اعتراض به اجرای طرح پزشک خانوداه بدون مشورت با جامعه پزشکی

۱۳۸۹/۰۸/۳۰ - ۱۰:۴۹ - کد خبر: 21339
اعتراض به اجرای طرح پزشک خانوداه بدون مشورت با جامعه پزشکی
سلامت نیوز:رئيس انجمن پزشكان عمومي كشور گفت: وزارت بهداشت بدون مشورت با جامعه پزشكي كه مجريان اصلي طرح پزشك خانواده هستند. اين طرح را اجرا مي‌كند.جامعه پزشكي هيچ اطلاعي درباره نحوه اجراي اين طرح ندارد و نگران است.

حسن هويدا در گفت‌و‌گو با خبرنگار بهداشت و درمان فارس افزود: همان طور كه اجراي طرح پزشك خانواده در روستاها و شهرهاي زير 20 هزار نفر باعث بيكاري و بروز مشكلاتي براي پزشكان عمومي شد با شروع اجراي پايلوت اين طرح در 3 استان خوزستان، كهگيلويه و بويراحمد و سيستان و بلوچستان اين نگراني بين جامعه پزشكي چندين برابر بيشتر شده به خصوص اينكه وزارت بهداشت براي اجراي اين طرح بدون دعوت از نماينده جامعه پزشكي در اين زمينه تصميم‌گيري و اقدام كرده است.

وي ادامه داد: انجمن پزشكان عمومي كشور از وزارت بهداشت خواسته بود حالا كه مي‌خواهند طرحي به اين بزرگي را در كشور اجرا كنند، نماينده پزشكان عمومي را كه مجريان اصلي اين طرح هستند در جلسات تصميم‌گيري خود دعوت كنند تا از روند مذاكرات و تصميم‌گيري‌ها در اين زمينه مطلع شويم ولي متأسفانه تاكنون هيچ پاسخي از سوي مسئولان وزارت بهداشت دريافت نكرده‌ايم.

معاون سازمان نظام پزشكي اضافه كرد: با توجه به اهميت اين موضوع سازمان نظام پزشكي كميسيوني را با عنوان كميسيون پزشكي خانواده و نظام ارجاع تشكيل داده است تا اين موضوع را از طرق قانوني پيگيري كند اما به هر حال جاي تأسف دارد كه وزارت بهداشت طرح به اين بزرگي را بدون دعوت از نماينده جامعه پزشكي كشور در برنامه‌ريزي‌ها اجرا مي‌كند.

وي گفت: بر اساس اعلام وزارت بهداشت قرار است طرح پزشك خانواده و نظام ارجاع امسال در 3 استان پايلوت شود و سال آينده به كل كشور گسترش يابد اما اگر چنين طرح بزرگي بدون هماهنگي انجمن‌هاي پزشكي اجرا شود نمي‌تواند به نتيجه مطلوب برسد.

هويدا افزود: پزشكان عمومي از بيكاري و آينده مبهم كاري خود نگران هستند و حتي پزشكان متخصص نيز كه در اجراي طرح نظام ارجاع نقش مهمي دارند درباره نحوه اجراي اين طرح اطلاع كافي ندارند و نمي‌دانند آينده شغلي و فعاليت آ‌نها در مطبشان چگونه مي‌شود.

وي اضافه كرد: نامه‌هاي متعددي كه از سوي پزشكان سراسر كشور از شهرستان‌هاي مختلف به دست ما رسيده است گوياي نگراني جامعه پزشكي از نحوه اجراي اين طرح است حتي داروخانه‌داران هم در اين زمينه نگراني دارند.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
4.88232s, 18q