دام را از مراكز زير نظر سازمان دامپزشكي خريداري كنيد

۱۳۸۹/۰۸/۲۴ - ۱۲:۱۳ - کد خبر: 21193
دام را از مراكز زير نظر سازمان دامپزشكي خريداري كنيد
به گزارش سلامت نیوز مهندس سيدرضا غلامي رئيس اداره بهداشت اماكن وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشكي در گفت و گو با خبرنگار وب‌دا ضمن بيان مطلب اظهار داشت: خريد دام بايد از مراكز معتبر عرضه دام بهداشتي كه زيرنظر سازمان دامپزشكي كشور است، صورت گيرد و ذبح دام در كشتكارگاه‌هايي كه سازمان دامپزشكي معرفي مي‌كند انجام شود.
به گفته وي، كشتن دام در محيط خارج از كشتارگاه و در كوچه و خيابان از نظر بهداشتي صحيح نيست زيرا با اين كار آلودگي‌هاي محيطي به راحتي به گوشت منتقل شده و بهداشت عمومي را به خطر مي‌اندازد.
وي تصريح كرد: اگر هموطنان بخواهند در منزل ذبح دام را انجام دهند بايد نكات و توصيه‌هاي بهداشتي را رعايت كنند توصيه مي‌شود ذبح دام روي زميني كه آسفالت يا سنگ فرش بوده انجام شود تا شرايط شستشو راحت‌تر باشد و در صورت نبود سنگفرش يا آسفالت، حتماً بايد يك كيسه نايلوني را زير دام قرار دهند و سپس روي آن ذبح انجام دهند.
مهندس غلامي افزود: بايد فضولات و ضايعات بعد از ذبح در چاه فاضلاب يا در عمق خاك دفن شود. عمق اين چاله بايد حداقل نيم متر بوده و بر روي آن حتماً بايد خاك ريخته شود.
رئيس اداره بهداشت اماكن وزارت بهداشت با تأكيد بر اين كه افرادي كه ذبح دام مي‌كند حتماً كارت بهداشتي همراه داشته باشند، خاطرنشان كرد: افرادي كه دام را ذبح مي‌كنند لباس، كفش يا چكمه مناسب داشته باشند و در هنگام كار حتماً از دستكش بلند و مقاوم استفاده كنند.
وي در پايان گفت: پس از آن كه سر دام بريده شد و خون به طور كامل از لاشه خارج شد، بايد سريع اقدام به كندن پوست دام كنند و گوشت را پس از ذبح بلافاصله در يخچال نگهداري كنند تا عوامل بيماري‌زا تا حد زيادي از بين برود.
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
0.47527s, 18q