فرزندان خانواده‌هاي مستبد بيشتر در معرض اعتياد هستند

۱۳۸۹/۰۸/۲۹ - ۱۱:۱۶ - کد خبر: 21287
فرزندان خانواده‌هاي مستبد بيشتر در معرض اعتياد هستند
سلامت نیوز: عضو مركز ملي مطالعات اعتياد گفت: فرزندان خانواده‌هاي استبدادي و خانواده هايي كه دغدغه پيشگيري از اعتياد فرزندانشان را ندارند و براي اين كار آموزش نمي‌بينند، بيشتر در معرض خطر اعتياد قرار دارند.

هومن نارنجي‌ها در گفت‌وگو با  فارس اظهار داشت: دانش عمومي خانواده‌ها در مورد پيشگيري بسيار ضعيف است و متأسفانه در اولويت خانواده‌ها نيست. يعني خانواده‌ها معمولاً به همه چيز از جمله درس و ورزش فرزندان اهميت مي‌دهند اما از حوزه پيشگيري از اعتياد مغفول مي‌مانند.

وي افزود: متاسفانه به خاطر عدم آگاهي والدين از مسائل مربوط به پيشگيري از اعتياد شاهد ورود برخي جوانان به دام اعتياد هستيم چرا كه معمولاً خانواده‌ها فكر مي‌كنند مرگ براي همسايه است و فرزندشان هيچ گاه گرفتار اين دام نمي‌شود.

نارنجي‌ها تصريح كرد: خانواده‌اي كه فرزندش را واكسن فرهنگي نزده است چطور توقع دارد فرزندش در مقابل مسائل اعتياد عملكرد صحيحي داشته باشد. بعضي خانواده‌ها فكر مي‌كنند همين‌ كه فرزندشان درسخوان و ورزشكار است خود به خود عليه اعتياد واكسينه مي‌شود. گر چه اين تفكر در مواردي ممكن است درست باشد اما احتمال اعتياد اين فرزندان نيز هيچگاه صفر نمي‌شود و اينجاست كه خانواده بايد دغدغه خود را بالا ببرند.

وي اضافه كرد: اتفاقاً واكسن اين افراد ضعيف‌تر است و با اندك واكسن فرهنگي مصون مي‌مانند اما اگر خانواده‌ها به موضوع پيشگيري از اعتياد بها ندهند كار به جايي مي‌رسد كه فرزندشان در 45 سالگي خطا مي‌كند يا در 50 سالگي با اين مواد تماس پيدا كرده و گرفتار آن مي‌شود.

اين كارشناس اعتياد خاطرنشان كرد: دقت به خانواده‌ها بايد به سمتي برود كه آگاهي بيشتري از حوزه اعتياد داشته باشند و بايد به نوعي دغدغه خانواده‌ها شوند. البته خانواده‌هايي كه در آنها تشنج، دعوا و استبداد وجود دارد و پدر و مادر صبح تا شب سركار هستند فرزندانشان بيشتر در خطر اعتياد هستند.
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
2.39649s, 19q