نقش موثر همسر در روند بهبودی بیمار مبتلا به سرطان پستان

۱۳۸۹/۰۸/۳۰ - ۱۰:۳۰ - کد خبر: 21331
نقش موثر همسر در روند بهبودی بیمار مبتلا به سرطان پستان
به گزارش سلامت نیوز به نقل از ایسنابا اشاره به نقش همسران در دوره درمان بيماران سرطاني، اظهار داشت: مبتلايان به سرطان پستان در روند درمان خود ممکن است با مشکلات فيزيکي، رواني و عاطفي روبرو شوند که به درمان و تسکين نياز دارند، که در اين ميان همسر بيمار به عنوان نزديک ترين فرد به وي مي تواند با آگاهي از روند درمان و عوارضي که در طول درمان براي بيمار ايجاد مي شود نقش بسزايي در تسريع اين روند داشته باشد.

وي با بيان اينکه ابتلا به بيماري مانند تمام شرايط سخت ديگر در زندگي مي تواند همسران را بيشتر به هم نزديک کند، بيان داشت: همسر فرد مبتلا بايد با بيمار همراهي کند تا وي بتواند تبعات روحي و جسمي ناشي از بيماري را مانند اضطراب و استرس، خستگي مفرط ، ريزش مو و مسائلي که باعث تغييرات در ظاهر فرد مي شود را بپذيرد و به راحتي با آن کنار بيايد.

عضو هيات علمي جهاد دانشگاهي علوم پزشکي تهران ادامه داد: در اين شرايط بيمار و همسرش بايد ياد بگيرند چگونه با يکديگر صحبت کنند. بسياري از اوقات گوش کردن تنها، بدون اين که قضاوت يا نصيحتي صورت گيرد، کافي است.

وي افزود: در بسياري از موارد همسر فرد بيمار ممکن است نتواند همدردي و احساس خود را بيان کند، از طرفي يک خانم مبتلا به سرطان پستان، طبيعتاٌ بيش از هر موقع ديگري به حمايت عاطفي همسرش نياز دارد، در اين مواقع گاهي توجه بيش از حد باعث افزايش نگراني بيمار مي شود و با ترحم اشتباه گرفته مي شود. زنان در اين زمان احساس مي کنند که همسرشان از اين نظر که آينده بيماري مشخص نيست دلسوزي مي کنند، يا اين که فکر مي کنند آن ها از نظر شوهرشان چيزي کمتر از قبل دارند و از طرفي کم توجهي حتي اگر به قصد کاهش حساسيت بيمار نسبت به بيماري انجام شود، قطعاٌ نتيجه خوبي نخواهد داشت.

عضو هيات علمي جهاد دانشگاهي علوم پزشکي تهران گفت: هر چه ارتباط بيمار با همسرش قبل از ابتلا بهتر باشد در طول بيماري نيز نقش همسر موثرتر خواهد بود و مي تواند با کسب اطلاعات کافي در خصوص عوارض و مشکلاتي که براثر مصرف داروها و تغيرات ظاهري ايجاد مي شود از جمله يائسگي زود رس و اختلال در روابط زناشويي و تغييرات ظاهري مثل ريزش مو به همسر خود در جهت حفظ روحيه اش کمک کند.
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
0.55358s, 19q