بيش از 220ميليون نفر در جهان به ديابت مبتلا هستند

۱۳۸۹/۰۹/۰۵ - ۱۰:۳۳ - کد خبر: 21482
بيش از 220ميليون نفر در جهان به ديابت مبتلا هستند
سلامت نیوز: سازمان جهاني بهداشت با تاكيد بر اهميت افزايش اطلاع رساني جهاني درباره بيماري ديابت، عوامل خطرزا و راه‌هاي پيشگيري از آن گزارش داد: در حال حاضر بيش از 220 ميليون نفر در سراسر جهان به «ديابت» مبتلا هستند.

به گزارش ايسنا، كارشناسان بهداشتي اين سازمان هشدار دادند: اگر اقدام پيشگيرانه فوري در اين زمينه صورت نگيرد، اين آمار تا سال 2030 بيش از دو برابر افزايش خواهد يافت. به علاوه بر اساس اين آمار، بيش از 80 درصد از مرگ و ميرهاي ناشي از ديابت در كشورهاي كم درآمد با درآمد متوسط رخ مي‌دهد.

به گزارش سايت سازمان جهاني بهداشت، ديابت يك بيماري مزمن است كه در صورت عدم فعاليت صحيح غده پانكراس بروز مي‌كند. در اين وضعيت پانكراس قادر نيست به اندازه كافي انسولين توليد كند و يا سلول‌هاي بدن نمي‌توانند به طور موثر از انسوليني كه پانكراس توليد مي‌كند، استفاده كنند.

بر همين اساس، افزايش قند خون عارضه معمولي ناشي از ديابت كنترل نشده است كه به مرور زمان آسيب‌هاي جدي به بسياري از دستگاه‌ها و اعضاي بدن به ويژه‌ اعصاب و عروق وارد مي‌كند.

بر اساس گزارش سازمان جهاني بهداشت، حدود پنج درصد از كل مرگ و ميرهاي جهاني كه در هر سال رخ مي‌دهد، ناشي از ديابت است. همچنين 80 درصد از بيماران مبتلا به ديابت در كشورهاي كم درآمد يا با درآمد متوسط زندگي مي‌كنند. بر اساس اين گزارش، اكثر مبتلايان به ديابت در اين كشورها از گروه سني 45 تا 64 سال هستند.

كارشناسان بين‌المللي پيش‌بيني‌ ‌كرده‌اند كه در صورت عدم اقدام سريع براي پيشگيري و درمان، آمار قربانيان ديابت ظرف 10 سال آينده به بيش از 50 درصد افزايش خواهد يافت.

به گزارش ايسنا، ماموريت برنامه جهاني ديابت كه از سوي سازمان جهاني بهداشت اجرا مي‌شود، پيشگيري از اين بيماري و يا در صورت ابتلا به حداقل رساندن مشكلات و امراض ناشي از آن و نيز افزايش كيفيت زندگي مبتلايان به ديابت است.

عملكردهاي هسته‌ برنامه جهاني ديابت شامل ايجاد هنجارها و استانداردها، ارتقاي نظارت، تشويق براي پيشگيري، افزايش آگاهي و تقويت پيشگيري و كنترل است.

فدراسيون بين‌المللي ديابت و ساير شركا در اين برنامه پيشگيري و كنترل جهاني، سازمان جهاني بهداشت را ياري خواهند كرد.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
0.16812s, 18q