فعاليت‌هاي سرپا در منزل مهمترين عامل دردهاي عضلاني زنان

۱۳۸۹/۰۹/۰۲ - ۱۳:۲۱ - کد خبر: 21435
فعاليت‌هاي سرپا در منزل مهمترين عامل دردهاي عضلاني زنان
سلامت نیوز: يك فيزيوتراپيست گفت: فعاليت‌هاي تكراري و سرپا از جمله شستن ظروف در منازل بيشترين عامل دردهاي عضلاني زنان خانه‌دار است.

سيد مجيد هراتي در گفت‌وگو با فارس  اظهار داشت: رعايت نكردن اصول حركتي فشار مضاعف به مفاصل و تاندون‌ها و عادت‌هاي غلط نشستن در محيط كاري مشاغلي كه وضعيت‌هاي تكراري بدني دارند از جمله عوامل تشديد و تهديد كننده مشكلات مفاصل در كشور است.

وي به مشكلات شغلي از جمله مونتاژكارها و دندا‌نپزشكان كه وضعيت‌هاي كاري تكراري دارند، اشاره كرد و گفت: وضعيت‌هاي تكراري در اكثر مشاغلي كه موارد اصول حركتي را رعايت نمي‌كنند باعث دردهاي عضلاني بسيار شديد و آزار دهنده مي‌شود.

هراتي با بيان اينكه شغل‌هاي صنعتي، كارگري و مشاغل كارمندي پشت ميز به ميزان زيادي دچار مشكلاتي از جمله دردهاي عضلات مچ دست، دردهاي عصبي، پشت و گردن مي‌شوند، افزود: كار بيش از 8 ساعت به صورت وضعيت‌هاي تكراري و ثابت مشكلات عضلاني را در بردارد.

وي اظهار داشت: بهترين پيشنهادهايي كه براي افراد براي جلوگيري از مشكلات عضلاني مي‌توان عنوان كرد ارتقاء آگاهي آحاد جامعه از دانش بهداشت عضلات و اسكلت‌بندي است تا در حين فعاليت‌هاي كاري افراد دقايقي از زمان خود را به نرمش و استراحت دادن به عضلات خود اختصاص دهند.

اين فيزيوتراپيست به نصب پوسترهاي نرمش‌هاي عضلاني در محل كار به عنوان ضرورت‌هاي فعاليت‌هاي شغلي كه هم‌اكنون نيز در برخي از اماكن مرسوم شده است، اشاره كرد و گفت: كشش عضلات و مفاصل بايد در هر 15 دقيقه صورت پذيرد زيرا بافت عضلات در هر 15دقيقه دچار خستگي مي‌شوند.

هراتي با بيان اينكه ساعات كاري افراد بايد در طول روز تقسيم‌بندي شود تا فرد هر يك تا 2 ساعت نرمش‌هاي كوتاهي انجام دهد، افزود: معمولاً خانم‌ها بيشتر دچار عارضه‌هاي اسكلتي مي‌شوند زيرا در منزل فعاليت‌هايي تكراري زيادي را انجام مي‌دهند.

وي خاطرنشان كرد: شستن ظروف و تميزكاري در منزل كه بيشتر نيز توسط زنان خانه دار به صورت سرپا صورت مي‌پذيرد آنان را بيشتر دچار مشكلات عضلاني كرده كه در نهايت اين عوامل باعث مراجعه گسترده اين قشر به پزشكان ارتوپد و فيزيوتراپ‌ها مي‌شود.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
0.16976s, 19q