشويق شود. متاسفانه بسياري از اعمال جراحي زيبايي در ايران عمل‌هاي به‌جايي نيست.

وي بيشترين سن مراجعه براي اعمال جراحي زيبايي پلك را پس از 35 سالگي عنوان كرد و گفت: البته سنين پايين‌تر نيز براي تغيير ظاهر به اين امر اقدام مي‌كنند. اگر چه مراجعه كنندگان مرد زيادي نيز براي اين اعمال وجود دارند اما هنوز اكثريت با زنان است. البته اين نسبت در ساير كشورهاي دنيا متفاوت است.

رحيمي به كاربردهاي جراحي زيبايي پلك ( بلفاروپلاستي) براي اصلاح عيوب اطراف چشم‌ها اشاره كرد و گفت: چين و چروك‌هايي كه هنگام خنده ايجاد مي‌شود با جراحي زيبايي پلك‌ها برطرف نمي‌شود. به اين منظور بايد از ديگر روش‌هاي اصلاحي استفاده شود.

وي اضافه كرد: همچنين گاهي علت پف پلك‌ها، افتادگي ابروست كه بايد اصلاح شود. به اين منظور نيز روش‌هاي اندوسكوپيك مورد استفاده قرار مي‌گيرند و با استفاده از برش‌هاي بسيار كوچك اصلاحات لازم صورت مي‌گيرد. چنين روش‌هايي بسيار پيشرفته هستند و خوشبختانه اين اقدامات چند سالي است در ايران نيز در حال انجام است، هر چند انجام اين اعمال به صورت محدود در ايران صورت مي‌گيرد اما هم رديف پيشرفته‌ترين كشورهاي دنيا انجام مي‌شود.

وي گفت: در دومين كنگره خاورميانه‌اي راينولوژي و جراحي پلاستيك صورت روش‌هاي اندوسكوپيك صورت و عمل‌هاي جراحي زيبايي پلك و آخرين پيشرفت‌ها ارايه و آموزش داده مي‌شود.

اين فوق تخصص جراحي پلاستيك چشم و صورت با تاكيد بر آن كه هيچ گاه احتمال بروز عوارض در اعمال زيبايي صفر نيست اما با بهره‌گيري از متخصصان مربوطه اين عوارض بسيار كاهش مي‌يابد، گفت: در اعمال زيبايي پلك ممكن است كبودي برخي افراد به دليل خاصيت طبيعي پوست بيشتر از ديگران باشد. در روش‌هاي جديد توصيه مي‌شود بيمار 48 ساعت پس از عمل از كمپرس سرد استفاده كند همچنين در روش‌هاي جديد چشم‌ها پانسمان و بسته نمي‌شود.

وي گفت: خونريزي‌هاي مختصر نيز مي‌تواند از عوارض اين جراحي‌ها باشد. برداشتن پوست اضافي نيز سبب مي‌شود پلك بسته نشود يا به علت كشيده شدن بيش از حد پوست پلك‌ها به سمت بالا برگردد كه با دقت كافي و انتخاب جراح متخصص مربوطه مي‌توان از اين عوارض جلوگيري كرد.

دومين كنگره خاورميانه‌اي راينولوژي و جراحي پلاستيك صورت با حضور صاحبنظران برجسته ايران و دنيا با هدف ارائه جديدترين روش‌هاي جراحي پلاستيك صورت از 26 تا 28 آبان در هتل المپيك برگزار مي‌شود.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
2.46197s, 18q