هشدار درباره داروی ضد‌دیابت مرگبار

۱۳۸۹/۰۸/۳۰ - ۱۲:۱۴ - کد خبر: 21347
به گزارش سلامت نیوز به نقل از خبرگزاری فرانسه این هشدارها در مورد داروی مدیاتور (Mediator) داده شده است،‌ دارویی که برای افراد دچار اضافه وزن مبتلا به دیابت تجویز می ‌شد، زیرا مهارکننده اشتها هم بود. این دارو از نوامبر 2009 به علت نگرانی از رابطه آن با مشکلات قلبی ممنوع شد.
وزیر بهداشت جدید فرانسه، خاویر برتران، در یک کنفرانس خبری گفت: "پیام ما به همه افرادی که مدیاتور را مصرف می کنند، این است که پزشک‌ شان را ببینند، به خصوص افرادی که از این دارو در چهار سال گذشته دست کم برای سه ماه مصرف کرده ‌اند."
سازمان ایمنی داروی فرانسه، Afssaps، در بیانیه‌ ای اعلام کرد: "تجزیه و تحلیل‌ ها به وسیله کارشناسان همه‌ گیری شناسی تخمین می ‌‌زنند که از هنگام به بازار آمدن به داروی "بنفلورکس" (ماده موثر موجود در مدیاتور) حدود 50 مورد مرگ و میر به آن قابل انتساب است.
این دارو در فرانسه که میلیون ‌ها نفر از افراد آن را مصرف می ‌کردند، در سال 2009 هنگامی با آسیب‌‌ های دریچه قلب مربوط شد، ممنوع شد. این داور همچنین در آمریکا، اسپانیا و ایتالیا ممنوع شده است.
شرکت دارویی فروشنده این دارو، شرکت داروسازی Servier، تخمین‌ Afssaps را به عنوان "نظریه‌ هایی که بر اساس تعمیم بنا شده ‌اند"، رد می ‌کند.
این شرکت گفت 2/5 درصد جمعیت عمومی مشکلات دریچه قلب دارند، و افرایش سن و دیابت احتمال این عارضه را بالا می ‌برد.

این شرکت در بیانیه ‌ای اعلام کرد: "تنها مشاهده ساده مشکل دریچه در یک فرد دیابتی به معنای آن نیست که این عارضه ناشی درمان دارویی است که علت بسیار بسیاری نادری باقی می ماند."
ایرن فراشون، پزشکی که امسال بررسی هشداردهنده ‌ای را در مورد این دارو منتشر کرد گفت: "مدیاتور مسئول یک مصیبت پزشکی است."
او افزود که هیچ نیازی به وحشت ‌زده شدن نیست، اما تخمین زد که از هر 2000 نفری که این دارو را مصرف می ‌کنند، یک نفر در معرض خطر عوارض جدی قرار دارد.
فراشون گفت مقامات بهداشتی کشور علیرغم هشدارهای متعدد درباره تهدیدات این دارو برای دریچه‌ های قلب، برای بیرون کشیدن این دارو از بازار بسیار دیر عمل کرده ‌اند.

فراشون که تخمین می ‌زند که 80 درصد این افراد دچار عارضه قلبی، زن باشند، گفت: "من شخصا برخی از قربانیان را می‌ شناسم، و شاهد مشکلاتی بوده ‌ام که آن ها تحمل کرده ‌اند.برخی از این افراد مجبور شده‌ اند جراحی قلب باز انجام دهند و مقدار زیادی دارو مصرف کنند."
به گفته Afssaps داروی مشابهی که به وسیله شرکت Servier ساخته شده بود، داروی ضداشتهای ایزومراید (Isomeride) بود که در سال 1997 پس از آن که آزمایش‌ ها نشان داد خطر فشار خون را بالا می ‌برد، از بازار خارج شد. این دارو چندین ادعای غرامت بر ضد شرکت سازنده دارو را باعث شد.
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
1.38626s, 18q