25 درصد بارداري‌ها در كشور ناخواسته است

۱۳۸۹/۰۸/۳۰ - ۱۴:۰۶ - کد خبر: 21361
25 درصد بارداري‌ها در كشور ناخواسته است
سلامت نیوز: مدير كل سلامت جمعيت خانواده و مدارس وزارت بهداشت گفت: حدود 25درصد بارداري‌ها در زوج‌هاي جوان به صورت ناخواسته است و وزارت بهداشت با اجرايي برنامه‌هاي مختلف درصدد كاهش اين آمار است.

به گزارش فارس، محمد اسماعيل مطلق امروز در حاشيه همايش بهداشت باروري جوانان كه در سالن اجتماعات موزه شهدا برگزار شد، افزود: سند سلامت باروري جوانان تمام ابعاد جسمي، رواني و روحي را در بر مي‌گيرد و براي تحقق اهداف هر يك از اين ابعاد بايد ارگان‌هاي مختلف مداخله كنند.

وي گفت: ساعات كارگاه‌هاي آموزشي قبل از ازدواج افزايش پيدا مي‌كند و در زمينه ازدواج وزارت بهداشت افزايش ساعت كارگاه‌ها و مشاوره‌هاي آموزشي قبل از ازدواج را مورد توجه قرار داده است و ساعات اين كارگاه‌ها از نيم ساعت به 2 ساعت افزايش پيدا مي‌كند.

مدير كل سلامت جمعيت خانواده و مدارس وزارت بهداشت افزود: تأليف كتاب‌هاي آموزشي قبل از ازدواج در ابعاد مختلف و ارائه مشاوره‌هاي قبل از بارداري و حين بارداري و انجام معاينات مختلف در اين دوره‌ها از برنامه‌هاي مورد نظر وزارت بهداشت است كه در سند بهداشت باروري جوانان نيز مورد توجه قرار گرفته است.

مطلق گفت: حدود 25 درصد بارداري‌ها در زوج‌هاي جوان به صورت ناخواسته است كه وزارت بهداشت با اجراي برنامه‌هايي مختلف درصدد كاهش اين آمار است.

وي اضافه كرد: در سال جاري 30 هزار دانشجوي ورودي جديد دانشگاه‌هاي علوم پزشكي تحت معاينه قرار مي‌گيرند. برنامه‌ريزي‌هاي لازم براي ارائه مشاوره‌هاي قبل از ازدواج به صورت رايگان در در منازل به مدت 3 ماه صورت گرفته است و هدف اصلي از اين برنامه‌ريزي‌ها آموزش زوج ها براي آمادگي آنها براي بچه دار شدن به صورت مسئولانه، آگاهانه و داوطلبانه است.

مدير كل سلامت جمعيت خانواده و مدارس وزارت بهداشت افزود: 10 روش جلوگيري از بارداري در دنيا وجود دارد، تمام اين روش‌ها در مراكز بهداشتي و درماني ايران ارائه مي‌شود و افراد مي‌توانند از هر يك از روش‌هاي مورد نظر استفاده كنند كه البته تمام اين روش‌ها به صورت رايگان ارائه مي‌شود.

وي افزود: حذف برخي از آزمايشات قبل از ازدواج و اضافه كردن آزمايشات ديگر در دستور كار وزارت بهداشت قرار دارد، در حال حاضر برنامه‌ريزي براي اضافه كردن آزمايش ايدز و آزمايش مواد مخدر به آزمايشات پيش از ازدواج هستيم، البته اين امر هنوز قطعي نيست. همچنين نظر وزارت بهداشت اين است كه آزمايش VDRL (آزمايش سفليس) از آزمايش‌هاي قبل از ازدواج حذف شود؛ چرا كه موارد ابتلا به اين بيماري بسيار اندك شده است.

مطلق اضافه كرد: ارائه كلاس‌هاي آموزشي قبل از ازدواج به صورت 16 ساعته مورد نظر وزارت بهداشت است و اين امر به دولت نيز اعلام شده ولي در حال حاضر اين كلاس‌ها به صورت نيم ساعته ارائه مي‌شود كه اقدامات لازم براي افزايش آن تا دو ساعت انجام گرفته است.

مدير كل سلامت جمعيت خانواده و مدارس وزارت بهداشت گفت: ايجاد جايگاهي در مراكز بهداشتي و درماني به عنوان مشاوره قبل از ازدواج از ديگر برنامه‌هاي وزارت بهداشت است كه در صورت تصميم معاونت نيروي انساني رئيس جمهور، ماماها و مشاوراني به صورت دراز مدت در اين مراكز به بررسي مسائل و مشكلات و بازگو كردن اطلاعات در زمينه ازدواج خواهند پرداخت.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
4.0796s, 19q