رژيم غذايي و انجام فعاليت‌هاي جسماني، در كنترل ديابت مؤثر است

۱۳۸۹/۰۸/۳۰ - ۱۳:۵۱ - کد خبر: 21360
به گزارش سلامت نیوز دكتر عليرضا مهدوي كارشناس بيماري‌هاي غدد و متابوليك وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشكي در گفت و گو با خبرنگار وب‌دا ضمن بيان اين مطلب اظهار داشت: علاوه بر اقدامات پيشگيرانه اوليه، پيشگيري‌هاي ثانويه به موقع كه شامل جستجوي زودهنگام (غربالگري)، پيشگيري و درمان (بيماريابي) هستند نيز موجب ارتقاي كيفيت زندگي شده و در كاهش هزينه‌ها اثربخش است و خصوصاً از تعداد موارد بستري در بيمارستان مي‌كاهد.
وي ادامه داد: يكي ديگر از راهكارهاي اثربخش و اقتصادي پيشگيري از ديابت، جلوگيري از زخم شدن پاها و قطع اندام است و مراقبت صحيح از پاها تا 50 درصد از تعداد موارد بستري در بيمارستان‌ها، مدت زمان بستري شدن و همچنين نياز به قطع عضو  مي‌كاهد.
دكتر مهدوي با اشاره به اين كه اقداماتي كه جهت كاهش مصرف دخانيات صورت گرفته، به كنترل ديابت كمك زيادي كرده است، افزود: مصرف دخانيات (سيگار) با ديابت ارتباط مستقيمي دارد و افزايش بروز فشارخون و بيماري‌هاي قلبي در بيماران ديابتي كه سيگار مي‌كشند نسبت به بيماراني كه سيگار نمي‌كشند، كاملاً مشخص است.
به گفته دكتر مهدوي، در ديابت نوع دو شناسايي به موقع و مراقبت‌هاي پزشكي، مي‌تواند از عوارض حاد و مزمن اين بيماري جلوگيري كند و يا بروز آنها را به تعويق اندازد كه اين مراقبت‌ها بايد برپايه خود مراقبتي و آموزش بيماران بنا نهاده شده باشد.
وي در پايان تصريح كرد: افراد مبتلا به ديابت نوع دو، اغلب بدون علامت هستند و يا علائم بيماري در آنها شديد نيست و همچنين در هر مقطع زماني 50 درصد افراد مبتلا به ديابت از بيماري خود اطلاع ندارند و بيماري آنها تشخيص داده نشده كه در اين دوران بي‌علامتي، اختلال متابوليك ناشي از بالا بودن گلوكز پلاسما پديد مي‌آيد و اين افراد را در معرض خطر عوارض بيماري‌هاي قلبي و عروقي قرار مي‌دهد.
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
1.25602s, 18q