افتتاح مركز «سلامت روان جامعه‌نگر» تا دي ماه

۱۳۸۹/۰۸/۲۹ - ۰۹:۲۱ - کد خبر: 21255
افتتاح مركز «سلامت روان جامعه‌نگر» تا دي ماه
به گزارش سلامت نیوز به نقل از روابط عمومی وزارت بهداشت دكتر احمد حاجبي با اشاره به اجراي آزمايشي طرح «خدمات پس از ترخيص بيماران مبتلا به اختلالات روانپزشكي» گفت: ارايه اين خدمات، امكان عود بيماري و بستري مجدد اين بيماران را كاهش مي‌دهد و اين طرح آزمايشي در سه منطقه از كشور اجرا خواهد شد.
وي ادامه داد: اجراي اين طرح در بيمارستان روزبه تقريباً به مراحل پاياني نزديك شده و در مجموع پس از پايان اجراي آزمايشي، نتايج اين طرح مورد بحث و بررسي قرار مي‌گيرد.
دكتر حاجبي با تأكيد بر اين كه ارايه خدمات پس از ترخيص به بيماران مبتلا به اختلالات روانپزشكي، امكان عود بيماري و بستري مجدد اين بيماران را بسيار كاهش مي‌دهد افزود: با اجراي اين طرح كيفيت زندگي بيماران مبتلا به اختلالات رواني و خانواده آنها افزايش مي‌يابد.
به گفته وي، ارايه خدمات پس از ترخيص به بيماران مبتلا به اختلالات روانپزشكي، خدمت گراني است و لازم است تمام جوانب اقتصادي آن در نظر گرفته شود براين اساس اكنون هزينه اثربخشي اين طرح در حال بررسي است تا مشخص شود كه هزينه انجام شده براي اجراي برنامه، از اثربخشي لازم برخوردار است.
وي با اشاره به مزيت‌هاي اجراي طرح «خدمات پس از ترخيص» براي بيماران مبتلا به اختلالات روانپزشكي، ابراز اميدواري كرد كه اين خدمات پس از اجرا، تحت حمايت سازمان‌هاي بيمه قرار گيرد.
به گفته رئيس اداره سلامت روان وزارت بهداشت، خدمات پس از ترخيص براي بيماران مبتلا به اختلالات روانپزشكي به صورت ويزيت در منزل، پيگيري تلفني، آموزش خانواده بيماران و آموزش مهارت‌هاي اجتماعي به بيماران ارايه خواهد شد به اين ترتيب بيماران مبتلا به اختلالات روانپزشكي شديد پس از ترخيص از بيمارستان به صورت فعال پيگيري مي‌شوند.
دكتر حاجبي، با اشاره به آغاز برنامه ويزيت در منزل بيماران روانپزشكي از سال 83، ادامه داد: اين برنامه از سال 86 به برنامه خدمات پس از ترخيص گسترش يافت و به اين ترتيب برنامه ويزيت در منزل جزيي از خدمات پس از ترخيص محسوب شد. اكنون نيز برنامه‌هايي به منظور گسترش اين خدمات دردست اجراست. به اين منظور تمام اقدامات اوليه براي راه‌اندازي مركز «سلامت روان جامعه‌نگر» در كشور انجام شده و به نظر مي‌رسد تا دي ماه جاري به بهره برداري برسد.
رئيس اداره سلامت روان وزارت بهداشت در پايان گفت: با راه‌اندازي اين مركز، حوزه ارايه خدمات به بيماران مبتلا به اختلالات روانپزشكي بيش از پيش گسترده مي‌شود به طوري كه خدمات پس از ترخيص بيماران روانپزشكي به عنوان جزيي از خدمات مركز سلامت روان جامعه‌نگر محسوب خواهد شد.
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
1.12206s, 18q