مدير انجمن آلزايمر ايران :

350 هزار نفر در کشور دچار آلزايمر هستند

۱۳۸۹/۰۸/۳۰ - ۱۰:۳۵ - کد خبر: 21333
350 هزار نفر در کشور دچار آلزايمر هستند
به گزارش سلامت نیوز معصومه صالحي در گفت و گو با ايسنا منطقه علوم پزشکي تهران اظهار داشت: طبق آمار ها هر هفت ثانيه يك نفر در سطح جهان و هر 12 دقيقه يك نفر در ايران به اين بيماري مبتلا مي‌شود که غالبا در سنين سالمندي يعني بالاي 65 سال بروز مي کند.

وي با بيان اين که آلزايمر يك بيماري تحليل برنده و پيش رونده قواي عقلاني سيستم عصبي مركزي است گفت: منشاء اين عارضه ناشناخته بوده و درمان قطعي نيز براي آن وجود ندارد. با تغييراتي که در مغز بيمار رخ مي دهد مغز کوچک شده و سلول هاي مغزي از بين مي روند و جاي خود را به لكه هاي خاصي به نام پلاكهاي پيري مي دهند كه در نهايت موجب از بين رفتن سلولهاي سالم مي شود.

مدير انجمن آلزايمر ادامه داد: عامل اصلي دمانس يا زوال عقل بيماري آلزايمر است كه از علائم مشخصه آن از دست دادن حافظه ، قضاوت ، استدلال و تغييراتي در حالات و رفتار است. که بر تمام جنبه هاي زندگي فرد مانند فكر كردن ، احساسات و اعمال اثرات متفاوتي مي گذارد. بيماري بر روي بر توانائيهاي فردي مانند فكر كردن ، به خاطر سپردن و ارتباط برقرار كردن، عدم کنترل احساسات و حالات، تغيير رفتار و تحليل توانايي هاي جسمي افراد تاثير مي گذارد.

صالحي افزود: سن اكثريت افرادي كه به بيماري آلزايمر مبتلا مي شوند بيشتر از 65 سال دارند و هر چه سن بيشتر باشد احتمال ابتلا به اين بيماري افزايش مي يابد . البته با اين حال افرادي هستند كه در سنين 40 يا 50 سالگي گرفتار آلزايمر شده اند.

وي با اشاره به اين که اين بيماري مغز را در گير مي کند گفت: در جهت درمان و کنترل آن گام اول به چالش کشيدن سلول هاي مغزي است که از طريق انجام برخي ورزش ها مانند يوگا، آموزش هاي جديد مانند قران و يا زبان انگليسي و مطالعه کتاب امکان پذير است.

صالحي گفتک بيماران مبتلا به آلزايمر بايد يک مقدار از روز را جهت انجام اوقات فراغت خود اختصاص دهند که مي تواند شامل، نقاشي، موسيقي و يا گذران اوقات خود در قالب گروهاي دستي و تورهاي تفريحي باشد. و در کنار اين برنامه ها از يک رژيم غذايي سالم حاوي سبزيجات، پروتئين هاي گياهي و مواد غذايي تازه نيز مي تواند مفيد باشد.

مدير انجمن آلزايمر ايران بحث آموزش را براي خانواده‌هاي داراي بيمار آلزايمر و مراقبين آنها بسيار مهم دانست و گفت: پروسه شدت يافتن بيماري آلزايمر بسيار سخت و تحمل ناپذير است و بنابراين آموزش دادن به اين خانواده‌ها درباره اين نوع بيماري بسيار مهم است چرا كه با آموزش صحيح مي‌توانند از پيشرفت آن بكاهند و مانع بروز بيماري‌هاي ثانويه براي بيمار شوند.

وي درباره فعاليت‌هاي انجمن آلزايمر ايران را در بخش آموزشي، شامل آموزش به خانواده‌هاي بيماران آلزايمر، مراقبان آنها و آموزش همگاني از طريق انتشار كتاب، ‌فصلنامه و چاپ بروشور‌هاي اطلاع‌رساني و همچنين برگزاري سمينارها و همايش‌ عنوان كرد.

وي افزود: در حال حاضر 1700 نفر در اين انجمن پرونده دارند و در کنار آموزش به افراد مبتلا طرحي موسوم به طرح حساس يعني حفظ سلامت همه سالمندان اجرا مي شود که در آن تمام برنامه هاي کنترل آلزايمر مانند آموزش و ورزش و غيره رابراي آنها اجرا مي شود.

صالحي با اشاره به برنامه‌هاي بخش درمان اين انجمن توضيح داد: در مركز تخصصي پزشكي انجمن كه شامل پزشك،‌ پرستار، كاردرمان، گفتار درمان،‌ فيزيوتراپ و…است، بيماران در انجمن آلزايمر ايران هفته‌اي سه بار توسط متخصصان مغز و اعصاب و روان‌پزشكان به صورت نيمه رايگان ويزيت مي‌شوند.


مدير انجمن آلزايمر ايران گفت: با اين که تصور مي شد زنان بيشتر از مردان به اين بيماري دچار مي شوند اما در مطالعاتي که انجمن جهاني آلزايمر انجام داده خلاف اين امر ثابت شده به نحوي که اين بيمار در مردان بيشتر گزارش شده است.

گفتني است در سال 1906 ميلادي آلويس آلزايمر، روانپزشک آلماني پس از سال‌ها تحقيق توانست تعريفي علمي از اين بيماري ارائه کند. اين بيماري براي قدرداني از يک عمرتحقيق آلويس آلزايمر، آلزايمر ناميده شده است. 31 شهريور (21 سپتامبر) روز جهاني آلزايمر است. روزي که به جهانيان يادآوري مي‌کند اين افراد فراموشکار را فراموش نکنند.
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
نظرات
مهري رادمنش
باسلام لطفا در خصوص امكان عضويتدر انجمن و محل ان در اصفهان و كمك به درمان مادرم راهنمايي فرماييد متشكرم
4.5934s, 19q