400 كمپ ترك اعتياد در سطح استان تهران استاندارد سازي مي‌شود

۱۳۸۹/۰۹/۰۱ - ۱۳:۵۲ - کد خبر: 21412
به گزارش سلامت نیوز به نقل از فارس سردار حسين ساجدي‌نيا در نشست خبري كه امروز در كمپ اعتياد كن برگزار شد، اظهار داشت: پليس با رصد و پيگيري‌هايي كه انجام داده به اين نتيجه رسيده است كه تعدادي كمپ اعتياد بدون مجوز و با مجوز وجود دارد كه اين كمپ‌ها اقدام به جذب افراد معتاد مي‌كند.

وي ادامه داد: تعداد اين كمپ‌ها 400 عدد بوده است كه از اين تعداد 200 كمپ مربوط به پيشگيري و 200 كمپ در زمينه درمان فعاليت مي‌كند.

فرمانده نيروي انتظامي تهران بزرگ با بيان اينكه مجوزهاي كمپ‌هاي ترك اعتياد توسط سازمان بهزيستي داده مي‌شود، بيان داشت: در حوزه نظارتي ضعف‌هايي وجود دارد كه صلاح‌ ديديم كه اين كمپ‌ها تحت آموزش قرار بگيرد. به همين منظور پليس مسئولان كمپ‌ها را به 3 گروه 60 و 2 گروه 70 نفره تقسيم كرد تا به مديران آموزش‌هايي در زمينه استانداردسازي كمپ‌هايشان داده شود.

دبير شوراي هماهنگي مبارزه با مواد مخدر عنوان كرد: امروز نخستين كلاس آموزشي مسئولان كمپ‌هاي ترك اعتياد آغاز به كار كرده است و روش صحيح و استانداردي به آنها داده شده است تا معتادان با روش يكنواخت ترك اعتياد بتوانند اعتياد خود را ترك كنند چرا كه نظارت بايد در زمينه فيزيكي، تغذيه و بهداشت باشد. همچنين بعد از اين دوره آموزشي پليس به مسئولان اين كمپ‌ها گواهي خواهد داد.

سردار ساجدي‌نيا با بيان اينكه امروز اتمام حجتي است كه با كمپ‌هاي غيرمجاز اعتياد شده است، گفت: اگر اين كمپ‌ها استانداردسازي انجام ندهند اجازه فعاليت به آنها داده نخواهد شد.

همچنين اين اقدام در راستاي اين بود كه پليس حركتي را آغاز كرده تا معتادان خصوصا بي‌خانمان‌ها جمع‌آوري شوند و محلي براي آنان در نظر گرفته شود.

وي تاكيد كرد: نظارت مأموريت پليس نيست و پليس فقط وظيفه جمع‌آوري معتادان را برعهده دارد ولي ما به خاطر وظيفه انساني اين كار را انجام داده‌ايم.

همچنين سازمان‌ها و مجموعه‌هايي كه وظيفه جمع‌آوري معتادان را برعهده دارد بايد خصوصا در مورد درمان و اسكان معتادان، متكديان و بي‌خانمان‌ها به صورت جدي‌تر برخورد كنند.

فرمانده نيروي انتظامي تهران بزرگ تصريح كرد: 20 درصد از طرح‌هاي ترك اعتياد مجوز ندارد كه پليس اين طرح‌ها را به استانداردسازي فرا خوانده است.

همچنين پليس براي جمع‌آوري كمپ‌هاي بدون مجوز اعلام آمادگي مي‌كند ولي وظيفه اسكان معتادان بر عهده شهرداري و بهزيستي است.

سردار ساجدي‌نيا با بيان اينكه پليس با شهرداري، بهزيستي، سيستم قضايي و كمپ‌هاي ترك اعتياد جلساتي را گذاشته است تا معضل اعتياد حل شود، اظهار داشت: در اين ميان وزارت بهداشت و درمان نيز مسئول است. همچنين تعداد معتادان پر خطر زير 500 نفر است و معتادان و بي‌خانمان نيز بيشتر از 2 هزار تا 3 هزار نفر است كه اين آمار بر اساس دستگيري‌هاي پليس به دست آمده است.

وي بيان داشت: اين طرح آموزشي است و بعد از آن پليس نظارت را توسط شوراي نظارت دنبال خواهد كرد؛ اكثر اين كمپ‌ها در رابطه با ارائه خدمات پول دريافت مي‌كند. همچنين به طور مثال كمپ شفق 800 هزار نفر را سرويس مي‌دهد و بعضي از كمپ‌ها 30 تا 40 نفر را سرويس مي‌دهند.

فرمانده نيروي انتظامي تهران بزرگ اظهار داشت: در رابطه با درمان معتادان كسي حق ندارد از كتك درماني استفاده كند؛ پليس تا پايان سال اجازه نمي‌دهد كه كمپ‌هاي بدون مجوز در كشور به فعاليت بپردازند و براي راه‌اندازي كمپ‌ها به مجوز نياز است.

سردار ساجدي‌نيا با بيان اينكه طرح آموزش مسئولان كمپ اعتياد در سطح استان تهران برگزار مي‌شود، افزود: اين دوره آموزشي يك روزه است و كمپ‌ها بايد تا ظرف يكماه آينده استانداردسازي كنند،‌ چرا كه پليس در صورت عدم استانداردسازي با اين كمپ‌ها برخورد قانوني مي‌كند.

سردار ساجدي‌نيا در پايان خاطرنشان كرد: ‌پليس از شهرداري خواسته است تا جايي براي معتادان بي‌خانمان اختصاص داده شود و شهرداري نيز در اين زمينه اعلام آمادگي كرده است. همچنين در حال حاضر يك كمپ 150 نفر براي زنان معتاد در منطقه خاوران وجود دارد كه پليس زنان معتاد را نيز جمع‌آوري مي‌كند.
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
نظرات
لیلی
کاش یه سایتی بود و اسامی کمپ ها رو میزد اما دریغ از یه مقدار درایت برخی مدیران و روسا
1.96729s, 19q