كاربردهاي توليد موش سبز در مدل سازي بيماري‌ها و داروسازي

۱۳۸۹/۰۸/۲۴ - ۱۱:۳۴ - کد خبر: 21187
كاربردهاي توليد موش سبز در مدل سازي بيماري‌ها و داروسازي
سلامت نیوز: توليد موش سبز علاوه بر انجام تحقيقاتي در زمينه سلولي و مولكولي، داراي 3 زمينه كاربردي است كه شامل مدل سازي بيماري‌ها، داروسازي و توليد حيوانات با ويژگي‌هاي خاص است.

به گزارش فارس، عطاالله حيدري، مدير تحقيقات و امور اطلاع رساني دانشگاه علوم پزشكي كردستان در خصوص پروژه مهم تحقيقاتي انجام شده در دانشگاه علوم پزشكي كردستان مبني بر توليد موش سبز، با بيان اين مطلب، گفت: با استفاده از اين تكنيك مي‌توان ژن خاصي كه توليد كننده بيماري است را حذف و همچنين در خصوص حذف ژن ها مطالعه كرد از سوي ديگر دريافت اين كه حذف ژن ها چه علايمي را ايجاد مي‌كند و در نهايت مي‌توان پروتكل‌هايي را براي درمان بيماري‌ها تدوين كرد نيز از اين طريق امكانپذير است.

وي با اشاره به جزئيات موش ترانس ژنيك، گفت: همه سلول هاي قلبي و مغزي موش توليد شده سبز است و از آنجايي كه اساس اين پروژه تزريق DNA است، مي‌تواند اين رنگ را به نسل‌هاي بعدي خود منتقل كند.

برنامه‌هاي وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشكي در زمينه سلولي و مولكولي را مورد اشاره قرار داد و افزود: در اين راستا دانشگاه فعاليت هايي را در آزمايشگاه تحقيقات سلولي و مولكولي اجرايي مي‌كرد كه با تبديل آن به مركز تحقيقات سلولي و مولكولي اين فعاليت‌ها ادامه يافت به گونه‌اي كه يكي از محققان دانشگاه براي فراگيري تكنيك‌هاي مولكولي به خارج اعزام شد.

وي ادامه داد: پس از بازگشت اين محقق به كشور، اجراي پروژه‌هاي تحقيقاتي توليد موش ترانس ژنيك آغاز شد و در نهايت موفق به توليد آن شديم.

مدير تحقيقات و امور اطلاع رساني دانشگاه علوم پزشكي كردستان، اساس اين تكنيك را تزريق DNA به داخل سلول تخم دانست و خاطر نشان كرد: پس از تشكيل سلول تخم، DNA مورد نظر به داخل سلول تخم تزريق شد و بعد از لقاح، سلول‌هاي مورد نظر جايگزين شدند و موش سبز به طور طبيعي متولد شد.

وي با تاكيد بر اين كه اين مدل سازي تنها براي بيماريهايي در سطح سلولي و مولكولي قابل اجرا است، خاطر نشان كرد: از برنامه‌هاي آتي اين دانشگاه توليد موش «آبي» و «قرمز» است.

مدير تحقيقات و امور اطلاع رساني دانشگاه علوم پزشكي كردستان، توليد موشهاي رنگي را نشان دهنده توانمندي كشور در زمينه دستكاري ژنتيكي دانست و ادامه داد: در حال حاضر موشي را توليد كرديم كه كليه سلول‌هاي قلبي و مغزي آن سبز است و نشان مي‌دهد كه ما توانايي دستكاري كنترل شده ژنتيكي را داريم و مي‌توانيم با تست‌هاي مختلف اين دستكاري را انجام دهيم.

وي توانايي توارث را از ويژگي‌هاي مهم اين موش ذكر و اضافه كرد: موش سبزي كه متولد شد مي‌‌تواند اين رنگ را به نسل‌هاي بعدي خود منتقل كند. قبلاً موش‌هاي "گورخري " در پژوهشگاه رويان توليد شد كه قسمتي از بدن آنها بود اما قدرت توارث نداشتند در اين پروژه چون اساس آن تزريق DNA به سلول تخم بود اين موش به صورت طبيعي متولد شد.

وي سيستم تحقيقات در نظام سلامت و تحقيقات در زمينه گسترش مرزهاي دانش را از اولويت هاي تحقيقاتي دانشگاه علوم پزشكي كردستان ذكر كرد و ادامه داد: بر اين اساس پروژه توليد موش‌هاي ترانس ژنيك در 3 مرحله اجرايي مي‌شود. مرحله اول توليد موش ترانس ژنيك بود و مراحل بعدي توليد موشهاي knock out و knock in و شبيه سازي بر روي موش‌ها براي بررسي عواملي چون پيري است كه در دستور كار دانشگاه قرار دارد.

وي با اشاره به توليد موش هاي knock out و knock in گفت: دراين پروژه يك قسمت از ژن خاص حذف و يا اضافه مي‌شود. مثلاً ژن خاصي به عنوان عامل بيماري شناخته شده است حذف مي‌شود و يك ژن ديگر كه داراي ويژگي‌هاي خاص است اضافه مي‌شود.
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
0.1425s, 19q