كاهش قيمت داروهاي وارداتي ادامه دارد

۱۳۸۹/۰۸/۲۴ - ۱۵:۳۱ - کد خبر: 21217
كاهش قيمت داروهاي وارداتي ادامه دارد
سلامت نیوز: معاون غذا و داروي وزارت بهداشت با رد برخي مباحث مطرح شده مبني بر كاهش قيمت 42 قلم داروي توليد داخل كشور، گفت: اين در حالي است كه برنامه‌ريزي‌ها براي روند كاهش قيمت داروهاي وارداتي ادامه دارد.

به گزارش خبرنگار بهداشت و درمان ايسنا، دكتر احمد شيباني در حاشيه ديدار با وزير رفاه، جمعيت و امور زنان پاكستان، گفت: كميسيون كاهش قيمت دارو هنوز موضوعي در مورد كاهش قيمت 42 قلم دارو را به ما اعلام نكرده است. در سال جاري تنها قيمت 3 تا 4 قلم داروي توليد داخل كاهش يافته است.

وي گفت: براي افزايش قيمت دارو در كشور برنامه‌اي نداريم. اما براي كاهش قيمت داروهاي وارداتي برنامه‌ريزي دقيقي صورت گرفته است؛ به طوري كه قيمت داروهاي وارداتي نسبت به سال گذشته بسيار ارزان‌تر شده و اين روند همچنان ادامه خواهد داشت. در مورد داروهاي توليد داخل نيز تنها 3 تا 4 قلم دارو كاهش قيمت داشته است.

شيباني ادامه داد: داروهاي وارداتي به گونه‌اي مديريت مي شوند كه با قيمتي بسيار ارزان‌تر در اختيار بيماران قرار گيرد و همچنين پس از مدتي زمينه توليد آنها در داخل كشور فراهم شود.

يارانه داروهاي وارداتي و توليد داخل ام . اس يكسان شد

 داروهاي توليد داخل ام . اس به تدريج جايگزين انواع خارجي مي شود

وي در مورد مباحث مطرح شده مبني بر كاهش يارانه مربوط به داروهاي ام. اس گفت: يارانه قابل توجهي به داروهاي مربوط به ام . اس اختصاص يافته است؛ به طوري كه در حال حاضر يارانه داروهاي وارداتي و توليد داخل ام . اس يكسان شده است. اين امر در راستاي حمايت از توليد داخل صورت گرفته است.

شيباني در اين باره ادامه داد: در زمينه اقلام وارداتي داروهاي ام . اس و توليد آنها در داخل از جمله گروه اينترفرون‌ها برنامه‌ريزي‌هاي گسترده‌اي صورت گرفته است. به اين ترتيب به تدريج داروهاي توليد داخل جايگزين انواع خارجي مي شود.

 موضوع حق فني داروخانه‌ها در هيات تجديد نظر ديوان عدالت اداري مطرح شد

 دريافت حق فني، حق داروخانه‌هاست

وي در ادامه درباره راي ديوان عدالت اداري مبني بر غيرتشخيصي و غيردرماني بودن فعاليت داروسازها در داروخانه‌ها و حذف حق فني داروخانه‌ها، گفت: اين موضوع مجددا در هيات تجديد نظر ديوان عدالت اداري مطرح شده است. در اين زمينه بايد گفت كه داروسازان از گروه پزشكي هستند كه خدمات علمي و دارويي ارايه مي‌دهند و بايد بابت اين خدمات از حق فني برخوردار باشند. اگر حق فني حذف شود در بحث اقتصاد داروخانه و ارزش كار داروساز مشكل ايجاد خواهد كرد. حذف حق فني داروخانه‌ها مانند آن است كه ويزيت پزشك حذف شود. بنابراين حق داروساز است كه در ازاي خدمات علمي و دارويي بايد پرداخت شود.

 آمادگي تبادل تجربيات دارويي ايران با كشور پاكستان

معاون غذا و داروي وزير بهداشت همچنين در ديدار با وزير رفاه، جمعيت و امور زنان كشور پاكستان با اشاره به امكانات سخت افزاري و نرم افزاري ايران در توليد و عرضه دارو گفت: در حال حاضر 75 كارخانه داروسازي در ايران حدود 96 درصد داروهاي مورد نياز كشور را از نظر عددي تامين مي‌كنند. ايران از تجربيات خوبي در زمينه دارو برخوردار است و آمادگي براي تبادل اين تجربيات با كشور پاكستان وجود دارد.

وي گفت: صنعت داروسازي ايران در حال حاضر در جايگاهي قرار دارد كه داروهاي پيشرفته و بايوتك نيز در كشور توليد مي‌شود. بسياري از داروهاي ايراني در كشورهاي منطقه به ويژه كشورهاي همسايه ثبت شده و مورد استفاده آن كشورها قرار دارد؛ چرا كه داروهاي ايراني از نظر كيفي و كمي و به ويژه از نظر قيمت قابل رقابت با ساير كشورهاست.

معاون غذا و داروي وزير بهداشت در پايان گفت: آمادگي امضاي تفاهم نامه‌اي در مورد داروها با كشور پاكستان را داريم تا تبادلات دارويي با اين كشور صورت گيرد.
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
0.82039s, 19q