والدين و پزشكان نقش تعيين كننده‌اي در تكامل بينايي نوزادان دارند

۱۳۸۹/۰۸/۲۹ - ۱۰:۳۱ - کد خبر: 21281
والدين و پزشكان نقش تعيين كننده‌اي در تكامل بينايي نوزادان دارند
حيدر سياتيري در گفت‌و‌گو با خبرنگار اجتماعي باشگاه خبري فارس «توانا» در خصوص نحوه تكامل سيستم بينايي در نوزادان، اظهار داشت: در بدو تولد، سيستم بينايي يك سيستم تكامل نيافته است و تكامل آن در طول سال اول زندگي رخ مي‌دهد.

وي گفت: توجه والدين و پزشكان به مشكلات احتمالي در طول سال اول زندگي نوزاد نقشي بسيار تعيين كننده‌اي در تكامل بينايي وي دارند تا جايي كه توجه آنها مي‌‌تواند از مشكلات ناشي از اختلال در بينايي نظير مشكل در يادگيري جلوگيري كند.

اين فوق تخصص قرنيه چشم به سه ماه اول زندگي نوزاد اشاره كرد و افزود: معمولاً نوزادان قبل از هر چيز حركت را مي‌بينند؛ نوزاداني كه در هفته 38 تا 42 حاملگي به دنيا آمدند بايد بتوانند در هفته اول بعد از تولد تغييرات صورت مادر نظير خنده و اخم را ببينند.

سياتيري ادامه داد: درك كردن رنگ در 3 ماهگي نوزاد كاملاً تكامل نيافته است همچنين درك عميق نيز در طول سال اول به موازات هماهنگ شدن حركت چشم‌ها ايجاد مي‌شود؛ هماهنگي عضلات چشم در نوزادان تازه متولد شده و شيرخواران بسيار ناقص است.

عضو آكادمي جراحان چشم آمريكا افزود: چشم نوزادان در 3 ماه اول تولد اغلب به بيرون يا داخل منحرف شده است و حركت چشم‌ها با هم هماهنگ نيست؛ اين وضعيت را "استرابيسم يا انحراف چشم " مي‌گويند ضمن اينكه اگر استرابيسم تا 3 يا 4 ماهگي به خودي خود برطرف نشود نوزاد بايد توسط چشم پزشك معاينه شود.
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
0.63024s, 18q