مصرف برخي مواد غذايي و تماس با گياهان از علت‌هاي شايع آلرژی

۱۳۸۹/۰۹/۰۱ - ۱۲:۴۶ - کد خبر: 21398
به گزارش سلامت نیوز به نقل از سرويس بهداشت و درمان ايسنا دکتر حسن صيرفي  گفت: آلرژي‌هاي پوستي فرم‌هاي مختلفي دارند که ممکن است به صورت کهير تماسي باشند و يا در اثر برخي مواد ايجاد تورم و خارش شديد نمايد البته اين نوع ضايعه در مدت کوتاهي، ظرف 60 دقيقه تا 24 ساعت بهبود مي‌يابد.

وي عوامل ايجاد اين نوع حساسيت را متعدد دانست و افزود: در اين ميان مواد غذايي و تماس با گياهان از علل شايع اين عارضه محسوب مي‌شوند.

اين متخصص پوست و مو ادامه داد: مصرف پروتئين حيواني عامل مهمي در ايجاد اين عارضه است چرا که باعث ايجاد کهير و خارش روي دست‌ها در مناطق تماس مي‌شوند. به عنوان مثال در پرسنل کادر پزشکي که از دستکش‌هاي حاوي لاتکس استفاده مي‌کنند، مي‌تواند منجر به ايجاد اين گونه حساسيت‌ها شود.

وي تصريح کرد: اهميت کهير آلرژيک در آن است که نه تنها در محل تماس ايجاد مي‌شود بلکه در برخي موارد، علائم عمومي مثل کهير گسترده در پوست همراه با اختلالات تنفسي، کاهش فشار خون، علائم شوک و حتي مرگ روي مي‌دهد.

وي در ادامه افزود: در اين موارد بايد گفت استفاده از دستکش‌هاي بدون پودر يا حاوي لاتکس کمتر توصيه مي‌شود.

دکتر صيرفي از انواع ديگر آلرژي پوستي، اگزماهاي تماسي آلرژيک را نام برد که تنها در افراد کمي از جامعه ديده مي شوند و در اثر تماس با مواد شيميايي يا صنعتي ممکن است، ايجاد شود.

وي اضافه کرد: اگر اگزماي تماسي غيرآلرژيک ايجاد شود، تقريبا در تمام افرادي که در تماس با غلظت زياد مواد شيميايي هستند، ديده مي‌شود ضمن اين که 80 درصد موارد اگزماي تماسي از نوع غيرآلرژيک است و اگزماي تماسي آلرژيک تنها 20 درصد از اگزماي تماسي را شامل مي‌شود.

دکتر صيرفي يادآور شد: حساسيت پوستي غيرآلرژيک يا تحريکي در اثر تماس مداوم با مواد پاک کننده مانند صابون، مايع ظرفشويي يا پودر رختشويي و ساير مواد شيميايي که حاوي مواد اسيدي و قليايي هستد، ديده مي‌شود.

وي خاطرنشان کرد: شايع‌ترين علت حساسيت پوستي آلرژيک تماس با فلز نيکل است که به طور شايع در ساخت بسياري از اشياء تزئيني و زيورآلات به کار مي رود ضمن اين که يکي از علل شايع اگزماي ناحيه گوش مربوط به نيکل موجود در فلزي است که هنگام سوراخ کردن گوش دختران در کودکي ايجاد مي‌شود که در صورت ايجاد هرگونه حساسيت توجه به آن و مراجعه به متخصص ضروري است.
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
1.81467s, 18q