عفونت‌هاي چشمي و كاهش ديد، حاصل استفاده از لنزهاي چشمي مشترك

۱۳۸۹/۰۸/۲۹ - ۱۳:۴۶ - کد خبر: 21306
سلامت نیوز:استاديار دانشگاه علوم پزشكي شهيد بهشتي نسبت به استفاده از لنزهاي رنگي در انستيتوهاي زيبايي هشدار داد و گفت:عفونت و كاهش ديد از عوارض استفاده نامناسب از لنزهاي رنگي است كه غالبا در انستيتوهاي زيبايي به صورت مشترك به كار مي‌رود.

به گزارش ايسنا، دكتر محمدمهدي صدوقي گفت: لنزهاي تماسي رنگي كه معمولا با هدف زيبايي در آرايشگاه‌ها به كار گرفته مي‌شوند، گاه براي چندين نفر استفاده مي‌شوند. عفونت‌هاي چشمي از شايع‌ترين عوارض اين لنزهاست كه در صورت درمان ديرهنگام، كاهش شديد بينايي فرد را سبب مي‌شود.

وي بر رعايت بهداشت فردي به عنوان مهم‌ترين اصل در استفاده از لنزهاي تماسي تاكيد كرد و افزود: لنز، جسمي خارجي است كه عوامل عفوني و از جمله دو ميكروب «سودومونا» و «آكانته موبه‌آ» را جذب مي‌كند و موجب عفونت‌هاي چشمي مي‌شود.


وي با بيان اينكه ميكروب «سودومونا» طي 2 روز مي‌تواند سبب بروز عفونت و پارگي قرنيه شود، گفت: ميكروب «آكانته موبه‌آ» نيز مي‌تواند صدمات جبران ناپذيري به چشم وارد كند.

وي لنزهاي تماسي را يكي از شيوه‌هاي اصلاح عيوب انكساري ساده مانند دوربيني، نزديك بيني و آستيگماتيسم عنوان كرد و گفت: اگرچه هنوز استفاده از عينك ساده‌ترين، ارزان‌ترين و كم‌ خطرترين وسيله براي اصلاح عيوب انكساري است، اما متخصصان، لنزهاي تماسي را براي كودكان مبتلا به آب مرواريد (كاتاراكت مادرزادي)، برخي ورزشكاران، مبتلايان به قوز قرنيه (كراتوكونوس) و يا مبتلايان به دوربيني و نزديك بيني يا آستيگماتيسم شديد توصيه مي‌كنند.


صدوقي با اشاره به دو نوع نرم و سخت لنزهاي تماسي، گفت: ‌اكسيژن رساني به قرنيه چشم از طريق هوا و لايه اشكي سطح چشم انجام مي‌شود. گاهي لنزها به عنوان جسمي خارجي با قرار گرفتن بر روي سطح قرنيه ميزان اكسيژن رساني را كاهش مي‌دهند.


وي افزود: هرچند در لنزهاي جديد با تكنولوژي برتر ميزان اكسيژن رساني افزايش يافته، اما لنز ممكن است در سطح قرنيه خراش ايجاد كند و به تدريج ايجاد زخم و عفونت در چشم را سبب شود. چنين شرايطي حتي با درمان به موقع عفونت و التيام زخم، سبب كدورت قرنيه و كاهش ديد فرد مي‌شود.


اين استاديار دانشگاه علوم پزشكي شهيد بهشتي با بيان اينكه حتي در مواردي پس از درمان عفونت چشمي، ناگزير به برداشت بخشي از قرنيه هستيم، افزود: در اين صورت پيوند قرنيه، آخرين مرحله درمان اين بيماران است.

وي به مردم توصيه كرد كه لنزهاي تماسي اعم از طبي، رنگي و يا طبي - رنگي را به هيچ وجه از انستيتوهاي زيبايي و حتي داروخانه‌ها تهيه نكنند و گفت: چشم پزشكان پس از معاينه چشم بيمار و تجويز لنزهاي مناسب، بر رعايت بهداشت فردي تاكيد مي‌كنند و نكات ضروري را از جمله نخوابيدن با لنز، پرهيز از استحمام و نرفتن به استخر با لنزهاي تماسي و مراجعه به پزشك در صورت بروز علايم و نشانه‌هايي چون قرمزي و احساس درد در چشم را يادآور مي‌شوند.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
0.48862s, 18q