عقب ماندگي ذهني شايع‌ترين نوع معلوليت است

۱۳۸۹/۰۸/۳۰ - ۱۴:۲۶ - کد خبر: 21363
سلامت نیوز: رئيس مركز تحقيقات دانشگاه علوم بهزيستي و توانبخشي گفت: چهارمين كنگره نوروژنتيك كه از 3 تا 5 آذر ماه برگزار مي‌شود به موضوع عقب ماندگي ذهني و بيماري‌هاي حسي عصبي كه از جمله شايع‌ترين معلوليت‌ها هستند، مي‌پردازد.

به گزارش ايسنا، دكتر حسين نجم آبادي گفت: مركز تحقيقات دانشگاه علوم بهزيستي و توانبخشي با سابقه‌اي 14 ساله سعي دارد تحقيقات خود را به صورت هدفمند ارائه كند.

وي با بيان اينكه شايع‌ترين معلوليت‌ها مانند عقب ماندگي ذهني و بيماري‌هاي حسي عصبي هستند كه پرداختن هدفمند به اين مسائل مي‌تواند بسياري از مشكلات را برطرف كند، افزود: چهارمين كنگره نورو ژنتيك كه از 3 تا 5 آذر ماه برگزار مي‌شود به اين موضوع مي پردازد.

رئيس مركز تحقيقات دانشگاه علوم بهزيستي و توانبخشي بيان داشت: علاوه بر تحقيقات و آموزش در فعاليت‌هاي علمي مسئله انتقال فعاليت‌ها به جامعه نيز از اهميت بسيار بالايي برخوردار است.

نجم آبادي تصريح كرد: جايگاه كشور ما در ژنتيك نسبت به كشورهايي مانند تركيه عقب‌تر است ولي در رشته ژنتيك تعداد استادان و مقالات اين حوزه رشد بسيار قابل توجهي داشته است.

وي بيان داشت: ايران در مقايسه با كشورهاي حوزه خليج فارس و همچنين كشورهاي شمالي رشد بسياري در زمينه ژنتيك داشته است.

رئيس مركز تحقيقات دانشگاه علوم بهزيستي و توانبخشي با اشاره به بحث اخلاق در ژنتيك اظهار داشت: در كشورهاي عربي سقط جنين حرام اعلام شده است در صورتي كه اين موضوع در كشور ما با تشخيص‌هاي دقيق بيماري‌هاي ژنتيكي مانند تالاسمي مجاز بوده و توانسته است مبتلايان تالاسمي را از دو هزار نفر به 400 نفر برساند.

دكتر نجم آبادي كاهش بيماران تالاسمي در كشور را الگويي خواند كه در WHO نيز ايران را در اين زمينه به عنوان يك الگو معرفي مي‌كنند.

وي ادامه داد: در حوزه علمي و تحقيقات ژنتيك نيز فاصله‌اي با كشورهايي اروپايي نداريم در حالي كه از نظر بودجه فاصله قابل توجهي با كشورهاي اروپايي داريم.

استاد ژنتيك مولكولي در پايان يادآورشد: در صورتي كه حمايت‌هاي اين حوزه افزايش يابد با تحقيقات بسيار و همت بالا مي‌توان بيماري‌هاي ژنتيكي را كاهش داد.

چهارمين کنگره سالانه انجمن نوروژنيتک ايران با عنوان تازه هاي نوروژنتيك از سوم تا پنجم آذر ماه در سالن همايش‌هاي دانشگاه علوم بهزيستي و توان بخشي برگزار مي‌شود.

علاقه مندان جهت كسب اطلاعات بيشتر مي‌توانند به سايت www.neurogenetics.ir مراجعه كنند و يا با شماره تلفن 7-66565796 تماس حاصل فرمايند.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
0.22887s, 19q