ميزان طلاق‌هاي عاطفي 2 برابر طلاق‌هاي رسمي است

۱۳۸۹/۰۸/۲۵ - ۱۲:۴۶ - کد خبر: 21247
ميزان طلاق‌هاي عاطفي 2 برابر طلاق‌هاي رسمي است
به گزارش سلامت نیوز به نقل از باشگاه خبري توانا به نقل از روابط عمومي سازمان ملي جوانان، ميزگرد موضوع «طلاق» با حضور شهلا كاظمي‌پور، دانشيار و معاون پژوهشي مركز مطالعات و پژوهش‌هاي جمعيتي آسيا و اقيانوسيه، سوسن باستاني، دانشيار دانشگاه الزهرا (س) و سيدحسن حسيني، عضو هيئت علمي دانشكده علوم اجتماعي دانشگاه تهران برگزار شد.

در اين نشست، موضوع «طلاق» به عنوان يكي از مسائل جوانان از دو جنبه مثبت و منفي مورد بحث و بررسي قرار گرفت.

* تهاجم مدرنيته افسار گسيخته، روند رشد طلاق در كشورها را شتاب مي‌دهد

در اين نشست، شهلا كاظمي‌پور با اشاره به اينكه 50 درصد از طلاق‌ها در 4 سال نخست زندگي زوجين جوان اتفاق مي‌افتد، گفت: تهاجم مدرنيته افسار گسيخته در كشورهاي توسعه‌يافته، روند رشد طلاق را شتاب مي‌دهد و بالاترين ميزان طلاق در كشورهاي سوئد، آمريكا و انگليس مشاهده شده است.

وي با اشاره به افزايش ميزان ازدواج در ايران بيان داشت: جواني جمعيت، عامل رشد ازدواج است؛ هم‌اكنون بيشترين ميزان ازدواج در ميان زنان در بازه سني 15 تا 19 سال و 20 تا 24 سال و در ميان مردان 20 تا 24 سال و 25 تا 29 سال است همچنين ميانگين اختلاف سني زوج‌هاي جوان، 5 سال است.

معاون پژوهشي مركز مطالعات و پژوهش‌هاي جمعيتي آسيا و اقيانوسيه با بيان اينكه 84 درصد طلاق‌ها در كشور، در نقاط شهري اتفاق مي‌افتد، ادامه داد: 30 درصد از اين طلاق‌ها مربوط به شهر تهران است؛ در حالي كه تهران تنها 20 درصد از جمعيت كل كشور را داراست.

كاظمي، سن تجرد قطعي را 35 تا 39 سال عنوان كرد و با اشاره به آمار 7 درصدي اين گروه، اظهار داشت: پيش‌بيني مي‌كنيم كه اين آمار به 10 درصد نيز افزايش يابد.

* ميزان طلاق‌هاي عاطفي در كشور 2 برابر طلاق‌هاي رسمي است

در اين ميزگرد، سوسن باستاني، دانشيار دانشگاه الزهرا (س) ضمن ارائه گزارش پژوهشي در زمينه طلاق‌هاي عاطفي و خاموش در كشور بيان داشت: ميزان طلاق‌هاي عاطفي در كشور دو برابر طلاق‌هاي رسمي است؛ در ارتباط با اين نوع طلاق در داخل و خارج از كشور اقدامي صورت نگرفته و به طور معمول بيشتر اقدامات بر محور فشارهاي روحي و عاطفي زوج‌ها بعد از طلاق بوده است.

وي، ناديده گرفته شدن نيازها، نظرات و انتظارات زوج‌هاي جوان را از علل به وجود آمدن طلاق‌هاي عاطفي عنوان كرد و افزود: فشارها و مشكلات روحي همسر و فرزندان از جمله پيامدهاي طلاق عاطفي است و از سوي ديگر روابط خارج از چارچوب خانواده با شكستن تعهدات از ديگر پيامدهاي اين نوع طلاق خواهد بود.

* قانونگذاران بايد بر بهينه‌سازي كنترل اجتماعي توجه بيشتري داشته باشند

در ادامه اين نشست، سيدحسن حسيني، عضو هيئت علمي دانشكده علوم اجتماعي دانشگاه تهران با اشاره به ميزان طلاق در كشور از سال 85 تا سال 88 اظهار داشت: استان‌هاي تهران، خراسان رضوي، اصفهان و فارس به ترتيب بيشترين آمار طلاق در كشور را دارند و در استان يزد كمترين طلاق به ثبت رسيده است؛ هم‌اكنون ميزان ازدواج‌هاي كشور به نسبت رشد جمعيت رو به كاهش است و در اين راستا دستگاه‌هاي قضايي و قانونگذار و مسئولان تشكيل نهادهاي اجتماعي بايد بر بهينه‌سازي كنترل اجتماعي در شرايط جديد توجه بيشتري داشته باشند.

وي با اشاره به اينكه در دهه‌هاي اخير، وسايل ارتباطي جديد از قبيل ماهواره وارد حوزه‌هاي فرهنگي شده است، گفت: اين وسايل ارتباطي پيام‌هاي خاص خود را دارند كه پيام‌هاي جنسي از جمله آنهاست؛ در مواجهه با اين وسايل اگر زن و شوهر در شرايط مساوي قرار گيرند، مشكلي ايجاد نمي‌شود اما در صورتي كه اين پيام‌ها موجب تغيير ايده و نگرش و متعاقب آن رفتار يكي از طرفين شود، مشكلاتي را ايجاد خواهد كرد.

حسيني، طلاق را در شرايطي خاص راه حل مسائل عنوان كرد و افزود: در برخي مواقع، طلاق حتي براي خانواده‌هايي كه فرزند دارند، تصميم‌گيري خوبي است چرا كه گاهي فرزندان طلاق به دور از خانواده‌هايي كه مدام درگير هستند، موفقيت‌هايي را در زمينه‌هاي مختلف كسب مي‌كنند؛ در حال حاضر طلاق، پديده‌اي ناشناخته در جامعه است كه براي كنترل آن عوامل مختلفي بايد مد نظر قرار گرفته شود اما تا زماني كه اين پديده، ناشناخته باشد قابل كنترل هم نخواهد بود؛ بنابراين كسب اين شناخت از وظايف دولت است.
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
30.13252s, 19q