مراجعه مردم به مراكز درماني در روزهاي آلودگي هوا چندين برابر مي‌شود

۱۳۸۹/۰۹/۰۲ - ۱۲:۰۱ - کد خبر: 21430
مراجعه مردم به مراكز درماني در روزهاي آلودگي هوا چندين برابر مي‌شود
سلامت نیوز:مدير كل بهداشت محيط وزارت بهداشت گفت: طي دو سه روز آينده شاخص آ‌لودگي هوا در تهران در شرايط ناسالم است و چون در اين روزها مراجعات مردم به مراكز درماني چند برابر مي‌شود توصيه ما اين است كه افراد تا حد امكان وارد فضاي باز نشوند.

كاظم ندافي در گفت‌و‌گو با فارس، افزود: آلاينده‌هاي هوا در تهران بر اساس شاخص PM10 در چند روز گذشته از نظر ذرات معلق و گاز مونوكسيد كربن در شرايط ناسالم است و بر اساس پيش بيني سازمان هواشناسي اين وضعيت احتمالاً تا 2 يا 3 روز آينده هم ادامه دارد.

وي ادامه داد: در اين شرايط به مردم و به خصوص بيماران قلبي و تنفسي مانند آسم توصيه مي‌شود، توصيه‌هاي رسمي را جدي بگيرند و تا جاي ممكن از خانه خارج نشوند و فعاليت خارج از خانه نداشته باشند حتي در خانه نيز تا جاي ممكن از پخت و پز و استفاده از بخاري و شومينه كم كنند زيرا هم كارها باعث افزايش آلودگي هوا در محيط خانه مي‌شود.

مدير كل بهداشت محيط وزارت بهداشت در پاسخ به اين پرسش كه در اين شرايط آيا استفاده از ماسك توصيه مي شود، توضيح داد: استفاده از ماسك فقط براي افرادي كه مجبورند در محيط باز كار كنند مانند مأموران پليس توصيه مي‌شود، البته اين نوع ماسك هم بايد از جنسي باشد كه امكان جذب آلاينده‌ها را داشته باشد اما استفاده از ماسك براي عموم مردم و به خصوص بيماران توصيه نمي‌شود و توصيه اصلي به اين افراد ماندن در خانه و نرفتن به فضاهاي بيروني در تهران است.

ندافي در پاسخ به اين پرسش كه آيا به مردم توصيه مي‌شود كه در اين شرايط از تهران خارج شوند، گفت: بله اگر مردم بتوانند از تهران خارج شوند و به مناطق خوش آب و هوا بروند كار خوبي است.

وي در پاسخ به اين پرسش كه در اين روزها با افزايش بار مراجعه مردم به مراكز درماني مواجه بوده‌ايد يا نه گفت: معمولاً اين آمار با چند روز تأخير به دست مي‌آيد و من آمار دقيقي از اين نظر ندارم اما سال‌هاي گذشته در روزهاي پيك ترافيك با افزايش چند برابري مراجعه مردم به مراكز درماني مواجه بوديم و احتمالاً امسال هم همين طور است.

مدير كل بهداشت محيط وزارت بهداشت در پاسخ به اين پرسش كه چرا وزارت بهداشت در اين زمينه اطلاع رساني كافي ندارد گفت: البته وزارت بهداشت هر روز يك پاراگراف درباره مسائل بهداشت محيط مطلب آماده مي‌كند و براي اطلاع رساني در اختيار صدا و سيما قرار مي‌دهد اما اين نكته را قبول دارم كه بايد در اين زمينه بيشتر اطلاع رساني كنيم و در آينده نيز براي اين منظور نشست‌هاي خبري را برگزار خواهيم كرد.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
0.81942s, 18q