براي كاهش مضرات آلودگي هوا، شير و لبنيات بيشتري مصرف كنيد

۱۳۸۹/۰۹/۰۱ - ۱۲:۱۷ - کد خبر: 21388
براي كاهش مضرات آلودگي هوا، شير و لبنيات بيشتري مصرف كنيد
به گزارش سلامت نیوز به نقل از سرويس بهداشت و درمان ايسنا، مصرف شير و فرآورده‌هاي آن سبب نرم شدن مخاط تنفسي فوقاني، مري و معده مي‌شود. از سوي ديگر به دليل وجود ترکيبات مناسب براي رشد و نمو باکتري‌هاي مفيد که عمل دفع ادرار و مدفوع و مواد آلاينده را تنظيم مي‌کنند التهابات و بيماري‌هاي دستگاه گوارش را کاهش مي‌دهد. کاهش التهاب‌ها در مقابله با نقش راديکال‌هاي آزاد که به صورت آلاينده‌ها وارد بدن شده‌اند، نقش موثري داشته به سلامت بدن کمک مي‌کند.

به اعتقاد متخصصان تغذيه، مصرف دوغ و ماست‌هاي "پروبيوتيک" براي مقابله با آلاينده‌هاي هوا انتخاب بهتري به شمار مي‌روند. آلاينده‌هاي موجود شامل ترکيبات مختلفي است که از طريق هواي تنفسي وارد بدن شده، آثار مخرب آن روي بافت‌هاي بدن، دستگاه تنفسي و قلب و عروق برجاي مانده در طولاني مدت ابتلا به پوکي استخوان را تشديد مي‌کند.

از سوي ديگر در زمان آلودگي هوا، جذب ويتامين "د" از طريق پوست به شدت کاهش مي‌يابد. به همين دليل در شهرهاي بزرگ که معمولا هواي آلوده دارند، کمبود ويتامين "د" از شيوع بالايي برخوردار است. بر اساس آخرين تحقيق کشوري60 درصد زنان تهراني به صور مختلف دچار کمبود ويتامين "د" هستند.

به گفته دکتر ربابه شيخ الاسلام مدير پايگاه اطلاع رساني علمي تغذيه و سلامت ايران، افرادي که کمبود کلسيم دارند، بيشتر در معرض خطر آلودگي با سرب قرار مي‌گيرند.

وي ادامه داد: به دليل آن که گيرنده‌هاي فلزات دو ظرفيتي در بدن انسان به صورت رقابتي عمل مي‌کند در صورتي که اين گيرنده‌ها، قبلا با فلزات مورد نياز بدن مانند آهن و کلسيم اشباع شده باشند، بدن کمتر در معرض آلودگي با سرب قرار مي‌گيرد. يکي از راههاي پيشگيري از آلودگي هوا مصرف بيشتر لبنيات و اشباع کردن اين گيرنده‌هاست.

دکتر شيخ الاسلام، علاوه بر ساير اقداماتي که در شرايط وارونگي هوا براي مقابله با آثار مضر آلودگي بر سلامت مي‌بايست انجام شود بر توجه به تغذيه مناسب تاکيد كرد و افزود: تغذيه متعادل و مناسب با در دسترس قرار دادن مواد مغذي که هر يک به طريقي بافت‌هاي بدن را در برابر آثار مخرب ذرات آلاينده ياري مي‌کنند، نقش موثري در حفظ سلامت بدن دارد.

دکتر مسعود کيمياگر، متخصص تغذيه نيز توصيه مي‌کند: در هواي آلوده، مصرف شير افزايش يابد، زيرا شير به دليل دارا بودن فسفر، منيزم و کلسيم، خنثي کننده سموم است.

اين متخصص تغذيه افزود: سعي کنيد، ماست و دوغ به مقدار فراوان بنوشيد و اگر ماست با ذائقه شما سازگار نيست، دوغ رقيق را به همراه گل محمدي به دفعات زياد مصرف کنيد.

وي با تاکيد بر مصرف فرآورده‌هاي شيري کم چرب در افرادي كه مبتلا به بيماريهاي قلبي- عروقي هستند، گفت: گروه شير و لبنيات در هرم مواد غذايي به عنوان منابع خوب کلسيم و ويتامين "د" شناخته مي‌شود. به همين دليل، همواره براي پيشگيري و مقابله با گسترش پوکي استخوان بر مصرف شير و لبنيات تاکيد شده است.

هر ساله با آغاز سرد شدن هوا، افزايش آلودگي به خصوص در شهرهاي بزرگ به موضوعي مهم تبديل مي‌شود. عوارض ناشي از افزايش آلاينده ها بر سلامت مردم، اهميت توجه به اين مشکل را بيشتر مي‌کند.

هيدروکربورهاي سرطان زا ناشي از سوخت ناقص مواد سوختي، انواع فلزات سنگين مثل سرب که با سوختن ترکيبات نفتي مثل بنزين و گازوئيل در هوا منتشر مي‌شوند و گاز خطرناک منواکسيد کربن از جمله اين ترکيبات هستند. در اثر پديده گلخانه‌اي در فصل سرما، اين گاز به اضافه بقيه گازهاي مضر به سطح زمين بر مي گردندو وارد ريه هاي ما مي‌شوند.

آلودگي هوا روي بافت‌هاي بدن، دستگاه تنفسي و قلب و عروق تاثير فراواني دارد. همچنين مطالعه اخير محققان علوم پزشکي نشان مي‌دهد؛ افراد جواني که در مناطق آلوده به دود زندگي مي‌کنند، بيشتر در معرض خطر ابتلا به بيماريهاي گوارشي قرار دارند.

آلودگي هوا همچنين بيماريهاي قلبي و عروقي و مرگ ناشي از آن را زياد مي‌کند. اين اتفاق معمولا در افراد مستعد بيماري قلبي عروقي مانند کساني که بيش از 60 سال دارند يا کساني که سابقه نارسايي قلبي دارند، رخ مي‌دهد. همچنين کساني که دچار ناراحتي ريوي مزمن به خاطر استعمال سيگار هستند يا ديابت دارند، بيش از ديگران در معرض خطرات قلبي عروقي ناشي از آلودگي هوا قرار دارند.
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
0.91063s, 18q