30 درصد ايرانيان مستعد چاقي هستند

۱۳۸۹/۰۸/۲۹ - ۱۲:۲۸ - کد خبر: 21295
30 درصد ايرانيان مستعد چاقي هستند
سلامت نیوز: يك فوق تخصص گوارش و كبد گفت:20 درصد مردم تهران دچار رفلاكس هستند. اين افراد به علت ناتواني در مصرف ميوه‌هاي ترش مي‌توانند مجموعه‌اي از ميوه و سبزيجاتي كه با خوردن آن‌ها دچار مشكل گوارشي نمي‌شوند را استفاده كنند.

دكتر رضا ملك‌زاده در گفت‌وگو با ايسنا، افزود: تنوع ميوه‌ها و سبزيجات در ايران، فرصتي را براي بيماران گوارشي فراهم كرده است تا آنان بتوانند ميوه‌ها و سبزيجاتي را براي خوردن انتخاب كنند كه با وضعيت جسمي‌شان سازگارتر است. به عنوان مثال اين افراد مي‌توانند به جاي مصرف پرتقال ترش شمال، پرتقال شيرين جنوب را در برنامه غذايي خود قرار دهند.

رييس مركز تحقيقات گوارش و كبد دانشگاه علوم پزشكي تهران درباره تاثير چاقي موضعي در ابتلا به بيماري‌هاي گوارش و كبد گفت: ابتلا به اين نوع چاقي يكي از مسايل مهم در ايران است. ايراني‌ها به ويژه‌ زنان زمينه‌ ژنتيك براي ابتلا به چاقي موضعي دارند و از حدود 30 سالگي به بعد افزايش وزن آن‌ها در ناحيه شكم و لگن نمودار مي‌شود.

وي افزود: چاقي موضعي ، بدترين نوع چاقي است. افرادي كه دور شكم و لگن آنان بزرگ است، شانس بيشتري براي ابتلا به بيماري كبد چرب و ناراحتي‌هاي قلبي دارند. با اين حال بدترين درمان چاقي موضعي، ليپوساكشن است چرا كه درماني غير علمي و غلطي است.

ملك‌زاده درباره راه‌هاي پيشگيري از چاقي موضعي گفت: رژيم غذايي مناسب همراه با انجام حركات ورزشي از سنين جواني به بعد براي پيشگيري از چاقي موضعي لازم است. بنابراين افراد بايد از دوران جواني ورزش شكم انجام دهند، تناسب اندام خود را حفظ كنند و با افزايش سن و كاهش تحرك، مقدار غذاي خود را كم كنند اين در حاليست كه متاسفانه آنان به ويژه‌ زنان در سن بالا غذاهاي چرب را بيشترمي‌خورند و در آشپزخانه مواد مختلفي را مصرف مي‌كنند كه چربي‌هاي حاصل از آن‌ها در شكم انباشته مي‌شود.

وزير اسبق بهداشت در پاسخ به اين پرسش كه آيا معده انسان با ميوه‌ها و سبزيجات سازگارتر است يا مواد حيواني، اظهار كرد: بدن انسان به تركيبي از لبنيات، غذاهاي گياهي و حيواني نياز دارد، بنابراين همه اين مواد بايد در حد احتياج مصرف شوند. در نتيجه افرادي كه به طور مطلق گياهخواري مي‌كنند دچار مشكلاتي مي‌شوند، اما پرخوري غذاهاي حيواني نسبت به مصرف زياد غذاي گياهي، ضرر بسيار بيشتري براي بدن انسان دارد.

وي درباره اختلالات متابوليك در چاقي گفت:30 درصد مردم ايران از نظر ژنتيك مستعد چاقي هستند، البته اين افراد هم در صورت ورزش كردن و رعايت رژيم غذايي مناسب چاق نمي‌شوند.

ملك زاده در پايان اظهار كرد: مبتلايان به اختلالات متابوليك يك مشكل ژنتيك دارند.بدن آنان پس از مدتي به انسولين مقاوم مي‌شود. در مرحله اول انسولين آنان افزايش مي‌يابد، احساس گرسنگي مي‌كنند و مدام غذا مي‌خورند درنتيجه پس از مدتي مبتلا به ديابت مي‌شوند. در واقع آنان به اختلال مقاومت به انسولين مبتلا مي‌شوند.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
0.22184s, 18q