بدهکاری همیشگی بیمه ها

۱۳۸۹/۰۸/۲۹ - ۱۵:۲۹ - کد خبر: 21319
بدهکاری همیشگی بیمه ها
به گزارش سلامت نیوز به نقل از روابط عمومی وزارت بهداشت دكتر عليرضا اوليايي منش مديركل دفتر ارزيابي فناوري، تدوين استاندارد و تعرفه سلامت وزارت  بهداشت، درمان و آموزش پزشكي با اعلام اين خبر، گفت: طبق قانون، سازمان‌هاي بيمه‌گر موظف هستند بلافاصله پس از دريافت مدارك از مراكز درماني 60 درصد و در ظرف مدت 2 تا 3 ماه كل مطالبات اين مراكز را بپردازند.
وي افزود: ولي اين سازمان‌ها معمولاً بين 5 تا 9 ماه در پرداخت مطالبات تأخير دارند كه عمده اين تأخيرها 5 تا 6 ماهه است.
وي با اشاره به اين كه در بخش بستري، مراكز درماني به صورت گلوبال ماهيانه 200 ميليارد تومان از سازمان‌هاي بيمه‌گر طلبكار مي‌شوند، بيان داشت: با توجه به تأخير حداقل 5 ماهه هميشگي اين سازمان‌ها در پرداخت مطالبات، همواره اين مطالبات به هزار ميليارد تومان مي‌رسد.
اوليايي منش اضافه كرد: اگر در بين قوانين مختلف ناظر به مسايل بيمه فقط قانون پرداخت 60 درصدي مطالبات مراكز درماني توسط سازمان‌هاي بيمه‌گر بلافاصله پس از دريافت مدارك انجام شود، هيچ مشكلي در زمينه بدهكاري اين سازمان‌ها به بيمارستان‌ها رخ نمي‌دهد.
مديركل دفتر ارزيابي فناوري، تدوين استاندارد و تعرفه سلامت درخصوص روند تأخيري تصويب تعرفه‌ها و اختلال آن در بحث مطالبات بيمارستاني گفت: با توجه به روند تصويب بودجه و تعيين سرانه درمان كه هميشه 5 ماه از زمان ابتداي سال را به خود اختصاص مي‌دهد تعرفه‌ها معمولاً اواخر تير و اوايل مردادماه هرسال مشخص و ابلاغ مي‌شود و بيمارستان‌ها در طي اين مدت سردرگم مي‌مانند كه با چه قيمتي مطالبات خود را به بيمه‌ها اعلام كنند.
وي افزود: بنابراين هرساله با يك تفاهم گلوبال بين خود و بيمه‌ها به يك قيمت مي‌رسيم و مطالبات براساس آن اعلام مي‌شود كه متأسفانه همين قيمت توافقي هم تا پايان سال پرداخت نمي‌شود.
اوليايي منش در ادامه اظهار داشت: به عنوان مثال امسال تعرفه‌ها را با توافق بيمه‌ها 11 درصد در نظر گرفتيم در حالي كه طبق قانون بايد 15 درصد افزايش مي‌داديم، ولي همين درصد افزايش هم هنوز از سوي بيمه‌ها پرداخت نشده است.
وي در پايان اظهار اميدواري كرد با اجراي بند 42 قانون برنامه پنجم توسعه مبني بر تجميع بيمه‌ها در سازمان بيمه سلامت كه به تازگي از تصويب مجلس گذشت، اين مشكلات برطرف شود.
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
0.33362s, 19q