آسيب كليوي از عوارض ناهنجاري "مثانه نوروژنيك " در كودكان است

۱۳۸۹/۰۹/۰۲ - ۱۱:۴۹ - کد خبر: 21426
آسيب كليوي از عوارض ناهنجاري "مثانه نوروژنيك " در كودكان است
سلامت نیوز: يك فوق تخصص جراحي كودكان گفت: به دليل بالا بودن فشار داخل مثانه، آسيب كليوي از مهمترين عوارض "مثانه نوروژنيك " است.

صلاح‌الدين دلشاد در گفت‌وگو با فارس افزود: آسيب كليوي به دليل بالا بودن فشار داخل مثانه و وجود مانع بر سر راه تخليه ادرار را از مهمترين عوارض ناهنجاري "مثانه نوروژنيك " در كودكان است و برگشت ادرار از مثانه حالب و عفونت‌هاي ادراري از ديگر عوارض اين ناهنجاري به شمار مي‌رود.

وي گفت: در بعضي از موارد ناهنجاري مثانه نوروژنيك، ادرار در مثانه جمع نمي‌شود و پس از خروج حالب به بيرون مي‌ريزد چرا كه هيچ مقاومتي سر راه آن وجود ندارد؛ كودكاني كه با اين مشكل مواجه هستند هميشه با مشكل روبه‌رو خواهند بود، از اين رو بايد با روش‌هاي مناسب بسته به شدت علائم درمان صورت گيرد.

اين فوق تخصص جراحي كودكان در مورد نحوه درمان ناهنجاري مثانه نوروژنيك افزود: درمان اين ناهنجاري وابسته به علائم متفاوت است البته بايد به اين نكته توجه كرد كه سيستم عصبي معيوب مثانه را نمي‌توان تغيير يا اصلاح كرد بلكه عوارض اين ناهنجاري نظير بي‌اختياري ادرار و عفونت ادراري بايد درمان مناسب شود، تا از بروز آسيب به كليه‌ها جلوگيري شود؛ در اين شرايط ممكن است نياز به انجام عمل جراحي نيز پيش آيد.

اعصاب، پيغام‌ها را از مثانه به مغز برده و پس از آن مغز پيغام را به ماهيچه‌هاي مثانه برمي‌گرداند كه آيا ادرار را نگه دارد يا خير؛ در بيماري مثانه نوروژنيك به دليل نقايص عصبي، هماهنگي عملي بين مثانه و دريچه خروجي ادرار وجود ندارد و منجر به فلج شدن مثانه مي‌شود كه اين اشكال در مثانه را ناهنجاري مادرزادي "مثانه نوروژنيك " مي‌نامند.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
نظرات
مجید رمضانپور
فرزند اینجانب 4 سالع و دختر دارای فشار مثانه با گرید 4 می باشد که باعث ایجاد رفلاکس و به تبع ان عفونت ادارا گشته است . در حال حاضر با وجود درد گاه و بیگاه در کلیه سمت چپ ایا بایستی تحت عمل جراحی قرار گیرد ؟ و در صورت درمان طول درمان آن چه مدت است؟
1.28494s, 19q