روزهاي بدون آفتاب و خطر بروز اختلال افسردگي فصلي

۱۳۸۹/۰۹/۰۲ - ۱۲:۰۹ - کد خبر: 21422
روزهاي بدون آفتاب و خطر بروز اختلال افسردگي فصلي
سلامت نیوز:كارشناسان بهداشت رواني مي‌گويند: روزهايي كه به هيچ وجه در برابر خورشيد قرار نمي‌گيريد، موجب مي‌شود كه به اختلال افسردگي فصلي يا به اصطلاح «SAD» مبتلا شويد.

به گزارش  ايسنا، اين اختلال در شما احساس افسردگي، غمگيني و خواب آلودگي و كسالت ايجاد مي‌كند.

هر چند اغلب پزشكان از اين اختلال فصلي غفلت مي‌كنند، اما روانپزشكان و روانشناسان به خوبي از آن مطلع هستند و علائم آن را تشخيص مي‌دهند. علائم اين اختلال كه در نتيجه تغيير فصل بروز مي‌كند، همچنين شامل دردناك شدن مفاصل و بي‌خوابي هستند، اما كارشناسان مي‌گويند: از آنجا كه علائم اين اختلال شبيه به ساير بيماري‌ها است، اغلب تشخيص داده نمي‌شود و در نتيجه مبتلايان اغلب با علائم ناخوشايند آن دست به گريبان مي‌شوند.

به گزارش روزنامه‌ ديلي ميل، دكتر راشل فوستر ـ متخصص روان و اعصاب در دانشگاه آكسفوردـ مي‌گويد: نور تاثيرات فيزيولوژيكي بسياري روي بدن دارد. سلول‌هاي چشم نور را ثبت مي‌كنند و مغز شب و روز را از اين طريق تشخيص مي‌دهد. سپس هورمون‌هاي خاص گرسنگي، هضم، رشد، خلق و انرژي را تنظيم مي‌كنند. تاريكي توليد هورمون ملاتونين را افزايش مي‌دهد و به خواب كمك مي‌كند. همچنين مقدار هورمون سرتونين كاهش مي‌يابد كه نقش حياتي در هوشياري دارد.

فوستر توصيه مي‌كند: به دليل وجود اين روابط بايد هر فرد روزانه دو ساعت در برابر روشنايي طبيعي خورشيد قرار گيرد، حتي اگر از راه يك پنجره بزرگ باشد.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
0.87351s, 18q