خاصیت ضد نفخ برخی خوراکی ها

۱۳۸۹/۰۸/۲۴ - ۱۳:۵۹ - کد خبر: 21213
خاصیت ضد نفخ برخی خوراکی ها
به گزارش سلامت نیوز این مواد میتواند به شمادر نفخ کمک کند :
پرتقال و هندوانه؛ از آن جايي که آب به دفع فضولات بدن کمک مي کند خوردن موادغذايي آبدار مي تواند بسيار مفيد باشد. ۹۲درصد هندوانه و ۹۰ درصد پرتقال از آب تشکيل مي شود.

*ماست؛ نه تنها سرشار از آب است بلکه رشد باکتري هاي مفيد را تقويت مي کند. اين باکتري مسبب کاهش گاز اضافه معده است که به مرور زمان در روده ها جمع مي شود.

*سير؛ اين گياه به کاهش ميزان چربي در کبد کمک مي کند. عملکرد اصلي کبد، سم زدايي و توليد بيوکميکال لازم براي هضم غذاست.

*غلات سبوس دار و بلغور جو؛ اغلب يبوست عامل نفخ است و فيبر مانع يبوست مي شود. با افزودن فيبر در موادغذايي، دفع ضايعات از روده آسان تر انجام مي گيرد. مصرف روزانه ۲۵گرم فيبر به زنان توصيه مي شود. توجه داشته باشيد افزودن مقدار زياد و سريع فيبر به رژيم غذايي مي تواند حالت نفخ را بدتر کند.

*توت فرنگي و قره قاط؛ اين دو ميوه نيز سرشار از فيبر است مصرف منظم خوراکي ها غني از فيبر مانند توت فرنگي، قره قاط، زردآلو و آلوي خشک، سيستم گوارشي بدن را تميز نگه مي دارد.

*گريپ فروت؛ مثل هندوانه و پرتقال، ۹۰درصد اين ميوه را آب تشکيل مي دهد. علاوه بر آن، گريپ فروت سرشار از آنزيم هاي چربي سوز نيز مي باشد.

*کاهو و اسفناج؛ هر ۲ غني از فيبر، ويتامين و ماده مغذي است و به رفع سوءهاضمه، يبوست و عفونت هاي مجراي ادراري کمک مي کند.

*نعناع و زنجبيل؛ گياهاني مانند بابونه، زنجبيل و نعناع کاهش دهنده نفخ هستند. علاوه بر آن اين گياهان تلخ مزه در تحريک مجراي گوارشي موثر است.

*فلفل؛ اين ادويه نه تنها غذا را تند مي کند بلکه خطر فشارخون، سکته و بيماري قلبي را نيز کاهش مي دهد. کپسين، ماده فعال در فلفل، سوخت و ساز بدن را افزايش مي دهد و اشتها به شيريني را کم مي کند.

 منبع : روزنامه خراسان
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
1.9992s, 18q