اولين مركز پيوند اعضاي شرق كشورافتتاح می شود

۱۳۸۹/۰۸/۲۹ - ۱۲:۴۸ - کد خبر: 21300
اولين مركز پيوند اعضاي شرق كشورافتتاح می شود
به گزارش سلامت نیوز به نقل از وب دا در دانشگاه علوم پزشکی مشهد، دكتر علي اصغر يارمحمدي  در نشست خبري  هفته حمايت از بيماران كليوي گفت: از سال 1366 تا به امروز،  بيش از 2000  پيوند كليه درمشهدانجام شده كه اين رقم در سطح كشوري به 30 هزار نفر مي‌رسد، وی ادامه داد: تعداد بيماران كليوي و دياليزي در كشور 16  تا 20 هزار نفر است كه اين رقم در خراسان به 1600 تا 2000 نفر مي‌رسد.
وي به پيوند عضوازجسد اشاره كرد و گفت: به دليل اين كه اين‌گونه پيوند از سال 1383 آغاز شده، تاكنون بیش از 880پيوند انجام  شده است.
وي با تاكيد بر اينكه بايد فرهنگ اهداي عضو ترويج داده شود تا با اهداي عضو از فردمرگ مغزی شده به بيماران نيازمند زندگي دوباره به آن‌ها هديه كنند، از تاسيس بيمارستان جديد با عنوان مركز پيوند اعضا دانشگاه علوم پزشكي خبر داد و خاطرنشان كرد: اين بيمارستان با هدف تجمیع اعمال پيوند اعضا ايجاد مي‌شود تااعمال پيوند اعضا مانند پيوند پيوست، كبد، كليه، قرنيه چشم كه در هر بيمارستان به صورت جدا انجام مي‌شود، دراین بیمارستان به صورت یکجا انجام شود.
مدير گروه اورولوژي دانشگاه علوم پزشكي مشهد ادامه داد: اين بيمارستان اولين مركز پيوند اعضا شرق كشور خواهد بود كه كشور ما از نظر تكنيك پيوند اعضا در رديف اول خاورميانه قرار دارد.
وي در خصوص پيوند اعضا اطفال ابراز داشت: اگر سن طفوليت را تا 16 سال بدانيم ميزان افرادي كه در اين سن مرگ مغزي مي‌شوند و عضو آن‌ها اهدا مي‌شود به پنج درصد مي‌رسد كه بايد به اين نكته توجه داشت بيشترين علت نارسايي كليوي از همين سنين كودكي شروع مي‌شود.
وي ادامه داد: اهداي اعضا از اطفال به بزرگسالان اين گونه است كه در صورت نياز به كليه، دو كليه اطفال را به يك بيمار كليوي بزرگسال اهدا مي‌كنيم تا از نظر ديگر موارد پزشكي دچار مشكل نشود.
دکتريارمحمدي درخصوص پس‌زدن يا برگشت پيوند  پس از عمل تصريح كرد: قبل از عمل تست‌هايي براي اينكه اعضا سلامتي كامل دارند، انجام مي‌شود كه در صورت مثبت بودن آزمايش‌ها و مراحل قانوني مختلف اين عمل انجام مي‌شود، پس‌زدگي به صورت فوق حاد،‌ حاد و مزمن وجود دارد كه در مورد پيوند اعضا هميشه مزمن وجود دارد و در اين صورت داروهاي مهاركننده به بيماران داده مي‌شود اما باز هم مواردي وجود دارد كه پس از عمل متوجه مي‌شويم اين عضو به درد پيوند نمي‌خورد و سريعا عمل ديگر انجام مي‌شود.
وي ادامه داد: دخانيات تاثير مستقيم در نارسايي‌هايي كليوي ندارد، اما كمك‌كننده به از بين رفتن كليه است.
مدير گروه اورولوژي دانشگاه علوم پزشكي مشهد در خصوص چگونگي پيشگيري بيماري كليوي افزود: پيشگيري  بيماري كليوي از دوران جنيني بااستفاده ازسونوگرافي و راديولوژي آغاز مي‌شود كه بااستفاده ازاین روش می توان ازهزينه‌هاي گزاف درماني جلوگيري نمود  اما هنوز دستگاه‌هاي مجهز اين نوع درمان رابطورکامل  در اختيار نداريم.
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
4.07906s, 19q