هم‌سن يا بزرگ‌تر بودن دختر از پسر مانعي در ازدواج ایجاد نمیکند

۱۳۸۹/۰۸/۲۹ - ۱۰:۱۴ - کد خبر: 21273
هم‌سن يا بزرگ‌تر بودن دختر از پسر مانعي در ازدواج ایجاد نمیکند
به گزارش سلامت نیوز به نقل از فارس مجيد ابهريدر خصوص وضعيت ازدواج جوانان و مشكلات آنان اظهار داشت: در نيمه اول سال جاري 6 درصد كاهش آمار ازدواج و 4 درصد افزايش آمار طلاق داشته‌ايم.

وي در خصوص همسن‌گزيني در ازدواج افزود: با افزايش سطح تحصيلات دختران، كاهش اشتغال پسران، تورم اقتصادي و بالا رفتن توقعات مادي، كاهش آمار ازدواج به عنوان يك حقيقت خودنمايي مي‌كند اما اين حقيقت كه دختران در ازدواج بايد كوچك‌تر از پسران باشند مي‌تواند يكي از دلايل كاهش آمار ازدواج باشد.

مشاور كميسيون اجتماعي مجلس با بيان اينكه بزرگ‌تر بودن دختر از پسر در ازدواج تا 4 سال نيز مشكلي ايجاد نمي‌كند، گفت: در صورتي كه ساير توافق‌ها و تفاهم‌هاي فرهنگي، اخلاقي، تحصيلي و فيزيكي وجود داشته‌باشد هم‌سن بودن يا بزرگ‌تر بودن دختر از پسر مانعي ندارد اما اختلاف بيش از 4 سال ممكن است در زندگي آينده زوجين تأثير منفي داشته باشد.

وي با اشاره به اينكه كوچك‌تر بودن زن از مرد در ازدواج يك باور سنتي است و ريشه علمي و عقلي ندارد، ادامه داد: جوانان بايد در صورت تحقق شرايط ديگر، از اين نكته به سادگي عبور كنند.

ابهري در ادامه تصريح كرد: مخالفت‌هاي غير منطقي والدين نيز از علل كاهش ازدواج‌هاست؛ گاهي اوقات در برخي از خانواده‌ها شاهد هستيم كه عدم ازدواج خواهر و برادر بزرگ‌تر مانع ازدواج فرزندان بعدي مي‌شود؛ اين مسئله يك سنت غلط است كه بايد تغيير كند و خانواده‌ها در صورت تمايل جوانشان به ازدواج نبايد به اين بهانه مانع از ازدواج آنان شوند.

اين آسيب‌شناس اجتماعي به پيوندهاي غلط خون‌بس در برخي از شهرستان‌ها اشاره كرد و بيان داشت: اختلاف‌هاي فاميلي، قهر و دشمني‌ها نبايد مانع خوشبختي جوانان شود؛ ازدواج‌هايي كه براي پايان دادن به دشمني و خونريزي‌هاي فاميلي صورت مي‌گيرد معمولاً بدون هيچ علاقه و تفاهمي اتفاق مي‌افتد و يك سنت اشتباه است كه بايد منسوخ شود.

وي ادامه داد: اين مسئله كه دختري بايد بنشيند تا به خواستگاري‌اش بيايند نيز يك باور غلط سنتي است اگر دختري خود را شايسته همسري يك پسر ببيند چه اشكال دارد كه به او پيشنهاد ازدواج دهد؛ اما در حال حاضر اگر دختري چنين پيشنهادي دهد با نگاهي عجيب، او را سبك‌سر قلمداد مي‌كنند در حالي كه برخي از دختران نه اهل مهماني‌ و نه حضور در معابر هستند و اگر بخواهند به انتظار بنشينند شايد عمرشان كفاف اين انتظار را ندهد بنابراين رسانه‌ها، به خصوص صدا و سيما و خانواده‌ها بايد در جهت تغيير اين طرز فكر حركت كنند.
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
نظرات
سمانه
من کارمند هستم و پسری خواستگار من هست که تقریبا 3 سال از من کوچکتر است. اون هم کارمند است و 24 ساعت سرکار هست و 24 ساعت در منزل.ما به هم علاقه داریم ولی نمیدونم اینکه من بزرگتر هستم مشکلی ایجاد میکند یانه؟
علی
منم در این مورد تحقیقات زیادی کردم و از آخر داخل یکی از سایتا دیدم که یه روانشناس گفته بود که از نظرش اختلاف تا 3 سال هیچ ایرادی نداره و حتی اختلاف سنی تا 3 سال را همسن گزینی میدونس و میگف هیچ مشکلی ایجاد نمیشه در این ازدواج
حسین نظری
خیلی خیلی عالی بود ممنون
کیوان دلیر
باسلام وعرض خسته نباشید؛عالی بود ولی باید ازیه راهی گفته بشه تو یه برنامه پر بیننده ویاتویه فیلم یا سریالی به معرض دید قرار بگیره که متاسفانه توی کشورمون این اتفاق نمی افته
0.12703s, 21q