داروهاي جديد ام اس زير پوشش بيمه نيست

۱۳۸۹/۰۹/۰۱ - ۱۲:۲۰ - کد خبر: 21391
به گزارش سلامت نیوزدكتر محمدعلي صحراييان در گفت و گو با خبرنگار بهداشت و درمان ايسنا، گفت: داروهاي خوراكي نيز به تازگي از سوي اداره غذا و داروي آمريكا مورد تائيد قرار گرفته كه ما از مسئولان تقاضا داريم براي رفاه حال بيماران، مراحل ثبت اين داروها را انجام دهند تا بتوانيم از آن‌ها در ايران نيز استفاده كنيم. در اين زمينه قصد داريم با آنان مكاتباتي انجام دهيم.

صحراييان درباره داروهاي ام اس كه تحت پوشش بيمه هستند، اظهار كرد: در حال حاضر داروهاي اوونكس، بتافرون، ربيف، سينووكس و رسيژن تحت پوشش بيمه قرار دارند اما قيمت‌ آن‌ها بر حسب نوع بيمه متفاوت است. به عنوان نمونه ماهانه هزينه داروي سينووكس حدود30 هزار تومان، اوونكس 270 هزار تومان، بتافرون حدود 80 تا 100 هزار تومان، رسيژن 58 هزار تومان و ربيف 175 هزار تومان براي بيمار تمام مي‌شود.

وي درباره ضرورت ارايه خدمات مددكاري رواني به مبتلايان به ام اس، گفت: مبتلايان به ام اس علاوه بر مشكلات جسمي، دچار معضلات اجتماعي و شغلي مي‌شوند بنابراين مبتلايان به اين بيماري به مددكاري اجتماعي و فردي نياز پيدا مي‌كنند چرا كه ممكن است احساس تنهايي كنند. در اين شرايط مشاوران مي‌توانند از آنان حمايت رواني كنند، علاوه بر آن جامعه بايد به وضعيت روحي بيماران ام اس توجه زيادي كند.

صحراييان با اشاره به خدمات توانبخشي مورد نياز براي بيماران ام اس اظهار كرد: تقاضا داريم توانبخشي اين گونه بيماران از جمله كار درماني آنان به طور كامل تحت پوشش بيمه قرار گيرد اين در حاليست كه كار درماني و فيزيوتراپي مبتلايان به ام اس در شرايط كنوني، مشمول بيمه نيست.

نايب رييس انجمن ام اس ايران با بيان اينكه متاسفانه روند ابتلا به اين بيماري در ايران رو به افزايش است، درباره ضرورت پژوهش درباره آن گفت: قوميت‌هاي مختلفي در ايران زندگي مي‌كنند بنابراين تفاوت اين قوميت‌ها از نظر ژنتيك قابل بررسي است. از سوي ديگر كشور ما بسيار وسيع و از آب و هواي گوناگون و ساكناني با رژيم‌هاي غذايي متفاوت برخوردار است كه مي‌توان آن‌ها را مطالعه كرد. بنابراين با وجود اين عوامل، ايران محل مناسبي براي تحقيق درباره ام اس است.

وي درباره ميزان آگاهي از بيماري ام اس در ايران اظهار كرد: آگاهي مردم و پزشكان به ويژه متخصصان مغز و اعصاب از بيماري ام اس به علت اطلاع رساني كافي، افزايش پيدا كرده است به گونه‌اي كه بيماري افراد زيادي در مراحل اوليه ابتلا به ام اس تشخيص داده مي‌شود. در حال حاضر سطح دانش متخصصان مغز و اعصاب داخل ايران براي درمان ام اس، تفاوتي با متخصصان خارجي ندارد.

صحراييان در پايان در پاسخ به اين پرسش كه آيا بيماري ام اس قابل كنترل است، گفت: ام اس پيش از آن كه بيماري بدي باشد، غيرقابل پيشگيري است. علايم اين بيماري در افراد مختلف، متفاوت است. ام اس در بسياري از بيماران، قابل كنترل است اما بيماري برخي از مبتلايان پيشرفت مي‌كند.
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
1.66297s, 18q