450 ميليون نفر در جهان اختلال رواني دارند

۱۳۸۹/۰۹/۰۳ - ۱۲:۳۶ - کد خبر: 21452
450 ميليون نفر در جهان اختلال رواني دارند
به گزارش سلامت نیوز به نقل از ایرنا پرفسور "حميد قدس" که رياست بورد بين المللي کنترل مواد مخدر را نيز بر عهده دارد در جريان سخنراني خود در مراسم اقتتاحيه بيست و هفتيمن همايش ساليانه و دهمين همايش پياپي انجمن علمي روان پزشکان ايران که صبح روز سه شنبه در سالن همايش هاي بيمارستان ميلاد شروع به کار کرد افزود: از هر چهار خانواده يک نفر در طول عمر خود به بيماري رواني مبتلا مي شود که اين موضوع بسيار نگران کننده است.
قدس با اشاره به شيوع فراوان بيماري هاي رواني در جهان گفت: ابتلا به بيماري هاي رواني هزينه گزافي را براي جامعه و خانواده ها متحمل مي شود که دليل عمده آْن ناتواني کار کردن خوب بيمار است.
مدير مرکز سياست گذاري بين المللي مواد در بيمارستان سنت جرج لندن خاطر نشان کرد: امروز 41 درصد کشورهاي جهان فاقد سياست درمان سلامت رواني هستند اما ايران از چنين سياستي براي درمان سلامت رواني برخوردار است.
قدس با اشاره به اين که 25 درصد کشورها فاقد داروهاي روان درمان هستند و 40 درصد از امکانات درماني در سطح مراقبت هاي اوليه درماني برخوردار نيستند، گفت: در نيمي از کشورهاي جهان براي يک ميليون نفر جمعيت يک روان پزشک وجود ندارد اين درحالي است که در دانمارک براي هر ده هزار نفر و در انگليس براي هر 25 هزار نفر يک روان پزشک وجود دارد.
رييس بورد مشاوره اي سلامت بين المللي در انگليس افزود: 28 درصد کشورها فاقد بودجه اختصاصي براي بهداشت رواني هستند و 36 درصد کشورهايي که بودجه اي به اين حوزه اختصاص داده اند تنها يک درصد بودجه بهداشت آنها به بهداشت روان اختصاص مي يابد.
پرفسور حميد قدس در سال 1317 متولد شد و پس از خاتمه تحصيلات پزشکي در ايران براي گذراندن دوره تخصصي به انگلستان رفت و از آن هنگام تا کنون در مقام هاي کليدي اجرايي و آموزشي در مراکز معتبر جهان فعاليت داشته است.
پرفسور قدس در طول مدت فعاليت آموزشي، علمي و پژوهشي خود متجاوز از 350 مقاله و کتاب به رشته تحريردرآورده است و در سال 2004 جايزه مقالات پسيکوفاماکولوژيک مجله روان پزشکي بريتانيا را به خود اختصاص داد.
بيست و هفتيمن همايش ساليانه و دهمين همايش پياپي انجمن علمي روان پزشکان ايران صبح سه شنبه در سالن همايش هاي بيمارستان ميلاد افتتاح شد اين همايش تا روز جمعه 5 آذر ادامه دارد.
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
0.8462s, 18q