عرضه ماده مخدر شیشه در سالنهای بدنسازی به بهانه لاغری

۱۳۸۹/۰۸/۳۰ - ۱۲:۰۶ - کد خبر: 21346
عرضه ماده مخدر شیشه در سالنهای بدنسازی به بهانه لاغری
به گزارش سلامت نیوز به نقل از فارس  مواد مخدر صنعتي با نام‌هاي آشنا و غريبي مانند كراك و شيشه در شهرهاي بزرگ كشور به‌ ويژه تهران به آساني قابل تهيه هستند و به دليل مصرف آسان، بي بو و بي دود بودن مورد استقبال گسترده جوانان قرار گرفته‌اند.

مخدرهاي صنعتي در واقع تركيبي از مخدرهاي سنتي با مواد شيميايي هستند؛ مخدرهاي جديد به علت تركيب شيميايي كه دارند، سيستم مركزي اعصاب را تحريك كرده و باعث بروز نوعي تشنج و حركات غير قابل كنترل مي‌شوند.

هم‌اكنون مصرف شيشه در بين زنان كشور رشد يافته است و باعث خارج‌شدن از حالت طبيعي، توهم شديد، آسيب به ديگران و ضرب و جرح اطرافيان مي‌شود.

شيشه از خانواده آمفتامين‌هاست كه از سال 1384 وارد كشور شد و تبليغات دروغين در ‌خصوص عدم اعتيادآور بودن آن باعث افزايش ميزان مصرف آن توسط جوانان شد و با آمدن شيشه، قرص‌هاي اكستازي از چرخه خارج شد.

وجود تبليغات دروغين در ‌خصوص عدم اعتياد آور بودن شيشه و ايجاد لاغري، موجب گرايش زنان به مصرف شيشه شده است به صورتي كه هم‌اكنون در برخي از باشگاه‌هاي بدن سازي شيشه به منظور لاغري به راحتي در دسترس زنان قرار دارد.

فاصله‌ شروع به مصرف مواد تا اعتياد در زنان كوتاه‌تر است و زنان در مقايسه با مردان در مدت زمان كوتاه‌تري معتاد مي‌شوند؛ درمان زنان معتاد به دليل مشكلات جسمي سخت‌تر از مردان است و به لحاظ اقدام به ترك نيز ميان زنان و مردان معتاد تفاوت‌هايي وجود دارد و مردان براي ترك بيشتر از سوي همسرانشان حمايت مي‌شوند در ‌صورتي كه حمايت‌هاي خانوادگي لازم براي ترك اعتياد زنان وجود ندارد.

* زنان معتاد به شيشه و تصاحب نيمي از تخت‌هاي بيمارستان‌هاي رواني كشور

حسين دژاكام، مدير مؤسسه درمان و مهار اعتياد كنگره 60 در گفت‌و‌گو با خبرنگار زنان باشگاه خبري فارس «توانا» مي‌گويد: نيمي از تخت‌هاي روانپزشكي در اختيار زنان معتاد به شيشه است و با روند رو به رشد مصرف شيشه در بين زنان، بعد از يك سال بايد تمام تخت‌‌هاي بيمارستان‌هاي رواني در اختيار زنان معتاد قرار گيرد.

وي مي‌افزايد: هم‌اكنون سونامي شيشه در كشور ايجاد شده است و زنان يكي از مصرف‌كنندگان عمده شيشه هستند.

مدير مؤسسه درمان اعتياد كنگره 60 با بيان اينكه طرح اين موضوع كه شيشه جزء مواد محرك بوده و اعتيادآور نيست، اظهار مي‌كند: اين تبليغات دروغ موجب افزايش ميزان مصرف شيشه توسط افراد شده است در حالي كه شيشه ماده اي محرك و اعتياد آور است.

دژاكام با بيان اينكه برخي زنان براي لاغري از شيشه استفاده مي‌كنند، ادامه مي‌دهد: تبليغاتي كه بيان مي‌كنند شيشه موجب لاغري و افزايش نيروي جنسي مي‌شود نيز به طور كامل كذب است.

مدير موسسه درمان اعتياد كنگره 60 مي‌افزايد: زماني مي‌توانيم در زمينه درمان اعتياد برنامه‌ريزي مناسب داشته باشيم كه به تمام اقشار معتادان توجه كنيم و براي درمان زنان معتاد بايد كمپ‌هاي مخصوص آنها را ايجاد كرده كه تمام افراد حاضر در اين كمپ‌ها حتي متخصصاني كه فرد معتاد را درمان مي‌كنند زن باشند تا از اين طريق زنان معتاد احساس امنيت بيشتري داشته باشند.

* شيشه، كراك و ترياك بيشتر توسط زنان استفاده مي‌شوند

دژاكام هم‌اكنون مصرف شيشه، كراك و ترياك را در زنان معتاد شايع مي‌داند و مي‌گويد: مصرف شيشه بسيار آسان است و فرد معتاد با يك فندك اتمي و پايپ به راحتي در هر مكاني قادر به مصرف شيشه است.

وي با بيان اينكه زنان معتاد 10 درصد از جمعيت معتادان كشور را تشكيل مي‌دهند، بيان مي‌كند: در شكل‌گيري اعتياد دو مسئله مهم وجود دارد فرد و بستر ايجاد اعتياد؛ مسائل مختلف فرهنگي، اجتماعي، ورزشي و تفريحي بستر اعتياد را تشكيل‌ مي‌دهند كه اگر برنامه‌ريزي‌هاي مناسبي در اين زمينه صورت نگيرد احتمال افزايش تعداد معتادان وجود دارد.

* نفوذ مواد مخدر صنعتي در باشگاه‌هاي بدنسازي زنان

سردار حميد رضا حسين آبادي رئيس پليس مبارزه با مواد مخدر ناجا در گفت‌و‌گو با خبرنگار زنان باشگاه خبري فارس «توانا» اظهار مي‌كند: مواد مخدر صنعتي در باشگاه‌هاي بدنسازي زنان نفوذ پيدا كرده است كه اين يك هشدار جدي براي مسئولان و خانواده‌هاست.

وي با بيان اينكه زنان بيشتر از مواد مخدر صنعتي استفاده مي‌كنند، ادامه مي‌دهد: مواد مخدر صنعتي با نام‌هايي مانند كراك و شيشه به صورت بدون بو و دود در شهرهاي بزرگ كشور به ويژه تهران به آساني تهيه مي‌شود.

رئيس پليس مبارزه با مواد مخدر ناجا با بيان اينكه مواد مخدر صنعتي، ابتكار جديد مافياي مواد مخدر است، مي‌گويد: ورود مواد مخدر صنعتي در ميان زنان كشور يك بحث جديد است و دستگاه‌هاي فرهنگي، اجتماعي و خانواده‌ها بايد به اين مسئله نگاه ويژه‌اي داشته باشند.

سردار حسين‌آبادي خاطر‌نشان مي‌كند: در بحث ورزش، شاهد نفوذ مواد مخدر صنعتي به باشگاه‌هاي بدنسازي زنان هستيم؛ زنان اغلب براي لاغر شدن از مواد مخدر صنعتي به‌خصوص "شيشه " استفاده مي‌كنند كه اين يك هشدار جدي براي مسئولان و خانواده‌هاست.

وي با اشاره به رواج استفاده چندگانه از داروهاي خطرناك مي‌گويد: استفاده از دارو در خانواده‌‌ها بايد تحت ‌نظر پزشك معتمد باشد؛ برخي از افراد به دلايل مختلف علاوه بر گرفتن مبالغ زياد از زنان، داروهاي مخدر مضري را به عنوان دارو در اختيار آنها قرار مي‌دهند كه عوارض بسياري براي آنها به همراه داشته و موجب اعتياد زنان به اين مواد مي‌شود.

رئيس پليس مبارزه با مواد مخدر ناجا، توسعه برنامه‌هاي ملي پيشگيري از اعتياد، تحت پوشش درمان قرار دادن معتادان كشور، توسعه مراكز درماني خصوصي و برخورد قاطع با شبكه‌ها و باندهاي قاچاق مواد مخدر و جلوگيري از ترانزيت آن به كشور را از جمله چشم‌اندازها و سياست‌هاي كشورمان در مبارزه با مواد مخدر مي‌‌داند.

* نيمي از زنان معتاد، شوهراني معتاد دارند

سعيد مدني، پژوهشگر مسائل اجتماعي در گفت‌و‌گو با خبرنگار زنان باشگاه خبري فارس مي‌گويد: مصرف مواد مخدر،‌ معمولاً از طريق يكي از نزديكان توصيه شده كه اين عامل در زنان جدي‌تر از مردان است و در حدود نيمي از زنان معتاد، شوهراني معتاد دارند.

وي در ادامه مي‌افزايد: مواد مخدري كه امروزه استفاده مي‌شوند عمدتاً شيميايي بوده كه در داخل آزمايشگاه‌ها با تركيب مواد شيميايي انواع مواد مخدر و محرك تهيه مي‌شوند.

اين پژوهشگر مسائل اجتماعي با بيان اينكه تغيير در الگوي مصرف مواد مخدر از طبيعي به صنعتي در كشور ايجاد شده است، ادامه مي‌دهد: دليل اين امر پايين بودن قيمت مواد مخدر صنعتي و در دسترس‌بودن فراوان آنهاست همچنين خلسه يا آثار رواني و جسمي بيشتري كه با مصرف اين مواد ايجاد مي‌شود موجب تمايل بيشتر جوانان به مصرف آنها مي‌شود.

* افزايش جمعيت زنان معتاد در كشور

اين استاد دانشگاه با اشاره به انجام مطالعات مختلف در‌خصوص تفاوت‌ها در الگوي مصرف معتادان زن و مرد، عنوان مي‌كند: بر اساس اين مطالعات مشخص شد سهم زنان از جمعيت معتادان افزايش يافته است، در‌گذشته اعتياد يك جرم مردانه محسوب مي‌شد اما امروزه به عنوان يك مشكلي كه سهم قابل‌توجهي از زنان با آن مواجه هستند، مطرح است.

مدني ادامه مي‌دهد: در طول سال‌هاي گذشته سهم زنان معتاد از جمعيت معتادان بين 5 تا 12 درصد مطرح بود؛ اين ميزان در شهرهاي مختلف متفاوت است به عنوان مثال در تهران 12 درصد از معتادان را زنان تشكيل مي‌دهند؛ الگوي اعتياد و مصرف مواد مخدر در بين زنان و مردان متفاوت است، احتمال مصرف مواد در ميان زنان كمتر از مردان است، از جهت خدمات و مداخلات پس از اعتياد نيز زنان سخت‌تر به درمان پاسخ مي‌دهند كه اين امر به مسائل فيزيولوژيكي مرتبط است، به‌همين‌ دليل، هزينه درمان اعتياد زنان خيلي بيشتر از هزينه درمان مردان است.

* خشونت عليه زنان عاملي در گرايش آنها به مصرف مواد مخدر

مدني به تفاوت‌هاي جنسيتي در علت‌شناسي اعتياد اشاره كرد و مي‌گويد: به طور مشخص، شروع اعتياد در زنان به‌ دليل تأثيرپذيري از روابط با افراد دوست و آشناست. مصرف مواد مخدر،‌ معمولاً از طريق يكي از نزديكان توصيه شده كه اين عامل در زنان جدي‌تر از مردان است. در حدود نيمي از زنان معتاد، شوهراني معتاد دارند و به دليل ‌اينكه زنان بيشتر از مردان در معرض خشونت قرار مي‌گيرند، بيشتر به سمت مواد مي‌روند.

وي خاطر نشان مي‌كند: به لحاظ روش مصرف زنان ترجيح مي‌دهند از روش‌هايي استفاده كنندكه كمتر آثار و عوارض ظاهري مشخص دارد به اين دليل مصرف تزريقي مواد مخدر به دليل آثار و عوارض جسماني بيشتر، كمتر مورد توجه زنان است؛ زنان معتاد در شروع مصرف كمتر از مواد مخدر غير قانوني استفاده مي‌كنند، اظهار داشت: زنان در شروع اعتياد تمايل بيشتري به استفاده از داروهاي مخدر دارند و در مقايسه با مردان در سنين بالاتري به مصرف مواد مخدر روي مي‌آورند؛ ميانگين سن شروع مصرف مواد در زنان بالاتر از مردان است.

وي با بيان اينكه زنان به دليل مصرف مواد مخدر بيشتر مورد خشونت قرار مي‌گيرند، مي‌گويد: زنان معتاد براي كسب پول لازم خريد مواد مصرفي، گاهي اوقات دست به اعمال خلاف منافي عفت مي‌زنند و شيوع اختلالات رواني در زنان بيشتر از مردان است، اين عامل باعث مصرف مواد مخدر توسط زنان و رسيدن به آرامش مي‌شود؛ پيامدها و آثار اجتماعي منفي مصرف مواد براي زنان بيشتر از مردان است و نوعي نابرابري در رويكرد و نگاه به زنان و مردان معتاد وجود دارد به‌گونه‌اي كه زنان بيشتر طرد مي‌شوند.
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
0.13447s, 18q