كسب اطلاعات درباره مسائل جنسي، سن بلوغ را كاهش مي‌دهد

۱۳۸۹/۰۹/۰۱ - ۱۴:۳۵ - کد خبر: 21416
به گزارش سلامت نیوز حسين دلشاد در گفت‌وگو با خبرنگار بهداشت و درمان فارس، اظهار داشت: به طور كلي پديده رشد و نمو و بلوغ پديده‌هاي فيزيولوژيك هستند كه سن به خصوصي دارند و در دخترها در سن حدود 7 تا 8 سالگي و در پسرها در سن 8 تا 9 سالگي اولين علائم بلوغ ظاهر مي‌شود.

وي افزود: در دختر‌ها در سن 14 تا 15 سالگي و در پسرها در سن 15 تا 16 سالگي فرآيند بلوغ تكميل مي‌شود و به طور معمول چون بلوغ 5 مرحله دارد از مرحله يك تا 5 حدوداً 4 تا 5 سال طول مي‌كشد تا فرد به بلوغ كامل برسد.

دلشاد با بيان اينكه عواملي كه در زمان شروع سن بلوغ در جوامع مختلف وجود دارد متفاوت است افزود: نژاد، ژن و مسائل محيطي در اين مساله تاثيرگذار است به طوري كه اگر پدر و مادري بلوغ زودرس داشته باشند احتمال اينكه پسر يا دختر اين خانواده نيز بلوغ زودرس داشته باشد وجود دارد البته برعكس آن هم ديده شده است.

وي اضافه كرد: مسائل محيطي مانند آب و هوا در سن بلوغ تاثير زيادي دارد به طوري كه به عنوان مثال در جنوب ايران شروع بلوغ به علت گرما از مناطق سردسير زودتر اتفاق مي‌افتد.

اين فوق تخصص غدد ادامه داد:‌ موضوع بعدي كه در اين زمينه اهميت دارد تغذيه است و افرادي كه تغذيه بهتري دارند به علت اينكه فرآينده‌هاي فيزيولوژيك به موقع انجام مي‌شود سن بلوغ آنها زودتر اتفاق مي‌افتد به عنوان مثال اگر به روند شروع سن بلوغ در تمام كشورهاي دنيا نگاه كنيم متوجه مي‌شويم كه اين روند سير نزولي داشته است. به طوري كه ممكن بود سن شروع بلوغ در 50 سال آينده در دخترها 10 تا 12 سال باشد كه اين ميزان در حال حاضر به 7 تا 8 سال رسيده است.

وي افزود: در كشور ما فقر تغذيه‌اي وجود ندارد و بيشتر جمعيت وضعيت خوبي از نظر روند تغذيه و شيوه زندگي دارند. اين موضوع مي‌تواند روي شروع زمان بلوغ تاثيرگذار باشد و آن را تسريع كند به طوري كه محور هيپوتالاموس و هيپوفيز و غدد جنسي زودتر به كار مي‌افتد و فعاليت آنها باعث مي‌شود بلوغ در سنين پايين‌تري اتفاق بيفتد.

دلشاد خاطرنشان كرد: اين موضوع به اين معني نيست كه اگر پسربچه يا دختربچه در 5 سالگي بلوغ خود را شروع كرد طبيعي است بلكه اين موضوع غيرطبيعي است و به طور كلي اگر دختربچه‌اي قبل از 7 سالگي و پسربچه‌هاي قبل از 8 سالگي اولين علامت بلوغ را نشان دهند بلوغ زودرس را دارند كه بايد بررسي شود.

وي با بيان اينكه شايع‌ترين علت بلوغ زودرس مسائل ژنتيكي است گفت: در دسترس بودن مطالب مربوط به مسائل سن بلوغ در بين كودكان مي‌تواند موجب تحريك غدد جنسي فرد شده و روي كاهش سن بلوغ اثرگذار باشد.
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
0.15445s, 18q