بندر سيراف؛ نگين فراموش شده خليج‌فارس

۱۳۹۶/۰۲/۲۸ - ۱۱:۴۱ - کد خبر: 213467
بندر سيراف؛ نگين فراموش شده خليج‌فارس

سلامت نیوز:بندر تاريخي سيراف يا همان ماسوله جنوب، همچون نگيني در خليج‌فارس مي‌درخشد اما كمتر ايراني از وجود اين نگين فيروزه‌اي خيلج‌فارس اطلاع دارد.

به گزارش سلامت نیوز، قانون نوشت: بندر سيراف به‌عنوان ميراث و يكي از محكم‌ترين سندهاي تاريخي ايرانيان در فارس بودن خليج فارس است. دریا، اماکن تاریخی جاذبه‌های این شهر را صدچندان و آن را به یکی از بی‌نظیرترین مناطق در کشور تبدیل کرده است. اما سيراف باوجود اين همه ميراث اگر در يكي از كشورهاي همسايه قرار داشت، امروز به يكي از قطب‌هاي گردشگري در خاورميانه و آسيا تبديل مي‌شد اما به‌دليل بي‌توجهي مسئولان استان در طي چند دهه اخير به اين بندر تاريخي، كمتر ايراني‌اي آن را مي‌شناسد و گردشگري آن مهجور مانده است. اين همه ماجرا نيست و در كنار اين بي‌توجهي، اين روزها شهر سيراف با مشكل ساخت و ساز در محدوده و حريم آثار باستانيش مواجه است.

فرصت از دست رفته در گردشگري

امروزه گردشگری، دومین صنعت دنیا با گردش مالی1200 میلیارد دلار بعد از صنعت نفت است؛ صنعتی که تاکنون در ایران نادیده گرفته شده است. فرصت‌هاي از دست رفته بخش گردشگري در طول سه دهه بعد از انقلاب، نشانه بی‌توجهی مسئولان اين حوزه بوده است. در طول دولت‌های نهم و دهم بیشترین فرصت از صنعت گردشگری گرفته شد.

بر اساس آمار، ایران جزو 10 کشور برتر جهان از نظر برخورداری از جاذبه‌های طبیعی و تاریخی گردشگری است اما پرسش اینجاست باوجود داشتن يك چنين پتانسيل‌هايي در جذب تورسيم، چرا در رتبه 50 صنعت گردشگري جهان قرار گرفته‌ايم؟ اينكه ايران در رتبه 50 صنعت گردشگري جهان قرار دارد، هيچ‌گاه به‌معناي گردشگر نبودن ايرانيان نيست؛ هجوم سيل گردشگران ايراني در تعطيلات چند روزه به كشورهاي همسايه خود، گواه روشني بر اين مساله است. گردشگراني كه علاوه‌بر خروج ده‌ها ميليارد دلار ارز از كشور، رونق صنعت گردشگري در داخل را نيز با خود مي‌برنند.

از مهم‌ترين دلايلي كه كارشناسان گردشگري براي مغفول ماندن اين صنعت معرفي مي‌كنند، نبود زيرساخت‌هاي گردشگري مانند راه‌ها، هتل وسيستم حمل و نقل است. همچنين عدم موفقيت در جذب بخش خصوصي براي سرمايه‌گذاري در اين بخش و كم‌توجهي دولت‌ها به حفظ و توسعه آثار باستاني، تاريخي و جاذبه‌هاي طبيعي گردشگري، از ديگر دلايل است.

سيراف، جايگزين كشورهاي همسايه

سيراف، بندري است كه مي‌توانست اين روزها جايگزيني بهتر از شهر‌هاي ساحلي كشور همسايه‌مان تركيه باشد اما سيراف نيز مانند دیگر شهرهاي توريستي کشور در اين بخش مهجور و مظلوم مانده است. شاید بتوان گفت پیشتاز نیز بوده؛ چراکه وجود دریا، اماکن تاریخی جاذبه‌های این شهر را صدچندان و آن را به یکی از بی‌نظیرترین مناطق در کشور تبدیل کرده است. اين پتاسيل‌ها نتوانسته آن‌گونه كه بايد اين شهر را در مقاصد گردشگري كشور شناخته شده كند و كمتر گردشگري اين شهر را مي‌شناسد.

سيراف، بندري با امواج آبي زيبا، نسيم دل‌انگيز و يكي از محكم‌ترين اسناد حضور ايرانيان در خليج هميشه فارس است. شهر باستانی سیراف دارای معماری خاصی می‌باشد که بسیار شبیه به روستای ماسوله در شمال کشور است. سيراف، روزگاري نقش مهمي در تجارت، دريانوردي، صدور فرهنگ و هنر ايراني و اسلام به جنوب شرق آسيا ، شرق آفريقا و كشورهاي خاوردور داشته و مانند نگيني درخشان در ساحل خليج فارس متلألو بوده است . اين بندر كهن در بين چهار مركز صنعتي و گازي عسلويه، پارسيان، جم و كنگان قرار گرفته است.

از آثار باستاني سيراف مي‌توان‌ به ‌دخمه‌اي و سنگچین‌ها، چاه‌ها، سنگ‌فرش‌ها و غارهایی شبیه آتشگاه در دل کوه‌ها، دخمه‌های باستانی حوضچه‌های نگهداری و استعمال آب باران و یا به‌عنوان قبور سنگي، گورستان تاریخی، دره لیرودی شیلو آتشکده، کلیسا، گور سيبويه، مسجد جامع و قلعه نصوري كه برخي از آن‌ها به ثبت ملي رسيده است، اشاره كرد. بسياري از كارشناسان ميراث فرهنگي، اين بندر را واجد شرايط ثبت در فهرست آثار جهاني و يونسكو مي‌دانند.

بندر سيراف به‌علت شرايط جغرافيايي خود كه از يك طرف محدود به دريا و از طرف ديگر به كوه متصل است و فاصله كوه تا دريا بسيار كم است، باعث شده تا اين بندر با كمبود زمين مواجه شود. از سوي ديگر وجود ده‌ها پالايشگاه و پتروشيمي در سيراف و اطراف آن موجب افزايش نرخ رشد جمعيت شده كه به‌دليل كمبود زمين اهالي سيراف، در حريم آثار باستاني اين شهر اقدام به ساخت و ساز غيرمجاز كرده‌اند.

بندر سيراف؛ يادگار دوره ساساني

براساس كاوش‌هاي انجام شده قدمت اين شهر به دوره ساساني بازمي‌گردد. بندر سيراف تا قرن چهارم هجري به‌نوعي مهم‌ترين بندر سواحل شمال خليج فارس بوده است. درباره بندر سيراف تحقيقات گسترده و چندين كنگره بين‌المللي برگزار شده است. با‌توجه به آثار باستاني كشف شده در سيراف، اين شهر قابليت ثبت جهاني را دارد.

آن‌چيزي كه درباره سيراف نقل مي‌شود اين است كه منتهي‌اليه رشته كوه‌هاي زاگرس و محل اتصال كوه به دريا است و همچنين در قرن چهارم يك سونامي در اين بندر رخ مي‌دهد كه بخشي از شهر را به زير آب فرو مي‌برد.

سيراف در دل منطقه ويژه پارس جنوبي قرار دارد و به‌دليل وجود ده‌ها پالايشگاه و پتروشيمي، آب و هواي آن متاثر از اين مساله شده است. به‌دليل محصور بودن در بين كوه و دريا و همچنين وجود چندين پالايشگاه‌ها، زمين‌هاي اين شهر بسيار كم است و اين مساله تبديل به يك معضل براي اين شهر شده است و ساخت و ساز غيرمجاز همچنان در محدوده و حريم آثار باستاني و تاريخي انجام مي‌شود.

شهرت جهاني سيراف

شهر سيراف از جمله نقاطي است كه بيشترين گردشگر خارجي را دارد. باتوجه به شناخت جهاني كه از اين شهر وجود دارد، در سال گذشته بيش از درحدود 10 گروه 30 نفره گردشگران باستان‌شناسي از سيراف ديدن كردند. بسياري از باستان‌شناسان براين باورند كه بخش بزرگي از شهر سيراف در اثر سونامي به زير آب رفته و اين مساله باعث شده كه غواصي در اين شهر يكي از جاذبه‌هاي گردشگري باشد.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
4.32373s, 19q