مصرف سیگار و تغذیه نامناسب شایع ترین علت بروز انواع سرطانها

۱۳۸۹/۰۸/۳۰ - ۱۰:۳۲ - کد خبر: 21332
مصرف سیگار و تغذیه نامناسب شایع ترین علت بروز انواع سرطانها
به گزارش سلامت نیوز  به نقل از ایسنا دکتر نادر ابراهيمي عضو هيات علمي دانشگاه علوم پزشکي تهران  اظهار داشت: امروزه استفاده از غذاهاي کم چرب، کم کا لري و روغن هاي گياهي در عدم ابتلا به سرطان گوارش سودمند است.

اين عضو هيات علمي دانشگاه علوم پزشکي تهران کبابي کردن غذا را خطرناک ترين نوع پخت غذا دانست وافزود: در اثر کباب شدن ، چربي ها شکسته و هيدروکربن ايجاد مي شود و هر چقدر زمان پخت گوشت به صورت کبابي بيشتر، سرطان زا بودن آن نيز بيشتر مي شود.

دکتر ابراهيمي با اشاره به باکتري هاي موجود در غذاهاي کبابي شده افزود: معمولاٌ اين باکتري ها را مي توان با قراردادن در مايکروويو، کشيدن فويل روي آن و تفت دادن با روغن کم از بين برد.

اين فوق تخصص گوارش افزود: استفاده از سبزيجات، پياز، گوجه فرنگي، فلفل و مواد نگهدارنده دارند باعث خنثي شدن مواد شيميايي موجود در گوشت مي شود و در نهايت ميزان سرطان زايي را کاهش مي دهد.

دکتر ابراهيمي اظهار داشت: از نظر پزشکي بهترين روش پخت، بخارپز کردن است با اين حال در روش آب پزکردن تمام ويتامين و اسيد فوليک موجود در مواد غذايي وارد آب مي شود و ارزش غذايي آن کم مي شود.

اين عضو هيات علمي دانشگاه علوم پزشکي تهران افزود: مصرف غذاهاي آماده ، کالباس و سوسيس که مواد نگهدارنده دارند و غذاهاي دودي شده مانند ماهي در افزايش بروز سرطان گوارش نقش مهمي دارند.

اين فوق تخصص گوارش در پايان با اشاره به ارتباط نزديک بين نوع تغذيه و بروز سرطان گوارش خاطر نشان کرد: مردم بايد ميزان استفاده از سبزيجات، غذاهاي بخارپزو روغن هاي گياهي را افزايش و همچنين غذاهاي آماده و کباب پز شده را به حداقل برسانند.
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
2.79296s, 18q