آب سياه، دومين علت نابينايي غيرقابل برگشت در جهان

۱۳۸۹/۰۸/۳۰ - ۱۴:۳۳ - کد خبر: 21366
 سلامت نیوز: يك فوق تخصص گلوكوم گفت: آب سياه دومين علت نابينايي غير قابل برگشت در جهان است.

به گزارش فارس، زهره بهروزي از اجراي طرح بررسي ميزان شيوع بيماري گلوكوم(آب سياه) در شهر يزد خبر داد و گفت: پس از دستيابي به نتايج اين بررسي مي‌توان ميزان شيوع گلوكوم را در كشور تخمين زد.

استاد بخش چشم بيمارستان امام‌حسين(ع) اظهار كرد: آب سياه، دومين علت كوري غيرقابل برگشت در دنياست؛ چرا كه در اين بيماري، افزايش فشار داخل چشم موجب تخريب سرعصب بينايي مي‌شود.

وي گفت: با توجه به اينكه تا كنون هيچ آمار قابل استنادي درباره ميزان شيوع گلوكوم در كشورنداشته‌ايم، انتشار نتايج اين بررسي مي‌تواند معياري براي كل كشور باشد.

وي با بيان اينكه در فرد مبتلا به آب سياه ميدان بينايي به تدريج محدودتر مي‌شود، افزود: به علت سير پنهان اين بيماري، جز در موارد خاص، هيچ مريضي با شكايت از كاهش ميدان بينايي و ابتلا به آب سياه به پزشك مراجعه نمي‌كند.

مسئول سمپوزيوم تشخيص و درمان گلوكوم در بيستمين كنگره سراسري چشم پزشكي ايران ادامه داد: بيماري در مراحل اوليه با دارو، ليزر و حتي جراحي درمان مي‌شود، اما بايد به ياد داشت كه بررسي وضعيت بينايي ديگر اعضاي خانواده فرد مبتلا براي تشخيص زود هنگام كاملاً ضروري است.

بهروزي سن بالا، سابقه فاميلي ابتلا به آب سياه، ديابت، بيماري‌هاي قلب و عروق و سابقه ضربه‌هاي وارد به چشم را از عوامل خطر در ايجاد افزايش احتمال بروز آب سياه برشمرد و توصيه كرد: افراد بالاي 40 سال بايد سالانه براي اندازه‌گيري فشار داخل چشم به مراكز و كلينيك‌هاي درمان گلوكوم و يا متخصصان چشم مراجعه كنند.

وي ادامه داد: مصرف طولاني مدت كورتون نيز افزايش فشار داخل چشم و تخريب سر عصب بينايي را سبب مي‌شود، از اين‌رو خطر ابتلا به آب سياه در مصرف‌كنندگان داروهاي كورتوني بيشتر است.

بهروزي با بيان اينكه نوزادان هم در معرض ابتلا به آب سياه مادرزادي هستند، افزود: كدورت قرنيه، اشك‌ريزش، ترس از نور و بزرگي چشم از نشانه‌هاي ابتلا به آب سياه مادرزادي است.

وي توضيح داد: قطر قرنيه طبيعي در كودكان 10 تا 11 ميلي‌متر است، در حالي كه در كودكان مبتلا به گلوكوم مادرزادي اين ميزان به 18 ميلي‌متر مي‌رسد كه به علت بي اطلاعي و نا آگاهي، برخي والدين از اين عارضه به عنوان "نظر كرده " تعبير و آن را پنهان مي‌كنند.

اين فوق تخصص گلوكوم با بيان اينكه آب سياه بيماري‌اي ارثي است، بنابراين بر اثر ازدواج‌هاي خويشاوندي و بيشتر در مناطق روستايي شيوع دارد، گفت: گلوكوم شامل مجموعه‌اي از علايم با پيچيدگي‌هاي خاصي است.

عضو هيئت علمي بيستمين كنگره سراسري چشم پزشكي ايران با بيان اينكه امروزه با استفاده از دستگاه‌هاي تشخيصي مدرن مي‌توان پيش از آغاز تخريب سر عصب بينايي، متوجه شروع بيماري آب سياه شد، گفت: مشكل عمده آشنا نبودن خانواده‌ها با اين بيماري است.

به گفته وي، هم‌اكنون كمتر از 50 فوق تخصص گلوكوم در كشور فعاليت مي‌كنند كه البته شناسايي و تشخيص اوليه بيماري توسط چشم‌پزشك عمومي هم امكانپذير است.

بيستمين كنگره سراسري چشم پزشكي ايران 8 تا 11 آذر با حضوراستادان و چشم پزشكان كشور و مهمانان خارجي در دانشگاه شهيد بهشتي تهران برگزار مي‌شود.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
0.132s, 18q