علائم مسموميت با مونوکسيدکربن شبيه به سرماخوردگي است

۱۳۸۹/۰۹/۰۲ - ۱۱:۰۱ - کد خبر: 21421
علائم مسموميت با مونوکسيدکربن شبيه به سرماخوردگي است
سلامت نیوز: سرپرست مرکز مديريت حوادث و فوريت‌هاي پزشکي استان کرمانشاه گفت: علائم مسموميت با مونوکسيد کربن شبيه به سرماخوردگي است.

دکتر عبدالرحمن پرنا در گفت‌وگو با ايسنا اظهار كرد: با توجه به اينکه به فصل سرما نزديک مي‌شويم مسموميت با گاز مونوکسيد کربن به دليل استفاده از وسايل گرما زا تشديد مي‌شود که اولين نشانه هاي آن سر درد، ضعف، سرگيجه، بي قراري، تهوع و خميازه است.

وي با اشاره به اينکه کودکان، زنان باردار و افراد سالمند بيشتر از ديگران درمعرض خطر مسموميت هستند، اظهار كرد: پس از مسموميت بهترين اقدام وارد کرد فرد مسموم به فضاي آزاد، بازکردن قسمت‌هاي تنگ لباس، اکسيژن دهي و تماس با اورژانس 115 است.

دکتر پرنا بيشترين علت مسموميت با اين گاز را به دليل گازکشي هاي غيرمجاز و يا گازکشي در منازلي است که استاندارد لازم را ندارند، بيان كرد و گفت: دومين دليل نيز مربوط به عدم رعايت موازين استاندارد در استفاده از دودکشهاست.

وي استفاده مناسب از دودکش و کنترل مسير آن، استفاده از وسايل استاندارد، داشتن کلاهک مخصوص دودکش، توجه به شعله وسيله گرمايشي (بايد آبي رنگ باشد)، باز گذاشتن دريچه هاي اطمينان در منزل، عدم نصب آب گرم کن در حمام و عدم استفاده از دودکش‌هاي آلومينيومي را بهترين راهکارها جهت پيشگيري از مسموميت با گاز مونواکسيد کربن عنوان کرد.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
2.79523s, 18q