روستا در اولويت دولتي‌ها

۱۳۹۶/۰۲/۲۷ - ۱۷:۲۲ - کد خبر: 213376
روستا در اولويت دولتي‌ها

سلامت نیوز:توجه به قشر آسيب‌ديده و آسيب‌پذير، يکي از مهم‌ترين وعده‌هاي انتخاباتي کانديداها در روزهاي اخير بوده است. برخي بهبود شرايط روستاييان را در رأس امور خود قرار داده‌اند. در اين ميان، در دولت يازدهم تلاش‌هاي زيادي براي رونق زندگي در روستا صورت گرفته است.

به گزارش سلامت نیوز، وقایع اتفاقیه نوشت: آب‌رساني، ايجاد اشتغال و توسعه پايدار، اتصال به شبکه اينترنت و برق از مهم‌ترين اقدامات دولت در چهارساله گذشته بوده است. به گفته مديرعامل صندوق توسعه کارآفريني اميد، تسهيلات پرداختي اين صندوق در دولت يازدهم به واحدهاي اقتصادي و خدماتي روستاهاي کشور، 60 درصد نسبت به دوره قبل رشد داشته است. اصغر نورالله‌زاده مي‌گويد: در سه سال‌و‌نيم گذشته، پنج هزار و 200 ميليارد تومان تسهيلات در حوزه‌هاي مختلف روستايي پرداخت شده که نسبت به چهار سال دوره قبل خود که حدود دو هزار و 800 ميليارد ريال بود، رشد 60 درصدي دارد. به گفته وي، صندوق کارآفريني اميد از سال 92 تغييری اساسي در رويکردهاي اعطاي تسهيلات انجام داده و پرداختي‌هاي خود را از طرح‌هاي فرد‌محور به طرح‌هاي گروهي، کارفرمايي، زنجيره‌هاي توليد و بنگاه‌هاي خرد و کوچکي که بازده بالايي در رونق اقتصادي دارند، سوق داده است.

به گفته وي، اين صندوق باتوجه به سياست‌هاي دولت، پتانسيل‌هاي هر استان را براساس ظرفيت‌هاي شهرستان‌ها و مناطق روستايي آن شناسايي و اولويت‌بندي و طرح روستاي بدون بيکار را از سال 94 شروع کرده است و طي سال‌هاي 94 و 95 توانسته اين طرح را در 50 روستا اجرا کند. وي گفت: در سال 96 نيز صد روستا براي اجراي طرح روستاي بدون بيکار هدف‌گذاري شده تا با اين طرح، شعار دسترسي مناطق روستايي به منابع مالي بانک‌ها تحقق پيدا کند. به گفته وي، صندوق در نظر دارد با موفقيت اجراي طرح روستاي بدون بيکار، هدف‌گذاري خود را از صد روستا به 300 روستا در سطح کشور افزايش دهد. استان‌هاي مرزي تسهيلات بدون کارمزد تا سقف 40 ميليارد ريال دريافت مي‌کنند. مديرعامل صندوق توسعه کارآفريني اميد کشور با اشاره به اينکه استان‌هاي مرزي و مناطق کمتر‌توسعه‌يافته در بيشترين کانون توجه طرح‌هاي اين صندوق در راستاي سياست‌هاي اقتصاد مقاومتي و برنامه‌هاي دولت قرار دارند، افزود: در اين برنامه متقاضيان تمامي روستاهاي واجد شرايط مي‌توانند از تسهيلات بدون کارمزد تا سقف 40 ميليارد ريالي بهره‌مند شوند. به گفته نورالله‌زاده، اين برنامه ويژه روستاهاي بالاي 25 خانواده هستند که آنان مي‌توانند با تشکيل تعاوني‌ها براي اجراي طرح‌هاي اقتصادي با محوريت صنايع کوچک کشاورزي، صنايع دستي و خدماتي از اين تسهيلات بهره‌مند شود. او با بيان اينکه صندوق توسعه کارآفريني اميد، توسعه کشور را از طريق توسعه مناطق هدف‌ گذاري کرده است، افزود: براي تحقق اين هدف، تمامي اسناد مالکيت روستاييان ازجمله باغ، خانه، ادوات کشاورزي و خودروهای باري و سواري، پروانه‌هاي بهره‌برداري چاه‌ها و طرح‌هاي خدماتي مشمول پذيرش به‌عنوان وثيقه است.

نورالله‌زاده گفت: با اجراي اين طرح، بدون‌شک دسترسي روستاييان به منابع مالي بيشتر شده و طرح‌هاي توليدي خرد و کوچکي براي توسعه فعاليت‌هاي کشاورزي و اقتصادي بيشتري در مناطق اجرايي مي‌شود. مديرعامل صندوق توسعه کارآفريني کشور با اشاره به اينکه در سال جاري اين صندوق پرداخت 200 هزار ميليارد ريال انواع تسهيلات کم بهره را هدف‌‌گذاري کرده است، افزود: 40 درصد از اين ميزان به متقاضيان روستايي و عمدتا به طرح‌هاي توليدي تعلق مي‌گيرد. وي از وصول 103 درصد تسهيلات پرداخت‌شده در سال 95 خبر داد و افزود: در اين مدت، صد درصد تسهيلات پرداختي و سه درصد نيز از معوقات به بانک عودت داده شده که اين درنتيجه سياست‌گذاري‌هاي موفق پس از روي کارآمدن دولت تدبير و اميد بوده است. مديرعامل صندوق توسعه کارآفريني اميد کشور گفت: اين صندوق در سال گذشته براي حمايت از طرح‌هاي اقتصادي روستايي، 20 ميليارد ريال تسهيلات بدون کارمزد تخصيص داده و تاکنون بيش از 10 ميليارد ريال آن پرداخت شده است. او افزود: 20 ميليارد ريال از اين اعتبار براي بازسازي هتل سه‌ستاره شادي اورامان تخصيص داده شده که تاکنون10 ميليارد ريال آن تحقق يافته و علاوه بر آن، يک ميليارد ريال تسهيلات ديگر به هتل سلين پرداخت شده است.

اين صندوق از ابتداي سال 92 تا 95 با پرداخت يک هزار ميليارد ريال زمينه اشتغال 10 هزار کردستاني را تحقق بخشيده است. اين ميزان تسهيلات در راستاي اجراي اقتصاد مقاومتي و سياست‌هاي اشتغالزايي دولت براي بهره‌مندي هفت هزار و 339 متقاضي واحدهاي توليدي، واحدهاي کوچک و خرد در دولت تدبير و اميد پرداخت شده است. همچنين پرداخت 309 ميليارد براي ازدواج و طرح‌هاي ضروري، 6 هزار و 144 نفر از ابتداي سال 92 تا 95 از ديگر تسهيلات پرداخت‌شده توسط صندوق کارآفريني اميد کردستان است. همزمان با سفر اصغر نورالله‌زاده، مديرعامل صندوق کارآفريني کشور به کردستان، طرح بازسازي هتل سه‌ستاره شادي اورامان به بهره‌برداري رسيد. اين طرح توسط بخش خصوصي و با حمايت‌هاي غيرمشارکتي صندوق توسعه کارآفريني اميد به سبک معماري خشکه‌چيني و سنگي اجرا شده که داراي 19 اتاق و 80 تخت است. نورالله‌زاده، مديرعامل صندوق کارآفريني کشور، علاوه بر بهره‌برداري از اين طرح، از هتل سلين که براي تجهيزش يک ميليارد ريال از تسهيلات بدون بهره اين بانک استفاده شده، بازديد کرد. افزايش ميزان بهره‌مندي روستاييان از آب آشاميدني سالم و کاهش شمار روستاهايي که ساکنان آن با تانکر و به صورت سيار آب‌رساني مي‌شدند، از دستاوردهاي ارزنده‌اي بوده که سبب ارتقاي رضايتمندي روستاييان شده است.

مديرعامل شرکت آب و فاضلاب روستايي خراسان شمالي گفت: در سال 91 و 92، هيچ اعتباري از منابع ملي تخصيص پيدا نکرد اما اعتبارات ملي در اين شرکت در سال‌هاي 93، 94 و 95 روند رو به رشد داشته است. حميد روشن‌روان، افزايش ميزان اعتبارات تخصيص‌يافته براي آب‌رساني به روستاها را نشان از توجه دولت به اين قشر عنوان کرد و گفت: در سال 91، جمع اعتباراتی که از محل اعتبارات استاني و سفر رهبر معظم انقلاب به اين شرکت تزريق شد، 79 ميليارد و 640 ميليارد بود که اين رقم در سال 92 به 195 ميليارد و 387 ميليون ريال رسيد. وي خاطرنشان کرد: با افزايش چشمگير اعتبارات و با تزريق اعتبارات ملي، اعتبارات اين شرکت در سال 94 به 383 ميليارد و 559 ميليون ريال رسيد. روشن‌روان اظهار کرد: در سال 95 نيز 376 ميليارد و 242 ميليون ريال از محل اعتبارات استاني، ملي و سفر رهبري به شرکت آب و فاضلاب روستايي استان اختصاص يافته است. او افزود: در سال‌هاي 93، 94 و 95 به ترتيب 37 ميليارد و 238 ميليون ريال، 143 ميليارد و 73 ميليون ريال و 150 ميليارد ريال از منابع ملي به اين شرکت تزريق شده است. مديرعامل شرکت آب و فاضلاب روستايي خراسان شمالي در بخش ديگر سخنان خود، درباره اقدامات انجام شده در زمينه ارتقاي بهره‌وري و مديريت مصرف بهينه آب شرب گفت: در اين دولت، شبکه آب آشامیدنی روستايي استان به طول 217 کيلومتر اصلاح شده است. وي تصريح کرد: در نتيجه اين اقدامات، آب بدون درآمد در روستا، يعني ميزان هدررفت آب از 45 درصد به 33 درصد کاهش يافته است. روشن‌روان اظهار کرد: در اين دولت، مصرف سرانه خانگي روستايي آب به ازاي هر نفر در شبانه روز از 107 ليتر به 98 ليتر رسيد و به ميزان هشت درصد کاهش يافته است. مديرعامل شرکت آب و فاضلاب روستايي خراسان شمالي گفت: با تمهيدات و حمايت‌هاي دولت تدبير و اميد در خراسان شمالي، شمار روستاهاي مواجه با کمبود آب آشاميدني از 295 روستا در ابتداي دولت به 48 روستا در وضعيت کنوني رسيده است.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
4.336s, 19q