مصرف تنقلات فاقد ارزش تغذيه‌اي، باعث سوء‌تغذيه مي‌شود

۱۳۸۹/۰۹/۰۲ - ۱۴:۰۳ - کد خبر: 21441
سلامت نیوز: مصرف مواد غذايي فاقد ارزش تغذيه‌اي موجب مي‌شود كه نيازهاي تغذيه‌اي شخص برآورده نشود و در نتيجه سوء‌تغذيه ايجاد شود.

دكتر ابوالقاسم جزايري، مشاور تغذيه‌اي معاون بهداشتي وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشكي در گفت و گو با خبرنگار وب‌دا ضمن بيان اين مطلب اظهار داشت: اگر موادي مانند چيپس، نوشابه‌هاي گازدار، انواع شكلات، آبنبات و غيره به ميزان زياد مصرف يا نزديك به وعده‌هاي اصلي خورده شود جلوي اشتها را براي صرف غذا در مواقع صبحانه، ناهار و شام مي‌گيرد و موجب برآورده نشدن نيازهاي تغذيه‌اي و در نتيجه سوء‌تغذيه مي‌شود.

وي افزود: مواد فاقد ارزش تغذيه‌اي، نمي‌توانند احتياجات تغذيه‌اي را تأمين كنند و چنانچه جانشين غذاي اصلي شوند، موجب كمبودهاي تغذيه‌اي شده و به سلامت انسان لطمه مي‌زند.

به گفته دكتر جزايري، اگر اين مواد علاوه بر غذاي اصلي به مقدار زياد مصرف شوند، چون پر انرژي و چاق كننده هستند، موجب افزايش وزن و اختلالات ناشي از آن مي‌شوند.

وي تصريح كرد: بسياري از تنقلات يا مواد غذايي كه به طور آماده در بازار به فروش مي‌رسند به علت نحوه آماده‌سازي، طبخ و نگهداري، ارزش تغذيه‌اي خود را به ميزان زيادي از دست مي‌دهند كه اگر در مصرف آنها افراط شود، براي سلامت انسان مضر خواهد بود.
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
0.23587s, 18q