زكام‌هاي متعدد عامل مهم شيوع ابتلا به ام اس در ايران است

۱۳۸۹/۰۸/۲۵ - ۰۹:۳۷ - کد خبر: 21229
زكام‌هاي متعدد عامل مهم شيوع ابتلا به ام اس در ايران است
به گزارش سلامت نیوز روفسور كاظم فتحي در گفت‌وگو با خبرنگار بهداشت و درمان فارس اظهار داشت: هنوز علت اصلي بروز بيماري ام‏اس MS‌ مشخص نيست اما برخي دانشمندان معتقدند كه بر اثر يك‎سري ويروس‌هاي كم‏رشد كه اكثر آنها از خانواده ويروس‌هاي سرماخوردگي و زكام هستند ايجاد مي‌شود.

وي افزود: بايد مواظب باشيم كه مردم به ويژه جوانان در هواي آلوده نباشند تا دچار زكام‌هاي متعدد نشوند. متأسفانه اين در حالي است كه آلودگي هوا در كشورمان ايران زياد است و اين مي‌تواند از علت‌هاي بزرگ ايجاد ام‏اس MS باشد.

فتحي تصريح كرد: در آمريكا هرساله همه مردم بايد يك بار واكسن آنفلوآنزا را براي جلوگيري از بيماري ام‏اس MS ‌بزنند كه در اينجا اين‎طور نيست اما بيماري آنفلوآنزا هم يك نوع نيست و انواع مختلفي از آن مي‌تواند ام‏اس MS را ايجاد كند.

وي ادامه داد: ام‏اس MS‌ در مغز و نخاع ضايعه‌هايي را ايجاد مي‌كند كه اعصاب و نورون‌هاي مغزي بر اساس آن شبيه پنبه مي‌شود. لذا برخي‌ها فكر مي‌كنند كه علت ايجاد ام‏اس MS‌ حساسيت سيستم ايمني بدن نسبت به سلول‌هاي مغزي و نخاعي است.

رئيس آكادمي جراحان اعصاب و استخوان آمريكا يادآور شد: متأسفانه ام‏اس MS‌ سنين 20 تا 40سالگي را به ميزان زيادي درگير مي‌كند و بيشتر در مناطق سردسير شيوع دارد اما در ايران با اينكه گرمسير است مقدار زيادي مبتلا به ام‏اس MS داريم.

وي با بيان اينكه داروي معيني كه 100درصد ام‏اس MS‌ را معالجه كند در بازار موجود نيست خاطرنشان كرد: آخرين دارويي كه در بازار براي ام‏اس MS‌ وجود دارد كپكسان است كه كمك كمي مي‌كند البته برخي هم عصاره هسته انگور را كمك‏كننده مي‌دانند.

اين استاد و جراح برجسته ايراني گفت: تمام بيماران مبتلا به ام‏اس MS‌ بايد به طور مرتب فيزيوتراپي شوند چرا كه هرموقع حملات ام‏اس MS آغاز مي‌شود يك‎سري عضلات فرد فلج مي‌شود و عضلات همسايه سالم آن نيز هستند كه بايد آنها را به كمك فيزيوتراپي شديد و شنا قوي كنيم.

وي اضافه كرد: بايد كمك كرد كه اين بيماران پس از حمله زمين‌گير و فلج نشوند كه اين هم احتياج به وسايل فيزيوتراپي دارد كه در ايران وجود دارد اما نمي‌دانم تا چه اندازه‌اي هست لذا بايد كمك كرد كه اين بيماران فعال شوند چرا كه به محض اينكه حمله ام‏اس MS مي‌آيد عضلات سالم‌مانده از اين حمله به عضله درگير همسايه تأسي مي‌كنند و به همان حال مي‌مانند لذا بايد سعي كنيم اين عضلاتي كه در حال فلج شدن هستند فلج نشوند و برگردند.

رئيس آكادمي جراحان اعصاب و استخوان آمريكا گفت: تنها راه‌حل اين موضوع اين است كه پس از حمله فرد را فيزيوتراپي شديد كنيم البته بايد در نظر داشت كه اين موضوع در برخي از بيماران اتفاق مي‌افتد كه مي‌توان با تشخيص باليني، تست آب نخاع و ام‏آرآي MRI از سر و گردن مشخص كرد كدام اندام فرد از جمله پا، دست يا چشم فلج خواهد شد.

فتحي گفت: بيشتر اين بيماران لكنت زبان پيدا مي‌كنند و عصب ششم چشمان آنها دچار مشكل مي‌شود لذا دوبيني مي‌گيرند كه مي‌توان آنها را به زودي تشخيص داد.

وي اضافه كرد: در حال حاضر مركز علمي جراحان اعصاب و استخوان آمريكا اين تحقيقات را ادامه مي‌دهد كه اميدوارم آخرين نتايج آن را بگيريم.
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
1.50949s, 19q