ايراني‌ها تنها 14 نوع مواد غذايي متنوع مصرف مي‌كنند

۱۳۸۹/۰۸/۳۰ - ۱۱:۵۸ - کد خبر: 21344
به گزارش سلامت نیوز به نقل  از روابط عمومي دانشگاه آزاد قزوين، آزاده صالح در همايش تغذيه سالم و تندرستي كه در اين دانشگاه برگزار شد، اظهار داشت: در حال حاضر شيوع و گسترش بيماري‌هاي قلبي و پوكي استخوان را در بين جوانان شاهد هستيم كه اين مسئله بسيار نگران كننده است.
وي ادامه داد: استفاده نكردن از مواد غذايي متنوع در سبد تغذيه خانواده‌ها، ترس از چاقي و مشكلات اقتصادي از مهم‌ترين دلايل گسترش بيماري‌هايي همچون پوكي استخوان و نارسايي‌هاي قلبي در بين جوانان است.
مدير كلينيك بهداشت دانشگاه آزاد قزوين اضافه كرد: متأسفانه در حال حاضر داشتن بازوهاي پفكي براي پسران و اندام مانكني براي دختران به يك ارزش تبديل شده است.
وي با اشاره به لزوم مصرف روزانه گوشت، عسل، خرما، انواع ميوه‌ها و سبزيجات، به فوايد و اثرات اين مواد غذايي در تندرستي اشاره كرد و عنوان داشت: خوشبختانه دين مبين اسلام در زمينه تغذيه سالم و درمان بيماري‌ها بهترين منبع و مرجع است و بسياري از توصيه‌ها و تحقيقات پزشكي دنيا كه به دست آمده است در 1400 سال پيش از سوي پيامبر اكرم (ص) و ائمه اطهار (ع) توصيه و تجويز شده است‌.
صالح تصريح كرد: استفاده از مواد غذايي متنوع در كشور ژاپن 70 نوع، انگليس 40 نوع و ايران تنها 14 نوع است و متأسفانه در مصرف ماهي به عنوان يكي از مهم‌ترين مواد غذايي مناسب براي بدن كوتاهي مي‌شود، مصرف سالانه اين ماده غذايي مهم براي هر نفر در ژاپن 30 كيلو ، ايران سه كيلو و در قزوين تنها 800 گرم است.
وي ورزش نكردن مداوم، مناسب و فرهنگ اشتباه در مصرف دارو را از ديگر عوامل تأثيرگذار در نبود تندرستي در بين خانواده‌هاي ايراني دانست و يادآور شد: متأسفانه خانواده‌هاي ايراني پزشكي را پزشك خوب مي‌دانند كه داروي زيادي را برايشان تجويز كند در حالي كه اين فرهنگ اشتباه است و بايد فرهنگ مصرف دارو در كشور اصلاح شود.
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
0.95454s, 18q