استفاده از لنز چشمی دیگران عفونت چشم را به همراه دارد

۱۳۸۹/۰۸/۲۹ - ۱۳:۵۲ - کد خبر: 21309
استفاده از لنز چشمی دیگران عفونت چشم را  به همراه دارد
به گزارش سلامت نیوز به نقل از خبرگزاري فارس، محمدمهدي صدوقي، فوق تخصص قرنيه افزود: لنزهاي تماسي رنگي كه معمولاً با هدف زيبايي در آرايشگاه‌ها استفاده مي‌شوند، گاه براي چندين نفر كار گذاشته مي‌شوند، از اين رو عفونت‌هاي چشمي از شايع‌ترين عوارض اين لنزهاست و حتي در صورت درمان ديرهنگام، موجب كاهش شديد بينايي فرد مي‌شود.

وي بر رعايت بهداشت فردي به عنوان مهمترين اصل در استفاده از لنزهاي تماسي تأكيد كرد و افزود: لنز جسمي خارجي است كه عوامل عفوني چون 2 ميكروب "سودومونا " و "آكانته موبه‌آ " را جذب مي‌كند و موجب عفونت‌هاي چشمي مي‌شود.

عضو هيئت علمي بيستمين كنگره سراسري چشم پزشكي ايران با بيان اين كه ميكروب "سودومونا " طي 2 روز مي‌تواند سبب بروز عفونت و پارگي قرنيه شود، گفت: ميكروب "آكانته موبه‌آ " نيز مي‌تواند صدمات جبران ناپذيري به چشم وارد كند.

اين استاديار دانشگاه علوم پزشكي شهيد بهشتي با بيان اينكه لنزهاي تماسي يكي از شيوه‌هاي اصلاح عيوب انكساري ساده مانند دوربيني، نزديك بيني و آستيگماتيسم هستند، افزود: اگر چه هنوز استفاده از عينك ساده‌ترين ،ارزان‌ترين و بي‌خطرترين وسيله براي اصلاح عيوب انكساري است، اما متخصصان، لنزهاي تماسي را براي كودكان مبتلا به آب مرواريد (كاتاراكت مادرزادي) و برخي ورزشكاران، افرادي با قوزقرنيه (كراتوكونوس) يا مبتلايان به دوربيني و نزديك‌بيني با آستيگماتيسم شديد توصيه مي‌كنند.

صدوقي بابيان اينكه لنزهاي تماسي دو نوع نرم و سخت دارند، گفت: اكسيژن‌رساني به قرنيه چشم، از طريق هوا و لايه اشكي سطح چشم انجام مي‌شود و لنزها گاهي اوقات به عنوان يك جسم خارجي با قرار گرفتن بر روي سطح قرنيه ميزان اكسيژن‌رساني راكاهش مي‌دهند.

وي هشدار داد: هر چند در لنزهاي جديد با تكنولوژي برتر ميزان اكسيژن‌رساني افزايش يافته، اما لنز ممكن است در سطح قرنيه خراش ايجاد كند و به تدريج موجب ايجاد زخم و عفونت در چشم ‌شود. چنين شرايطي حتي با درمان به موقع عفونت و التيام زخم، سبب كدورت قرنيه و كاهش ديد فرد مي‌شود.

اين استاديار دانشگاه علوم پزشكي شهيد بهشتي با بيان اينكه حتي در مواردي پس از درمان عفونت چشمي، ناگزير به برداشت بخشي از قرنيه هستيم، افزود: در اين صورت پيوند قرنيه، آخرين مرحله درمان اين بيماران است.

صدوقي شايع‌ترين كاربرد لنزهاي تماسي را براي افراد مبتلا به قوزقرنيه (كراتوكونوس) عنوان كرد و افزود: با اين حال چشم پزشكان همواره توصيه مي‌كنند استفاده ا‍ز عينك براي اصلاح عيوب انكساري، بهترين شيوه درمان است.

وي با توصيه به شهروندان مبني بر اينكه لنزهاي تماسي اعم از طبي، رنگي و يا طبي - رنگي را به هيچ وجه از انستيتوهاي زيبايي و حتي داروخانه‌ها تهيه نكنند، يادآور شد: چشم پزشكان پس از معاينه چشم بيمار و تجويز لنزهاي مناسب، بر رعايت بهداشت فردي تأكيد مي‌كنند و نكات ضروري را از جمله نخوابيدن با لنز، پرهيز از استحمام و نرفتن به استخر با لنزهاي تماسي و مراجعه به پزشك درصورت بروز علايم و نشانه‌هايي چون قرمزي و احساس درد در چشم را يادآور مي‌شوند.

بيستمين كنگره سراسري چشم پزشكي از 8 تا 11 آذر با حضور شماري از جراحان و متخصصان چشم پزشكي و استادان اين حوزه در دانشگاه شهيد بهشتي برگزار مي‌شود.
نظر خود را بنویسید
#1729 مهسا، 1392/09/26 11:04
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
نظرات
مهسا
سلام خسته نباشین
می خواستم بپرسم وقتی من از لنز طبیم به مدت زیادی مثلا از صبح تا شب یا از صبح تا ظهر استفاده میکنم بیناییم زیاد خوب نمیشه چشام قرمز میشه گاهیم احساس درد میکنم علت چیست؟؟؟؟؟
لطفا منو راهنمایی کنین
1.67181s, 20q