كودكاني كه خلاء عاطفي دارند به سراغ موارد غير اخلاقي اينترنت مي‌روند

۱۳۸۹/۰۸/۲۴ - ۱۱:۴۲ - کد خبر: 21189
كودكاني كه خلاء عاطفي دارند به سراغ موارد غير اخلاقي اينترنت مي‌روند
سلامت نیوز: رئيس سازمان نظام روانشناسي ايران راهكارهاي مصونيت كودكان و نوجوانان از مسائل اينترنتي تشريح كرد و گفت: بچه‌هايي به سراغ موارد غيراخلاقي اينترنت مي‌روند كه خلاء عاطفي دارند.

غلامعلي افروز در گفت‌وگو با  فارس، اظهار داشت: در زمان حاضر امكان ايجاد مانع اساسي براي تعاملات مجازي كودكان و نوجوانان در اينترنت براي والدين تقريباً محال است و اين تعاملات مجازي ديگر مي‌تواند حتي در موبايل نوجوان يا همكلاسي‌اش خلاصه شود لذا امكان منع آن وجود ندارد.

وي افزود: بررسي‌ها نشان مي‌دهد براي اينكه از اين ابزارهاي موجود استفاده مناسب شود مهمترين راه ارتباط عاطفي والدين با فرزند است كه بايد به اوج برسد و پدر و مادر محبوب بچه‌ها شوند. براي اين كار بايد پدر، مادر را محبوب فرزند و مادر، پدر را براي بچه محبوب كند.

افروز تصريح كرد: اگر اين وابستگي امن ادامه يابد و هر دوي والدين محبوب فرزند شوند ديگر لازم نيست حرفي زده شود و ناخودآگاه بيشترين ارتباط كلامي را با فرزند، پدر و مادر خواهند داشت و هر جا كه بچه زندگي كند مصونيت فرهنگي ايجاد خواهد شد.

رئيس سازمان نظام روانشناسي كشور تصريح كرد: لازمه مصونيت فرهنگي مصونيت عاطفي است و مقدمه مصنونيت عاطفي دلبستگي عاطفي فرزند به پدر و مادر است مثلاً خانم به بچه‌اش بگويد كه پدرت بهترين باباي دنياست و مرد به فرزندش بگويد كه مادرت بهترين مادر است اما اگر زن و شوهر با هم با زبان تهديد و تحقير صحبت كنند فرزند به هيچ كدام دل نمي‌بندد و در نهايت به كسي دل مي‌بندد كه در بيرون از خانواده پيدا مي‌كند.

وي اضافه كرد: بچه‌هايي كه در محيط امن خانواده، بزرگ و تكريم مي‌شوند آسيب‌پذير نمي‌شوند چرا كه امير‌المومنين علي (ع) فرمودند: "هر كس شخصيت خويش را شريف بدارد از گناهان و لغزش‌ها مصون مي‌ماند ".

افروز گفت: تكريم فرزند اين است كه اسم بچه را با خانم و آقا صدا بزنيد و همين طور همسران نيز بايد همين‌گونه در مقابل بچه‌ها با هم صحبت كنند اگر پدر و مادر براي فرزند محبوب شدند فرزند عاشق خانواده مي‌شود و در آن خانواده آرامش مي‌گيرد، اگر اين كار انجام شد معضلات اينترنتي رنگي نخواهد داشت چرا كه بچه‌هايي به سراغ موارد غيراخلاقي اينترنت مي‌روند كه خلاء عاطفي دارند و پدر و مادر خود را دوست ندارند.
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
1.98498s, 18q