مصرف داروهاي كورتوني خطر ابتلا به آب سياه را تشديد مي‌كند

۱۳۸۹/۰۸/۳۰ - ۱۳:۱۵ - کد خبر: 21354
مصرف داروهاي كورتوني خطر ابتلا به آب سياه را تشديد مي‌كند
به گزارش سلامت نیوز به نقل از ایسنا ، دكتر زهره بهروزي با بيان اينكه پس از دستيابي به نتايج اين بررسي مي‌توان ميزان شيوع گلوكوم را در كشور تخمين زد، اظهار كرد: آب سياه، دومين علت كوري غير قابل برگشت در دنياست؛ چرا كه دراين بيماري، افزايش فشار داخل چشم موجب تخريب سر عصب بينايي مي‌شود.

وي با بيان اينكه در فرد مبتلا به آب سياه ميدان بينايي به تدريج محدودتر مي‌شود، افزود: به علت سير پنهان اين بيماري جز در موارد خاص، هيچ بيماري با شكايت از كاهش ميدان بينايي و ابتلا به آب سياه به پزشك مراجعه نمي‌كند.

مسئول سمپوزيوم تشخيص و درمان گلوكوم در بيستمين كنگره سراسري چشم پزشكي ايران ادامه داد: بيماري در مراحل اوليه با دارو، ليزر و حتي جراحي درمان مي‌شود، اما بايد به ياد داشت كه بررسي وضعيت بينايي ديگر اعضاي خانواده فرد مبتلا براي تشخيص زودهنگام كاملا ضروري است.

دكتر بهروزي سن بالا، سابقه فاميلي ابتلا به آب سياه، ديابت، بيماريهاي قلب و عروق و سابقه ضربه‌هاي وارد به چشم را از عوامل خطر در ايجاد افزايش احتمال بروز آب سياه برشمرد و توصيه كرد: افراد بالاي 40 سال بايد ساليانه براي اندازه گيري فشار داخل چشم به مراكز و كلينيك‌هاي درمان گلوكوم و يا متخصصان چشم مراجعه كنند.

وي ادامه داد: مصرف طولاني مدت كورتون نيز افزايش فشار داخل چشم و تخريب سر عصب بينايي را سبب مي‌شود ‌از اين رو خطر ابتلا به آب سياه در مصرف كنندگان داروهاي كورتوني بيشتر است.

دكتر بهروزي با بيان اينكه نوزادان هم در معرض ابتلا به آب سياه مادرزادي هستند، ‌افزد: كدورت قرنيه، اشك ريزش، ترس از نور و بزرگي چشم از نشانه‌هاي ابتلا به آب سياه مادرزادي است.

وي توضيح داد: قطر قرنيه طبيعي در كودكان10 تا 11 ميلي متر است، در حالي كه در كودكان مبتلا به گلوكوم مادرزادي اين ميزان به 18 ميلي متر مي‌رسد كه به علت بي‌اطلاعي و ناآگاهي ‌برخي والدين از اين عارضه به عنوان «نظر كرده» تعبير و آن را پنهان مي‌كنند.

اين فوق تخصص گلوكوم با بيان اينكه آب سياه بيماري‌اي ارثي است، بنابراين بر اثر ازدواج‌هاي خويشاوندي و بيشتر در مناطق روستايي شيوع دارد، گفت: گلوكوم شامل مجموعه‌اي از علايم با پيچيدگي‌هاي خاصي است.

عضو هيات علمي بيستمين كنگره سراسري چشم پزشكي ايران با بيان اينكه امروزه با استفاده از دستگاه‌هاي تشخيصي مدرن مي‌توان پيش از آغاز تخريب سر عصب بينايي، متوجه شروع بيماري آب سياه شد، گفت: مشكل عمده آشنا نبودن خانواده‌ها با اين بيماري است.

به گفته وي هم اكنون كمتر از 50 فوق تخصص گلوكوم در كشور فعاليت مي‌كنند كه البته شناسايي و تشخيص اوليه بيماري توسط چشم پزشك عمومي هم امكانپذير است.

بيستمين كنگره سراسري چشم پزشكي ايران 8 تا 11 آذر با حضور استادان و چشم پزشكان كشور و مهمانان خارجي در دانشگاه شهيد بهشتي تهران برگزار مي‌شود.
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
1.04804s, 18q