توسعه پایگاه های انتقال خون کشور تا 220 مرکز

۱۳۸۹/۰۹/۰۱ - ۱۳:۲۹ - کد خبر: 21404
به گزارش سلامت نیوز به نقل از روابط عمومی وزارت بهداشت رییس سازمان انتقال خون ایران با اشاره به بكارگيري دستورالعمل‌هاي سختگيرانه در انتخاب اهدا‌كننده و انجام آزمايش‌هاي غربالگري، ميزان آلودگي خون‌هاي اهدايي به ويروس HIV در كشور را يك در هر يكصد هزار واحد خون عنوان کرد.
دکتر حسن ابوالقاسمی که در دیدار با مدیرعامل سازمان انتقال خون الجزایر این مطلب را بیان کرد، افزود: اين ميزان در مقايسه با آلودگي  يك نفر در هر هزار نفر جمعيت، شاخصي مطلوب براي ارزيابي كيفي عملكرد سازمان انتقال خون ايران به حساب مي‌آيد.
وی ضمن معرفي  سازمان انتقال خون ايران به ميهمان خود دكتر كمال كزال به جهت توجه به فرهنگ بومي كشور الجزاير در انتخاب روش ها و فرآيندهاي كاري تبريك گفت و بر همكاري دوجانبه انتقال خون‌هاي كشورهاي ايران و الجزاير تأكيد كرد.
وي با اشاره به فرهنگ اهداي خون در ايران،  اهداي سالانه يك ميليون و 800 هزار واحد خون، دستيابي به اهداي صد در صد داوطلبانه را به عنوان نشانه‌هاي اين فرهنگ ارزشمند برشمرد و افزود: با توسعه پايگاه‌هاي انتقال خون تا 220 مركز در ايران علاوه بر تأمين نياز درماني بيماران به فرآورده‌هاي خوني سالانه بيش از 150 هزار ليتر پلاسما جهت تهيه داروهاي مشتق از پلاسما به شركت‌هاي دارويي معتبر جهان ارسال مي‌شود.
بر پایه این گزارش، در اين ديدار دكتركمال كزال با اشاره به تأسيس انتقال خون در الجزاير در سال 1995 ميلادي از اهداي سالانه چهارصدهزار واحد خون در اين كشور خبر داد و اظهار كرد: از اين ميزان اهداي خون تنها 65 درصد به صورت داوطلبانه و مابقي به صورت جايگزين اهدا مي‌شود.
وي با اشاره به نقش رهبران مذهبي براي تشويق مردم به اهداي خون، اظهار اميدواري كرد كه در سال 2011 ميلادي كشور الجزاير به اهداي 80 درصد داوطلبانه برسد.
مدير انتقال خون الجزاير خاطر نشان كرد: در اين كشور 20 تا 30 درصد اهداي خون به زنان اختصاص دارد.
وي افزود: در انتقال خون الجزاير  حدود دو هزار نفر مشغول فعاليت هستند كه در اين جمع 300 نفر دكتراي متخصص حضور دارند.
در دیدار مدیر عامل سازمان انتقال خون ايران با مدير انتقال خون الجزاير بر توسعه همكاري دوجانبه تأكيد شد.
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
0.37926s, 18q