نارسایی کلیه در مراحل اولیه قابل درمان است

۱۳۸۹/۰۸/۲۹ - ۱۵:۳۰ - کد خبر: 21320
نارسایی کلیه در مراحل اولیه قابل درمان است
به گزارش سلامت نیوز دكتر محمد عقيقي رئيس اداره پيوند و بيماري‌هاي خاص وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشكي در گفت و گو با خبرنگار وب‌دا با بيان اين مطلب اظهار داشت: اگر افراد مبتلا به نارسايي كليوي در مراحل اوليه شناسايي شوند و مداخلات درماني روي آنها صورت گيرد، در بسياري از موارد بهبود پيدا كرده و همچنين در افرادي كه اين نارسايي پيش رفته باشد باعث جلوگيري از شتاب بيماريشان مي‌شود.
وي تصريح كرد: در مواردي كه نارسايي كليه پيشرفته است، ممكن است بهبودي كامل صورت نگيرد، اما حداقل از رسيدن اين نارسايي به سمت انتهاي كليه جلوگيري مي‌شود و با همراهي بعضي از مداخلات پزشكي مي‌توان روند اين بيماري را كندتر و در نتيجه از دياليز و پيوند كليه در آينده جلوگيري كرد.
دكتر عقيقي، با اشاره به اين كه برنامه‌هاي پيشگيري از نارسايي مزمن كليوي به عنوان يكي از برنامه‌ها و مداخلات نظام سلامت تعريف شده است، افزود: اين اتفاق، يك اقدام نسبتاً  تازه در دنيا محسوب مي‌شود. اين برنامه از دوسال پيش آغاز شده و هدف از اجراي اين طرح اين است تا با اين بيماري مقابله شود و از آنجايي كه ديابت و فشارخون با عملكرد كليه ارتباط دارد، فعاليت‌ها را با پيشگيري و كنترل اين دو بيماري آغاز كرده و افراد در معرض خطر را شناسايي كرديم.
به گفته وي، اين طرح با كمك اساتيد و اعضاي كميته كشوري دياليز و پيوند تدوين شده و اصول اين برنامه با برنامه‌هاي كنترل فشارخون و ديابت منطبق است.
وي افزود: در سال 89 اين كار به صورت پايلوت در دانشگاه‌ها شروع شده و قرار است بعد از اين كه نتايج اوليه حاصل شد آن را در سال آينده به عنوان يك برنامه كشوري در نظام مراقبت اعمال كنيم.
رئيس اداره پيوند و بيماري‌هاي خاص وزارت بهداشت خاطرنشان كرد: اين برنامه در جمعيت روستايي و در شهرهاي بزرگ با جمعيت بالاي يك ميليون نفر آغاز شده كه در حال اجرا است و در همين راستا دستورالعمل‌ها و تفاهم‌نامه بين دانشگاه‌ها و وزارت بهداشت تدوين شده كه قرار است طي يكي دو ماه آينده در 11 شهرستان برنامه مراقبت ديابت كه يكي از بخش‌هاي آن مراقبت كليوي است، آغاز شود.
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
0.9182s, 19q